Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu garda de mediu.

Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 

Casco - masina in leasing cu multe zgarieturi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 21.05.2004
Va salut!


Se da o masina in leasing cu Casco Omniasig, plina de zgarieturi,

Problema ca e cam greu sa leg zgarieturile alea in 2-3 evenimente, cumva ar trebui sa fac un dosar pentru 1-2 "atingeri", deci rezulta cred ca vreo 8-9-10 dosare.

O sa ma doara cumva capul cu multitudinea de dosare? Ar fi alta solutie de raportat aceste mici evenimente decat cu o suta de dosare?

Sau sa-i dau inainte cu tupeu?

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,991
  • Înscris: 30.08.2017
Daca nu ai fransiza, se va face un singur dosar...cel putin asa a fost in cazul meu, cu zgarieturi usoare pe toate partile. Dai o singura declaratie si scrii acolo toate avariile pe care le-ai observat ieri cand te-i dus la masina. :D Stiu si ei cum sta treaba, n-au chef de multe dosare si hartii.

Daca ai fransiza, se schimba treaba si cel mai probabil vor incerca sa iti bage mai multe dosare pentru a marca acea fransiza de mai multe ori.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Se cam pactica acest obicei de a pune la punct masina pe casco inainte de vanzare. Chiar firmele de leasing operational fac treaba asta inainte de a vinde un lot de masini ce au ajuns la limita de km.

Edited by Leo2006, 06 June 2023 - 11:05.


#4
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 22.08.2012
Si sa tii minte: o sa-ti creasca prima de asigurare, asa am patit dupa ce am vopsit masina pentru mai multe zgarieturi, mi-au dublat CASCO in anul urmator, chipurile eram un individ rau, care a provocat vreo 5-6 daune (nu au cum sa-ti faca pe un singur dosar, poate doar daca scrie ala ca te-ai rostogolit prin multe tufisuri Posted Image).
Si cand am zis ca nu am facut de fapt nici macar un singur accident (erau zgarieturi pe laterale de la alte usi de masini si de la grindina, stranse in vreo 6-7 ani) mi-au dat cu flit.

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Pai tu cu ce ai fi dat daca erai manager de firma de asigurari si unul care a platit asigurare 1000 de euro a facut reparatii de 1100 de euro?

#6
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Am bagat acum o masina la revopsit total (zgârieturi, mici porțiuni înfundate) + parbriz. Am făcut cate 1 dosar pentru fiecare parte (stanga, dreapta, plafon, capota si parbriz, bare). Asirom.

#7
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 22.08.2012

View Postabac, on 06 iunie 2023 - 11:36, said:

Pai tu cu ce ai fi dat daca erai manager de firma de asigurari si unul care a platit asigurare 1000 de euro a facut reparatii de 1100 de euro?

Cu precizarea ca platisem 7 x1000 euro fara daune si am "beneficiat" de o vopsire de 1100 euro pe care am platit-o anul urmator prin dublarea primei, ai dreptate.

View Postpetman, on 06 iunie 2023 - 14:59, said:

Am bagat acum o masina la revopsit total (zgârieturi, mici porțiuni înfundate) + parbriz. Am făcut cate 1 dosar pentru fiecare parte (stanga, dreapta, plafon, capota si parbriz, bare). Asirom.

Atunci asteapta-te sa ai prima mult crescuta la anul, fiindca esti un baiat rau, cu multe daune facute. Posted Image

#8
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
@Olteanul_sfios
- e pe leasing, fara fransiza - si de regula cotatia este fixa pe toata perioada de leasing
- se termina leasingul in noiembrie

#9
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 22.08.2012
Eu aveam CASCO de buna voie, asta nu m-a scutit de dublarea primei dupa vopseala.

Daca din noiembrie nu mai faci, aia e. Oricum, ratingul prost cred ca se va vedea si in RCA. Orice faci gresit, se pedepseste rapid de catre asiguratori. Doar la despagubiri nu se grabesc.

#10
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 13.03.2007
Lucrurile s-au schimbat in ultimii ani, eu platesc Casco anual de peste 15 ani , inainte era cumva o problema cu despagubirea , in sensul ca dadeau multe reparatii, revopsiri elemente dar nu crestea prima , acum ...inlocuiesc tot...despagubesc , apoi iti fac o oferta sa renunti la ei , companiile nu isi mai doresc clienti neprofitabili. Eu am inchis un leasing mai devreme cu polita fixa , fara fransiza , si la 2 saptamani dupa ,mi-au trimis o oferta de a trebuit sa refuz :) desi polita mai avea valabilitate 1 an .
Initiator, da-i inainte cu tupeu  acum mai totul este on-line , nu mai stai juma de zi sa completezi acte. Eu la Alianz , doar las masina in curte la dealer si se ocupa ei de tot, eu doar semnez pe 2 - 3 hartii.

Edited by Dodo03, 07 June 2023 - 10:58.


#11
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 21.05.2004
Din ce am vb cu un broker, atat timp cat e pe leasing, polita nu ar creste. Dupa ce iese din leasing, atunci voi fi surprins. :)

#12
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.11.2006
Dacă e leasing ooerational pe final de contract, cel mai probabil firma de leasing nu va aproba reparatia zgârieturile minore.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate