Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

planificare traseu Europa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Ce aplicație sau aplicații recomandați pentru configurare traseu prin Europa.

Ma interesează in special ceva calculează preturile pentru taxele de autostrada si o aplicație care sa arate preturile la combustibil.

De exemplu știind ca mașina are o autonomie de aproximativ 600km , vreau sa planific înainte de plecare stațiile unde voi alimenta. Eventual , cu aceeași ocazie daca drumul este de 2 zile sa planific si locul unde dorm peste noapte.

#2
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 04.12.2004
Probabil că există aplicații,  dar cred că cel mai sigur mod de planificare este cel direct.   Sunt foarte multe variabile pe care aplicațiile nu le iau în considerare.

Foarte important ar fi să îți clarifici și cum anume vrei să călătorești.   De exemplu,  vrei să ajungi de la punctul A la punctul B??   Este simplu de estimat.   Dar dacă vrei să te mai oprești,  să mai și vizitezi câte ceva pe drum,  atunci nicio aplicație nu îți va oferi estimările realiste.  

Îți sugerez să îți faci traseul general și apoi să îl desparți pe zile. Îți propui ca în ziua 1 să parcurgi distanța X.   Apoi afli costurile combustibililor în țara pe unde mergi  etc.   Cazarea o alegi în funcție de cât ai de gând să mergi în ziua respectivă.   Ca medie omenească de a călători în concediu,  aș pune un maxim de 500-600km/zi. Mai mult de atât devine prea obositor și pentru șofer și pentru pasageri.

Edited by antic, 03 June 2023 - 12:13.


#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Incotro in Europa? Poti folosi waze dar toate autostrazile din Europa sunt pline de benzinarii si indicatoare cu km pana la urmatoarea. Daca mergi pe nationale ai localitati la tot pasul in care exista cel putin o benzinarie.

#4
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostSef-chenko, on 03 iunie 2023 - 12:53, said:

Incotro in Europa? Poti folosi waze dar toate autostrazile din Europa sunt pline de benzinarii si indicatoare cu km pana la urmatoarea. Daca mergi pe nationale ai localitati la tot pasul in care exista cel putin o benzinarie.
problema nu e sa gasesti benzinarie , problema e sa gasesti benzinarie ieftina.

View Postantic, on 03 iunie 2023 - 12:13, said:

    Îți propui ca în ziua 1 să parcurgi distanța X.   Apoi afli costurile combustibililor în țara pe unde mergi  etc.  
exact asta vreau sa fac .

stiu ca in ziua 1 trebuie sa alimentez in jurul puntului A +/- 50km . Cum caut sa vad preturile la combustibil in jurul punctului A din timp chiar daca aceste preturi se modifica de mai multe ori pe zi.
Diferentele pot ajunge si la 50 euro centi /litru.

#5
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.12.2003
Poate iti sunt de ajutor.
Preturi live carburant  pentru: DE,AT,FR,ES,IT,LU,PT.
https://www.fuelflas...ortierung=preis
Vacanta frumoasa!

Edited by geos, 03 June 2023 - 14:59.


#6
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,440
  • Înscris: 24.12.2005
Cred că cel mai apropiat de ce vrei tu este ViaMichelin. Are și aplicație pentru telefon. Îți configurează traseul, îți arată costul drumului defalcat: taxe de drum + combustibil.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postquantico2708, on 03 iunie 2023 - 13:11, said:

stiu ca in ziua 1 trebuie sa alimentez in jurul puntului A +/- 50km . Cum caut sa vad preturile la combustibil in jurul punctului A din timp chiar daca aceste preturi se modifica de mai multe ori pe zi.
Diferentele pot ajunge si la 50 euro centi /litru.
Unde ai întâlnit așa ceva, in ce zonă?
Eu n-am văzut nicăieri variații mai mari de 5-6 cenți/ zi. Poate spre 10 cenți in situații excepționale, o dată pe an, la fluctuații mari a prețului țițeiului.

#8
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 04.12.2004

View Postquantico2708, on 03 iunie 2023 - 13:11, said:

Cum caut sa vad preturile la combustibil in jurul punctului A din timp chiar daca aceste preturi se modifica de mai multe ori pe zi.
Diferentele pot ajunge si la 50 euro centi /litru.

Diferențe atât de mari (sau în jurul a 30-40 cenți) pot exista doar între benzinăriile de pe autostradă și cele din localitățile mici sau drumurile naționale.
În funcție de țara unde te duci,  de multe ori la benzinăriile de pe autostradă nu doar că sunt mai scumpi combustibilii, dar sunt și mai proști dpdv calitativ.  

Eu procedez în felul următor.   Merg în ritmul meu,  nu mă complic cu prea multă programare.  Atunci când ajung la 25% din rezervor pun pe GPS să-mi arate benzinăriile din zonă.  Și merg înainte, nu pierd timpul să stau și să-mi fac traseu. Atunci când văd un orășel apropiat de drumul principal care are cel puțin câteva benzinării (se văd pe gps) ies de pe autostradă.   100% găsesc mai ieftin.

Italia și parțial Franța sunt mai nașpa.   Au benzinării automate pe timp de noapte,  trebuie musai card și să alimentezi cantități fixe.    Dar nu recomand să cumperi combustibil cu cardul pentru că ai toate șansele să-ți blocheze o sumă mult mai mare decât contravaloarea alimentării și te vei enerva.    Ziua  est mult mai ok.    Cel mai safe este plata cash,  sau cu cardul la casă,  dacă benizăria are așa ceva.  

Dacă vizitezi obiective turistice în drumul tău,  profită de ieșirea pe drum național pentru a alimenta.

Și o sugestie bazată pe experiențe îndelungate.
Nu-ți pierde timpul cu programări și trasee.   Ai telefon, roaming de date,  te adaptezi pe traseu.   Este mai bine așa decât să alergi pentru a ajunge la cazare sau la alimentare.   Mai bine te orientezi pe măsură ce mergi.  Este cel mai simplu și comod.

Uite cum fac eu.  Poate ajută.
Pe la ora  16:30-17:30  mă opresc să beau o cafeluță,  sau să fac o pauză.   Îmi fac o socoteală în funcție de vreme și cheful de condus.
Cât mai merg?    Să presupun că-mi planific să mai conduc două ore.   Asta înseamnă cam 150-180km,  maxim 200km.  
Văd care este zona unde vreau să mă cazez și dau căutare pe booking sau pe altele,  după preferința momentului.   Găsesc locul optim îm maxim 10-15 minute,  mă uit să aibă parcare,  să ajung ușor,  să coste decent.   Asta oricine știe să aleagă, nu insist.      

Și de regulă tot pe acolo găsesc și alimentare.  

De ce este avantajos de călătorit așa?
Pentru că niciodată nu știi ce îți rezervă drumul.  
Este mai comod să nu depinzi de cazări rezervate cu mult timp înainte și imposibil de anulat.
Multe hoteluri au recepția deschisă doar până pe la ora 8-9 seara.   După aceea,  dacă nu au ajuns,  problem!
Poate într-o zi vrei să vizitezi și faci doar 250km.   A doua zi plouă și bate vântul,  nu ai chef de mers pe jos.  Și mergi întins 800km sau 1000km.    Dacă ai cazări rezervate din timp ești legate de acestea.   Îți strici cheful și plăcerea.

#9
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostKarhu, on 03 iunie 2023 - 17:27, said:

Unde ai întâlnit așa ceva, in ce zonă?
Eu n-am văzut nicăieri variații mai mari de 5-6 cenți/ zi. Poate spre 10 cenți in situații excepționale, o dată pe an, la fluctuații mari a prețului țițeiului.
nu la aceeași benzinărie e variația asta asa mare ci intre  benzinarii. Problema e ca nu poți aplica o regula anumitei mărci de benzinărie. De asta e bine facut traseul din timp.

#10
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postantic, on 03 iunie 2023 - 20:39, said:

Diferențe atât de mari (sau în jurul a 30-40 cenți) pot exista doar între benzinăriile de pe autostradă și cele din localitățile mici sau drumurile naționale.


.....  nu mă complic cu prea multă programare.  Atunci când ajung la 25% din rezervor pun pe GPS să-mi arate benzinăriile din zonă.  Și merg înainte, nu pierd timpul să stau și să-mi fac traseu. Atunci când văd un orășel apropiat de drumul principal care are cel puțin câteva benzinării (se văd pe gps) ies de pe autostradă.   100% găsesc mai ieftin.


da dar cand ajungi la 25% esti in mers si iti trebuie ori copilot ori sa stai sa cauti in mers pe telefon.
Dar ar fi ok si asa daca ar exista o aplicație  la care sa ii spui :

-cauta benzinărie la maxim 2km de la traseu si arata-mi preturile.

View Postgeos, on 03 iunie 2023 - 14:58, said:

Poate iti sunt de ajutor.
Preturi live carburant  pentru: DE,AT,FR,ES,IT,LU,PT.
https://www.fuelflas...ortierung=preis
Vacanta frumoasa!

e ok , pacat ca nu te lasa sa selectezi un punct pe harta

#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.12.2006
Din ce am observat la benzinariile cu autoservire se cam intampla asa:
- bagi cardul la pompa
- iti blocheaza cat de un plin (ca sa se asigure si ei ca poti sa platesti)
- alimentezi cu cat vrei
- la sfarsit iti elibereaza tranzactia initiala si iti ia fix cat a costat.

Sotul meu mereu alimenteaza asa si nu a fost nicio problema. Bagi cardul, alimentezi, plata se face la pompa, poti sa pleci.

Edited by mdt, 03 June 2023 - 22:45.


#12
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postasul, on 03 iunie 2023 - 15:21, said:

Cred că cel mai apropiat de ce vrei tu este ViaMichelin. Are și aplicație pentru telefon. Îți configurează traseul, îți arată costul drumului defalcat: taxe de drum + combustibil.
e un dezastru la calcul consum . Nu iti arata cati litri de combustibil vei consuma sau e calculat totalul.
Îmi place totuși ca la taxele de autostrada iți arata fiecare plata. La vignete iar e dezastru - le pune pe toate împreună.

#13
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Pe mine ma intereseaza mai degraba calitatea combustibilului decat diferentele de pret la pompa, caut statii care au trafic mare si unde alimenteaza multa lume. In felul asta micsorez sansele sa umplu rezervorul cu bazaconii. Si fac plinul dimineata.

#14
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Benzina ieftina nu gasesti pe autostrada.
Opriri tot trebuie sa faci pentru ca nu poti sa conduci fara oprire de la plin la alt plin.
Mai bine te-ai concentra pe calatoria in sine decat pe prostii gen pretul benzinei. Daca pleci cu gandul asta, acea calatorie nu o sa fie placuta nici pentru tine si nici pentru insotitori.
Stai cu ochii girofar dupa pretul benzinei dar beti zece cafele si deja ai cheltuit banii de un plin.
Si cum zice si colegul de mai sus conteaza foarte mult calitatea. O benzina de calitate (si scumpa) este de fapt mai ieftina, motorul consuma mai putin. Testat si calculat de mine.

#15
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View PostTipiric, on 04 iunie 2023 - 08:31, said:

Benzina ieftina nu gasesti pe autostrada.

Așa e.
Trebuie să fii bătut în cap să alimentezi de pe autobahn.
Plus că dimineața prețul e mai mare cu minim 10 cenți la litru ca seara la benzinăriile din orașe.
Dacă alimentezi de pe autobahn poți plăti liniștit cu 50 de cenți în plus la litru decât dacă ai alimenta din orașul de lânga care ești.

Când ești în excursie, vacanță, concediu, nu prea contează, pentru că oricum ai bani de aruncat aiurea.
Dar când ai o firmă, atunci fiecare cent contează, altfel ieși pe minus la final de an.
Și asta nu înțeleg guvernații noștri.

#16
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,479
  • Înscris: 05.04.2023
Dimineata ai parte de marfa proaspata, aprovizionarea statiilor se face de obicei pe timpul noptii.

#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007

View Postquantico2708, on 03 iunie 2023 - 13:11, said:

problema nu e sa gasesti benzinarie , problema e sa gasesti benzinarie ieftina.


exact asta vreau sa fac .

stiu ca in ziua 1 trebuie sa alimentez in jurul puntului A +/- 50km . Cum caut sa vad preturile la combustibil in jurul punctului A din timp chiar daca aceste preturi se modifica de mai multe ori pe zi.
Diferentele pot ajunge si la 50 euro centi /litru.
Diferentele pot fi de 50 centi daca compari pretul de pe autostrada cu cel din localitati. Altfel la aceeasi benzinarie rar sa vezi astfel de variatii. Eu cred ca e suficient sa tii cont sa eiti cat poti alimentarea pe autostrada si cam asta ar fi tot. Restul de pierdere de timp si energie.
La mine pe telefon Gmaps arata si pretul benzinei dar nu e tot timpul info reala. Unele preturi nu sunt actualizate

Edited by atupi, 04 June 2023 - 09:57.


#18
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostFlapJack7, on 04 iunie 2023 - 09:19, said:

Așa e.
Trebuie să fii bătut în cap să alimentezi de pe autobahn.

exact dar nici nu vreau sa stau sa caut benzinarie. Plus ca hai 5km de la autostrada e acceptabil dar nu 20. De asta e ok sa planifici din timp.

View PostFlapJack7, on 04 iunie 2023 - 09:19, said:

Când ești în excursie, vacanță, concediu, nu prea contează, pentru că oricum ai bani de aruncat aiurea.
Dar când ai o firmă, atunci fiecare cent contează, altfel ieși pe minus la final de an.
am citit asta de mai multe ori si tot n-am înțeles. Deși e off-topic nu înțeleg cum o persoana (spre deosebire de o firma) poate ieși pe minus la sfârșit de an.  Adică se dau amnistii fiscale pentru persoanele fizice sau cum?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate