Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...
 

Butasi smochin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#109
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Atunci de ce te bagi în vorbă?
La smochini n-ai de așteptat, cresc rapid încă din primul an de la plantare.
Arunca o privire pe la Pepiniera Peris sau pe la Pepiniera Dulce si te lămureșți asupra sortimentului și a prețului…

Edited by subway_guru, 30 September 2023 - 19:50.


#110
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
În zona ta subalpină ai obținut ceva fructe coapte din cei doi smochini ai tăi sau sunt doar de decor?

#111
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Bineinteles ca am obtinut si nu "ceva fructe".
Repet rugamintea mea. Daca nu-ti place ce scriu sau opiniile mele, este suficient sa ma treci la "Ignore".
Altfel, ca sa fiu totusi politicos si sa-ti raspund, desi sincer incep sa-mi pierd rabdarea: nu conteaza ce cred eu despre un fruct sau altul. Am o familie, slava Domnului care a inceput sa se inmulteasca. Asa ca dorintele si placerile mele in materie de fructe nu pot fi exclusiviste ca ale celor mai tineri si nerabdatori. Prin urmare, daca pot face o placere cuiva din familie si nu ma costa decat cateva locuri in livada, de ce sa nu o fac? Iar daca este in livada mea de ce sa nu-l ingrijesc? Ce legatura antagonista poate fi cu faptul ca nu-mi place mie? Nu-s buricul pamantului...
Am impresia ca esti un pic cam egocentrist.
Le propui altora soiuri bizare ca poate afli daca se preteaza si la tine. Sau, le spui altora ca nu vor merge, ca apoi sa le cumperi tu. Ori nu te recunosti in ce spun? Vrei argumente? Am destule stranse in ultimii 3 ani.
Chiar te rog, ignora-ma. Altfel o voi face eu.

Edited by adip1962, 01 October 2023 - 14:59.


#112
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012

 cotzi, on 26 septembrie 2023 - 16:51, said:

Cand e perioada optima de prelevare butasi de smochin? Pot fi luati acum si pusi in ghivece si apoi sa fie plantati la primavara?
Pentru inradacinarea butașilor de smochin în afară de umiditate e important să le asiguri o temperatură de 20-25C

#113
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Azi am pichetat viitoarea plantație de smochini, urmează săparea gropilor și plantarea.

#114
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 28.02.2006
Banuiesc ca intentionezi sa ii protejezi peste iarna, nu?

#115
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Nu, deloc!
Vreau să văd ce soiuri rezista fără probleme în microclimatul grădinii mele, îmi asum riscul…
Vedem la primăvară ce soiuri rezistă și care nu.

Edited by subway_guru, 02 October 2023 - 09:04.


#116
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 28.02.2006
Poti sa-l aclimatizezi treptat. Din start iti spun ca daca nu au o grosime de minim 4-5 cm a tulpinii riscul sa inghete unde spui tu ca ii plantezi e destul de mare, mai ales ca ii plantezi acum in toamna. Daca ii plantai in Aprilie si aveau 8-9 luni pana venea iarna ca sa-si dezvolte bine radacinile era niotel diferit. Eu i-as proteja in primele 2 ierni, prima mai tare, urmatoarea mai putin, sunt sanse mari sa se aclimatizeze majoritatea.

#117
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Singura măsura de protecție ce o țin în rezervă doar pentru condiții aspre e să le pun un strat consistent de mulci de frunze și scoarță, altceva nu intenționez.
De 25ani am mers pe ideea ca orice planta ce necesită prea multă bibileală nu-și are locul în grădina mea.  Posted Image
Ceea ce recomand și altora!

Edited by subway_guru, 02 October 2023 - 10:54.


#118
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Am terminat de plantat păduricea de smochini, mai am două rânduri unde voi pune curmalii chinezești și ar fi cam gata.

#119
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Am să pun o poză când e gata.
Ar mai fi de plantat un un baraj de protecție antivant cu aluni și bambuși neinvazivi spre nord dar mai pot aștepta, deocamdată am alte priorități de plantat.

Edited by subway_guru, 09 October 2023 - 12:55.


#120
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Niște smochine crescute pe răsadul la ghiveci

Attached Files



#121
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 28.02.2006
Ar fi bine sa nu le lasi.

#122
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Nu m-am obosit să le îndepărtez, oricum vor fi avortate și fără intervenții chirurgicale!

#123
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 28.02.2006
Nu le avorteaza de la sine decat foarte rar si doar soiurile mai sensibile. Ce ai tu acolo e Svinita?

#124
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Svinita nu am, e o întreagă colecție de soiuri diferite acolo, vreau să văd care sunt mai rezistente și mai productive fără prea multă bibileală, e un experiment ce cred ca merită încercat. Vedem rezultatul la primăvară!
Posted Image
Nu toate au etichete dar mai puțin mă interesează denumirea cat rezultatul.
P.S.
Ce înseamnă doi smochini din 44? Excact nimic…

Edited by subway_guru, 16 October 2023 - 10:02.


#125
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 28.02.2006
Daca ai pus 44, inseamna ca te gandesti industrial :) La industrial as fi mers pe soiuri consacrate si aclimatizate, Svinita, Dotatto, Brunswick, Simian, plante solide, rezistente la frig, fructe de dimensiuni medii spre mari.

#126
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Principiul meu e Think big, de la bun început, asta am putut procura, asta am pus!  Posted Image
Am pus acolo și ceva botezat Galben romanesc, fără altă indicație de origine…
Am folosit de la mai multe pepiniere autohtone dar ca la noi, fiecare bordei cu alt obicei!
Azi speram să dea o ploaie mai consistentă conform prognozelor meteo dar s-a dovedit a fi doar o ploicică insuficienta la cat de însetat este pământul.

Edited by subway_guru, 16 October 2023 - 10:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate