Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 

Butasi smochin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#145
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012

 MirceaDWC, on 26 octombrie 2023 - 07:32, said:

ca sa il poti tunde anual, astfel incat sa faca fructe si nu crengi.

Ai putea sa dezvolti partea cu taierile te rog? Si in cazul in care e condus tufa. Am gasit candva o postare pe tema dar nu stiu unde, am cautat dar nu o mai gasesc.

#146
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,150
  • Înscris: 28.02.2006
Smochinul rodeste pe lemn de doi ani si lastar anual. Tot ce este mai vechi de 2 ani e lemn de foc.
Taierile trebuie sa tina cont de regulile de baza: sa lase coroana/ tufa aerisita, crengile sa nu se intersecteze etc.
In plus, taierile trbuie sa stimuleze dezvoltarea de lastari anuali.
Astfel, in cazul tufei:
- se recomanda ca tufa sa nu aiba mai mult de 5-6 baze. Bazele se reinaoiesc la fiecare 2 ani, prin alternanta (se lasa 3 lastari noi de jos, se taie 3 lastari vechi, in anul urmator se lasa alti 3 lastari noi si se taie cei 3 lasati anterior (care vor avea deja 3 ani) si tot asa.
- cu exceptia lastarilor bazali care se lasa pentru reinnoire orice alt lastar plecat de jos se inlatura imediat (lacom)
- tijele principale noi, din anul anterior nu se scurteaza
- tijele care aui deja un an (au rodit in anul anterior), se scurteaza la jumatate din inaltimea dorita a tufei (daca vreti tufa la 2,5 m, tijele din anul anterior se scurteaza la 1-1,2 m)
- tijele care au 2 ani si care deja au pe ele lastari din anul anterior se trateaza un pic diferit, in sensul ca se pastreaza 2-5 lastari, cat mai la baza, orientati de preferinta catre exterior sau in sus, care se scurteaza la 2 ochiuri. Deasupra acestor lastari tija principala se taie la inaltimea dorita, iar toti lastarii care sunt pe partea ramasa se taie la cep (ca sa stimuleze lastari roditori anuali)

La pom:
- se pastreaza o singura tulpina, de inaltimea dorita (eu le prefer de 10 - 40 cm)
- se formeaza o coroana, cu 4-5 sarpante sau o coroana etajata
- pe aceste sarpante, lastarii mai vechi de 2 ani se scurteaza la maxim 2 ochiuri, la fel pastrandu-se doar o parte dintre ei.
- Taierile de limitare a inaltimii, cele ale crengilor care cresc aiurea etc se fac primele
- la fiecare 3 ani, prin alternanta sarpantele se reinnoiesc, pastrandu-se primul lastar (cel mai de jos) scurtat la 3 ochiuri si inlaturandu-se tot ce e deasupra.
- lastarii din anul anterior se pastreaza partial (cei de la baza), scurtati la 2 ochiuri, partial se taie la cep (cei dinspre varf, care in anul urmator se vor elimina cu tot cu parte din sarpanta, in operatiunea de reinnoire.
- in verde, la pomii care au deja peste 5 ani, circa jumatate din lastarii anuali (cei aflati in partea superioara a coroanei) se scurteaza dupa a 5 frunza completa.

- nu se lasa niciun lacom de la baza.

#147
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
Sa pun asta la caiet, multam.

#148
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,670
  • Înscris: 27.01.2012
Am o problemă cu bariera anti-vânt, cum să pun cele două rânduri de Photinia și de aluni?
Care spre vest și care spre est?…ca nu vreau un gard care să umbrească ci doar să protejeze de vânt la nivelul solului că smochinii vor soare nu umbră!

#149
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,005
  • Înscris: 28.09.2012
Mircea, multe multumiri!

#150
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 MirceaDWC, on 26 octombrie 2023 - 11:15, said:

Smochinul rodeste pe lemn de doi ani si lastar anual. Tot ce este mai vechi de 2 ani e lemn de foc.
..........
Mircea, m-am intors recent de la arabi. Am vazut smochini de, cred, 2 etaje, nici nu-mi inchipuiam ca pot creste atat de mari. Forma de coroana sa zic ca era asemanatoare de cea a merilor maturi, mari, de la noi. Nimic anormal. Sincer, eram in masina, nu am apucat sa vad daca exista fructe sau nu, dar avand in vedere penuria de apa de acolo, nimeni nu l-ar uda aiurea. Deci mai mult ca sigur ca rodea.
Si acum iti spun ceva cu certitudine: nimeni nu-l taia! Ce-am avut eu timp sa vad, tulpina era groasa, poate chiar peste 30 cm, iar sarpantele poate 20 cm. Nu pot garanta dimensiunile ca am zis, eram in mers. Incet ca era aglomeatie, dar in mers.
Asa ca ce spui tu este valabil, banuiesc ca este valabil pentru pomii crescuti sa zic, mai intensiv, taiati a.i. sa fie cat mai accesibil accesul la fructe. Altfel, in orice pom vei avea cresteri anuale pe lemn de 2 ani... Dar ajungi la el?
Off topic. M-am saturat de curmale! Am stat 4 zile intr-un oras plin de curmali. Acolo, in perioada asta cad efectiv curmalele din pomi. Deja-s putin uscate, dar perfect zemoase. Da, am luat una cazuta in fata mea de pe jos! M-a durut undeva... Superb pom! Nu-ti trebuie decat cateva cearceafe sa pui jos si sa le aduni zilnic. Si sa tai ramurile uscate... Nu tu daunatori, nu stropiri, nu formari... doar ca nu avem vremea necesara.
PS. Azi stand la coada la pod la Banesti (pe DN1) am vazut un smochin inalt de vreo 4-5 m. Este la strada si este in localitate cum intri in primele sute de metrii...

Edited by adip1962, 27 October 2023 - 20:55.


#151
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,150
  • Înscris: 28.02.2006
Smochinii cresc natural mari si foarte mari, Cei foarte mari sunt de regula caprifigi. In zonele extrem de calde majoritari sunt smochinii de tip Smyrna si de tip San Pedro, care necesita polenizator si  polenizare pentru ambele recolte sau pentru cea principala (cei San Pedro) si nu rodesc la noi. Personal am avut doi astfel de smochini, aduci de mine din Grecia, o dezvoltare fulminanta, in 4 ani aveau 20 cm diametru la tulpina, abia i-am scos.
Ce ai spus este perfect adevarat, scopul unui pom fructifer langa casa este sa produca fructe frumoase, sa ajungi la ele si sa nu faca umbra degeaba. Si merii daca ii lasi se fac de 5-7 m inaltime, cu toate asteam, noi ii tinem din taieri la maxim 2,5-3 m.
Ca fapt divers, nici maslinii nu se tundeau in mod normal, pana cand au descoperit cultivatorii ca daca ii tunzi fac treaba mai buna.
La smochin exista stiluri de tundere extrem de intensive, este un pom cu rezilienta fantastica, din ce il tai, din aia face mai multi lastari. Pe langa casa ideal este sa il tii sa fie si frumos, sa si produca, sa nu te chinui, si atunci aplici ceea ce am spus eu si o sa arate cam ca aici.
Uite un exemplu aici de tundere intensiva, stimulare de cresteri anuale masive, ulterior cresterile anuale se scurteaza si in ultima faza, inainte de coacere, se copilesc si frunzele. Ai fructe multe, mari, coapte cam in acelasi timp in felul asta

#152
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,670
  • Înscris: 27.01.2012

 cotzi, on 22 octombrie 2023 - 12:59, said:

Salut, daca nu e prea mare deranjul as vrea si eu sa butasesc un smochin. Habar n-am ce soi s-ar preta la mine langa Suceava. Am vazut de cativa ani in curtea unei case din Suceva cativa smochini neprotejati asa ca as incerca si eu.... Imi recomanzi un soi si eventual imi oferi si un segment de ramura?
De ce nu vorbești cu proprietarul acelui smochin ca să-ți permită să iei o ramură semilemnificata pentru butași?

#153
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 07.09.2004
Asa o sa fac, doar ca de fiecare data cand m-am nimerit in acea zona nu se vedea nici o miscare prin curte.

#154
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,670
  • Înscris: 27.01.2012
Să iei și o foarfecă de grădinărit în buzunar!
Bafta!
P.S.
Sau subtilizezi hoțeste o ramură prin gard.  Posted Image

Edited by subway_guru, 01 November 2023 - 17:59.


#155
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 16.10.2010
Toti butasii de smochin pe care-i am acum i-am obtinut "prin gard", dar de fiecare data cand am avut ocazia sa cer cuiva un lastar, oricare ar fi el, a fost in regula.

Ultima data mi s-a intamplat sa fiu la un restaurant si sa cer niste lastari de leandru (aveau niste flori alb portocalii, nu mai vazusem pana atunci!) si s-a intamplat ca cel care avea grija de plante sa lucreze acolo si sa fie la randul lui un pasionat, m-a ajutat cu mare placere!

#156
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,670
  • Înscris: 27.01.2012
Azi am inspectat smochinii și totul e în regulă, au muguri, totul e OK.

#157
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,670
  • Înscris: 27.01.2012
Iarna blândă și secetoasă i-a protejat dar în primăvară vor avea nevoie de apă
Trifoiul pitic semănat între rânduri nu a răsărit

#158
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,670
  • Înscris: 27.01.2012
Încă nu dat frunze, probabil lipsa de apă e de vină

#159
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 16.10.2010
Ai mei smochini au luat-o binișor din loc după ce toată iarna i-am ținut la adăpost pe terasa.
Doi dintre ei vreau să-i pun in pământ iar pe cel de-al treilea incerc să-l țin în ghiveci, văd cum merge.

Attached Files



#160
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,150
  • Înscris: 28.02.2006
Pe cei in ghivece rotunde banuiesc ca ii vrei in gradina. Cand ii plantezi, poti ingropa de tot butasul si sa il pui astfel incat lastarul sa fie vertical. Ulterior cand ajunge la circa 1 m ii ciupesti varful sa incurajezi ramificarea laterala. La plantare tine cont ca sub ei nu mai creste mai nimic cand se fac mari si ca au nevoie de cat mai mult soare, dar in acelasi timp sa fie ferit de vanturile de iara. Pozitia ideala e undeva l 1-2 m de gard/casa/constructie, unde soarele bate minim 6 ore pe zi, ideal 8.
Cel pe care vrei sa il pastrezi in ghiveci, pune-l intr-un ghiveci mare, de 30-40 l si nu uita sa il hranesti periodic.

#161
bogm

bogm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.12.2018
Al meu se pleostește ziua din cauza căldurii și își revine seara. Singura smochină din breba a căzut acum vreo săptămână.
Nu știu ce îngrășământ să-i pun.
Pentru Photinia am luat ceva Bionat pentru plante de balcon, iar cei de la pepinieră au recomandat Osmocote. Oare merg și la smochin?

Attached Files



#162
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,150
  • Înscris: 28.02.2006
L-ai scos prea repede de la iernat la soare, inca nu s-a adaptat. Fertilizarea o poti face cu orice vrei tu, e mai usor cu ceva cu eliberare controlata. Smochina a pierdut-o din cauza lipsei apei si a socului termic.
Nu imi dau seama din poza ce dimensiune are ghiveciul, la dimensiunea smochinului ar trebui ceva de minim 20-30 l, daca poti si mai mare, si mai bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate