Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

De ce e in firea omului sa nu se sature de bani ?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Dintre mutiplele trasaturi pe care oamenii de pretutindeni le au in comun este aceasta ca, indiferent din ce neam provin, odata prins gustul banului , se hranesc din ei pana la stadiul de monstrulet dolofan. Cu siguranta nu e o trasatura a mediului capitalist care prin natura si definitie este unul foarte competitiv ce se presupune ca te cladeste de mic pt acumularea de capital. Curios este ca si cei care provin din medii sarace , izolate, departate de tarile cu stofa capitalist liberalista ,  si acestia odata ce si-au depasit statutul parintilor lor de cateva sute sau mii de ori , tot ajung sa vrea si mai mult.

Cateva exemple din medii defavorizate care au ajuns rapid milionari
1. sportivii, mai ales fotbalistii. Exemplu actual, C Ronaldo care a plecat din civilatie sa joace pt crescatorii de ovine. Sezonul acesta o sa fie urmat de Messi. Acestia au atins cele mai mari performante, au obtinut cele mai mari castiguri din sport si dupa toate acestea se duc intr-un mediu complet diferit cultural(inferior), necompetitiv pe domeniul lor doar pt si mai multi bani.
2. Narcotraficantii, unii dintre ei precum Escobar, imbogatiti extrem de rapid, care au ajuns literalmente in top 3 cei mai bogati oameni din lume si tot nu s-au oprit. Au traficat si mai mult pt mai multi bani(ceea ce le-a adus sfarsitul).

Apoi sunt exemplele celor care provin din medii capitaliste, oameni scoliti in finante si care au acelasi comportament. Cei mai bogati oameni din lume au o cursa a lor proprie, care produce mai multi bani. Auzim de afaceristi precum Bezos, Musk, Jack Ma care isi  exploateaza angajatii cu o gramada overtime, fac restructurari , dupa aceea angajeaza pe venituri mai mici. Oricine a locuit in Anglia stie ce viata au soferii romanii de la Amazon care lucreaza peste program, livreaza 200 colete pe zi ca Speedy Gonzalez, pe un venit cam cat minimul national. Pentru unul ca Bezos care e cel mai bogat din lume, nu are nici o importanta ca mai angajeaza cativa soferi in plus ca restul de soferi sa nu mai faca overtime sau daca le da 2-3 lire in plus pe ora la fiecare. Pt el e fix pix. Ba mai mult, acum se doreste automatizarea livrarilor astfel incat profitul sa fie si mai mare.

Edited by Mohombi, 04 June 2023 - 13:18.


#2
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 03.02.2014
Sportivii sunt un exemplu oarecum gresit pt ca de obicei au un job cu o data de expirare (undeva pe la 40 de ani) si trebuie sa castige cat mai multi bani astfel incat sa poate duce o viata confortbila pana mor. Si odata ce ai o suma de bani si un nivel de cheltuieli, te obisnuiesti cu acel nivel si e greu sa scazi sub.

Referitor la Bezos, nu stiu cat face bani doar pt el. Mult din bogatia lui nu este cash, ci actiuni. Eu sunt destul de convins ca el lucreaza nu pt a se imbogati mai mult ci pentru ca daca nu face bani poate fi inlaturat ca CEO al firmei. El se "imbogateste" prin acele actiuni pe care le detine, nu asa mult prin banii care chiar ii are in contul bancar.

#3
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
De ex. Mohombi a plecat în Anglia pentru că banii câștigați în România erau insuficienți.

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015
de multe ori te obisnuiesti cu un anumit standard de viata si banii nu-ti mai ajung. Mi-aduc aminte de un caz in care un tip, Conrad Black, care desi era milionar cheltuia ca un miliardar. Pe la inceputul anilor 2000 individul cheltuia in jur de US$ 300K pe LUNA. Din cauza chltuielilor excesive a incercat sa faca niste manarii si a ajuns la inchisoare. Apoi a trebuit sa-si vanda casoiul dintr-o zona echivalenta cu Primaverii din Bucuresti si apoi a incercat sa o inchirieze.

PS: Cei care lucreaza la Amazon nu lucreaza direct pentru Amazon ci pentru o firma subcontractoare a Amazonului. In felul asta daca e vreo problema, firma subcontractoare e inchisa si se gaseste alta firma cu care se ia de la inceput. In plus o gramada de ani Amazon a fost Emilia.

#5
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Ca sa intelegi fenomenul trebuie sa il traiesti.
Eu cand eram sarac aveam anumite dorinte, banale, gen o bicicleta, apoi cand mi-am permis aia am avut altele, masina ieftina, sa stau singur, apoi cand mi-am permis si alea au venit altele - casa, masina mai buna, apoi cand am ajuns bogat ma uitam la masini scumpe si investitii in terenuri, obiecte scumpe etc Acum parca as vrea si eu un yaht din acela mai ieftin pe la 400k.
E ca un joc, dupa ce atingi un nivel treci la urmatorul si tot asa. Nu exista o limita cu care te multumesti.

E si media de vina. Daca nu isi afisau altii yahturile pe youtube nici nu stiam ca exista, deci nu mai ravneam la unu

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
O viata are omul si banii inseamna putere, control asupra celorlalti.

Oriunde in lume e o rusine sa fii sarac.

#7
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 15.01.2014
Mohombi lovește din nou.
Pentru că banii aduc fericirea, evident.

#8
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 25.09.2014
Bogatii nu mananca shaorma de la Dristor. Ei mananca de acolo de unde mananca si ceilalti bogati. Ca sa fii in rand cu ei trebuie sa produci, altfel vei sta la coada, la Dristor. Cam asta este, este o alta lume care se invarte in jurul banului si a cheltuielilor pe care noi nu ni le permitem.

#9
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 05.09.2019
Nu stiu,dar revin cu un raspuns cand o sa am destui bani !

#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 21.10.2009
Cam aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu recent...
Ma gandeam ce este in mintea medicilor care cer cu nerusinare mita in continuare, desi au salarii extraordinar de mari.
Ce fac cu banii aia din mita? De ce nu le ajung salariile? De ce nu le este jena sa ceara bani de la niste amarati care poate castiga minimul pe economie si isi lasa ultimii banuti drept spaga, in speranta ca vor fi bagati in seama si vor primi un tratament corespunzator?!?
Cat de idiot sa fii sa risti sa ajungi la inchisoare pentru ca iei mita, desi castigi suficient cat sa n-ai nicio grija?
E clar ca goana dupa imbogatire si dorinta de a acumula cat mai multi bani, cat mai repede, ii determina sa accepte riscul de a fi prinsi.
Si totusi... nu se mai satura? Eu chiar sunt curios ce naiba poti sa faci cu atatea mii de euro lunar. Pur si simplu n-ai ce face cu atatia bani in Romania, unde cu 500.000 euro iti faci o vila de se invarte dupa Soare. Iti iei si una-doua masini mai de fite si aia e. Probabil vor sa stranga bani intr-o viata cat toate neamurile lor la un loc, de la inceputurile civililizatiei si pana in prezent.

Edited by lex2010, 04 June 2023 - 14:31.


#11
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 03.02.2014

View Postdtd234, on 04 iunie 2023 - 13:56, said:

Ca sa intelegi fenomenul trebuie sa il traiesti.
Eu cand eram sarac aveam anumite dorinte, banale, gen o bicicleta, apoi cand mi-am permis aia am avut altele, masina ieftina, sa stau singur, apoi cand mi-am permis si alea au venit altele - casa, masina mai buna, apoi cand am ajuns bogat ma uitam la masini scumpe si investitii in terenuri, obiecte scumpe etc Acum parca as vrea si eu un yaht din acela mai ieftin pe la 400k.
E ca un joc, dupa ce atingi un nivel treci la urmatorul si tot asa. Nu exista o limita cu care te multumesti.

E si media de vina. Daca nu isi afisau altii yahturile pe youtube nici nu stiam ca exista, deci nu mai ravneam la unu

si eu am patit acelasi fenomen. Bine, nu sunt milionar/miliardar in euro, dar nivelul cheltuielilor mele a crescut relativ liniar cu cresterea veniturilor. Fenomenul asta are si o denumire in engleza ("lifestyle creep") asa ca e ceva care se observa la nivel macro.

#12
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019
Daca nu cresti, scazi.


Si de la teama aceasta, apare aceasta goana.

#13
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021

View Postdtd234, on 04 iunie 2023 - 13:56, said:

Eu cand eram sarac aveam anumite dorinte, banale, gen o bicicleta, apoi cand mi-am permis aia am avut altele, masina ieftina, sa stau singur, apoi cand mi-am permis si alea au venit altele - casa, masina mai buna, apoi cand am ajuns bogat ma uitam la masini scumpe si investitii in terenuri, obiecte scumpe etc Acum parca as vrea si eu un yaht din acela mai ieftin pe la 400k.

Si cat de bogat ziceai ca esti?

Eu zic totusi sa iei medicamentele asa cum recomanda doctorul :)

Si ramane o curiozitate...in 2022 ai mancat prima data creveti, mancare de bogati, iar in 2023 vrei sa cumperi iaht. Ne poti impartasi reteta succesului?

Attached Files


Edited by Namidee, 04 June 2023 - 15:08.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 04 iunie 2023 - 14:00, said:

Oriunde in lume e o rusine sa fii sarac.
Nu cred. Rusine e sa fii prost, hot, mafiot.

Nu e chiar o mare fericire sa fii bogat. Te invarti in niste cercuri care s-ar putea sa nu iti placa, ai niste obligatii care pot fi obositoare. Bogatia nu e pentru toata lumea.

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Păi aia era acum mai bine de o lună. Între timp averea a crescut, au crescut și pretențiile. Peste încă 2-3 luni o să își dorească avion personal transoceanic, apoi își ia bilet pe ISS. Mă rog, care fiță vine prima.

View PostNamidee, on 04 iunie 2023 - 15:03, said:

Si cat de bogat ziceai ca esti?

Eu zic totusi sa iei medicamentele asa cum recomanda doctorul Posted Image

Si ramane o curiozitate...in 2022 ai mancat prima data creveti, mancare de bogati, iar in 2023 vrei sa cumperi iaht. Ne poti impartasi reteta succesului?

La subiect: dorința de acumulare face parte dintr-un instinct primar. De altfel, fără acest instinct ești mâncat astăzi.

#16
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021

View Postbenis, on 04 iunie 2023 - 15:13, said:

...avion personal transoceanic, apoi își ia bilet pe ISS

Nu cred...prea nesigur

Attached Files



#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMohombi, on 04 iunie 2023 - 13:09, said:

Auzim de afaceristi precum Bezos, Musk, Jack Ma
Oamenii astia au schimbat lumea si au schimbat-o in bine.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Așa se înâmplă când ai bani mulți, devii paranoic.

View PostNamidee, on 04 iunie 2023 - 15:15, said:

Nu cred...prea nesigur

View Postpasilla, on 04 iunie 2023 - 15:17, said:

Oamenii astia au schimbat lumea si au schimbat-o in bine.

De Bezos nu știu ce să zic. Faptul că a mai împins niște lobby la guvernul murican nu știu dacă e de bine.

Edited by benis, 04 June 2023 - 15:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate