Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Butasi smochin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#1
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 16.10.2010
Buna ziua!
E bine de stiut de la bun inceput ca nu sunt un cunoscator in domeniul propagarii plantelor. Posted Image

Zilele trecute ma plimbam printr-un catier din Bucuresti si am taiat o mica crenguta de smochin ce atarna peste un gard. Era destul de subtire si nu f lunga, am incercat sa fac din ea doi butasi, aprox. 10 cm si cu cate doua noduri pe fiecare. In partea de jos, sub nod, am curatat usor scoarta pana am ajuns la cambiu dupa care i-am introdus in stimulator de inradacinare iar sus, la taiatura, am folosit o solutie de protectie a ranilor. Intr-un final, i-am pus in pastile de turba umezite si i-am asezat intr-un pet.

Asta a fost pe 26 mai, acum unul dintre ei are deja niste mustati la nodul de sus. Initial am crezut ca sunt viitoare frunze dar am impresia ca sunt radacini si ma asteptam ca acestea (radacinile) sa apara in pastila de turba, la baza, nu in nodul de sus. Sau poate sunt muguri de frunza si asa arata pt inceput si nu-mi dau eu seama...
Nu stiu daca e in regula sa-l las asa sau daca este nevoie sa mai intervin cu ceva.
Multumesc pt orice sugestie!

Attached Files



#2
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,074
  • Înscris: 16.10.2018
Mai mult ca sigur sunt rădăcini, Când am tuns smochinii, anul trecut, am uitat coardele pe pământ care au făcut rădăcini după o ploaie. Oricum, smochinul mi se pare cel mai ușor de prins și, o dată prins, cu greu te mai scapi de el.

#3
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 16.10.2010
Pai și în cazul asta ce sa fac, sa umplu cu substrat de inradacinare până acolo?

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 16.03.2007
da

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
1. Smochinul nu este floare sau leguma, ci pom. Asta sectiune... Iar acolo vei gasi meseriasi care te pot indruma.
2. Daca tot ti-au iesit radacinile acopera-le cat mai repede cu pamant. Scoate totul din pet si pune intr-un ghiveci.
3. Il pastrezi in ghiveci cat doresti, pana la ce marime doresti, dupa cre trebuie sa-l plantezi.
4. Nu uita iarna sa-l protejezi daca-l lasi afara. Eu am gresit, in baza prognozelor si le-am scos hainele in aprilie. Si? Si abia acum incep, timid, sa reintre, din nou, in vegetatie (fiind plantati de un an).

#6
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 16.10.2010
Ooops, scuze pentru secțiune, nu am fost atent. Daca poate muta cineva postarea acolo unde-i este locul.
Mulțumesc tuturor pt sfaturi!

#7
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Am dat eu un report sa-l mute.

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postadip1962, on 03 iunie 2023 - 12:35, said:

1. Smochinul nu este floare sau leguma, ci pom. Asta sectiune... Iar acolo vei gasi meseriasi care te pot indruma.
2. Daca tot ti-au iesit radacinile acopera-le cat mai repede cu pamant. Scoate totul din pet si pune intr-un ghiveci.
3. Il pastrezi in ghiveci cat doresti, pana la ce marime doresti, dupa cre trebuie sa-l plantezi.
4. Nu uita iarna sa-l protejezi daca-l lasi afara. Eu am gresit, in baza prognozelor si le-am scos hainele in aprilie. Si? Si abia acum incep, timid, sa reintre, din nou, in vegetatie (fiind plantati de un an).
PS. Eu avand tara mai la deal si mai sus (460 altitudine, dar sub munte) mi-am plantat smochinii cand au avut 1 m inaltime si peste 2 cm diametrul trunchiului jos, fiind in ghivece de 9 l. A durat cam 3 ani sa creasca, timp in care au fost mutati in ghivece din ce in ce mai mari. Iti dai seama ca trebuie mutati cand radacinile ies afara... Daca ai sol bun, stai pe la ses, poate este bine sa-l plantezi mai devreme.
PS2. Poti sa-i cresti ca tufa sau ca pom. In acest ultim caz trebuie sa suprimi toti drajonii care vor iesi pe langa el in primii ani.

Edited by adip1962, 03 June 2023 - 13:12.


#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,427
  • Înscris: 27.01.2012
Butasii de smochini pot fi pastrati peste iarna si la interior.
Ideea e ca pe masura ce se maturizeaza rezistenta lor la frig creste.
Esential e sa aiba radacini bine dezvoltate care sa nu degere complet peste iarna.

Edited by subway_guru, 03 June 2023 - 14:17.


#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Rata de inradacinare a lastarilor de smochin e 100%. Verifica daca smochinul din care ai taiat lastarul are smochine mici. In mod normal un smochin face 2 recolte, in iunie si septembrie. Pastrezi lastarul doar daca e un soi producator.

#11
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 22.02.2007
Daca autorul vrea cateva crengute de smochin, care are acum vreo 7 ani si nu a fost protejat nicioadata pe perioada rece si acum are smochine sa ma contacteze.

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,427
  • Înscris: 27.01.2012
Chestia cu smochinii ar avea locul la pomicultura nu aici ca nu sunt legume…
Vadca cineva a luat masurile necesare de punere in ordine.

Edited by subway_guru, 03 June 2023 - 15:37.


#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postsubway_guru, on 03 iunie 2023 - 14:13, said:

........ Ideea e ca pe masura ce se maturizeaza rezistenta lor la frig creste........
Rezistenta la frig creste odata cu ingrosarea lemnului. Poti sa nu mai protejezi lemnul peste 4 cm diametru, ideal 5 cm. Nu mai ingheata. Restul insa...
Ideea este ca pe masura ce cresc, protejarea smochinilor devine anevoioasa. Ce faci, te urci in pom sa infasori ramurile? Nu merge. Si atunci iti asumi ca in fiecare an sa tai primavara ramurile degerate si sa lasi loc celor noi. Dar asta se va intampla peste ani de zile. Cat inca il mai poti baga intr-un sac... ai grija cand anume il scoti la lumina.

#14
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 16.10.2010

View PostLeo2006, on 03 iunie 2023 - 14:19, said:

Rata de inradacinare a lastarilor de smochin e 100%. Verifica daca smochinul din care ai taiat lastarul are smochine mici. In mod normal un smochin face 2 recolte, in iunie si septembrie. Pastrezi lastarul doar daca e un soi producator.
Am fost atent sa iau dintr-un smochin bine crescut si care deja avea fructe mari si aratoase, sper sa fie in regula.

View Postal bundy ro, on 03 iunie 2023 - 15:10, said:

Daca autorul vrea cateva crengute de smochin, care are acum vreo 7 ani si nu a fost protejat nicioadata pe perioada rece si acum are smochine sa ma contacteze.
Cred ca-i ok, sunt smochini crescuti prin curtile oamenilor si in mod sigur au ani de zile.
Oricum, mersi mult pt propunere, iti spun daca o sa am nevoie!

Edited by chipuc, 03 June 2023 - 16:01.


#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cand se planteaza si unde gasesc smochin ok, ca sa-l cumpar si sa-l plantez? O sa reziste daca il iau mai mic pe ger la iarna? As vrea sa-l pun direct in pamant.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
E mai usor de protejat cand e mic. Iarna ii pui un pet peste el.Posted Image
Inca nu cunosti cat de rapid creste.

#17
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,074
  • Înscris: 16.10.2018

View Postadip1962, on 03 iunie 2023 - 15:56, said:

Rezistenta la frig creste odata cu ingrosarea lemnului. Poti sa nu mai protejezi lemnul peste 4 cm diametru, ideal 5 cm. Nu mai ingheata. Restul insa...
Ideea este ca pe masura ce cresc, protejarea smochinilor devine anevoioasa. Ce faci, te urci in pom sa infasori ramurile? Nu merge. Si atunci iti asumi ca in fiecare an sa tai primavara ramurile degerate si sa lasi loc celor noi. Dar asta se va intampla peste ani de zile. Cat inca il mai poti baga intr-un sac... ai grija cand anume il scoti la lumina.
Eu am în două locuri și nu îi protejez deloc. Mai mult, la un moment dat am încercat să scap de ei... dar creșteau mereu. Când am văzut ce dulceață mișto iese, am început să le dau atenție. Din păcate, anul acesta, primăvara a fost foarte friguroasă iar fructele sunt cam mici. Uite cum sunt acum, după ce am rărit anul trecut tufele:

#18
dodi1965

dodi1965

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 01.02.2005

View Postal bundy ro, on 03 iunie 2023 - 15:10, said:

Daca autorul vrea cateva crengute de smochin, care are acum vreo 7 ani si nu a fost protejat nicioadata pe perioada rece si acum are smochine sa ma contacteze.
Salut! Numai autorul poate să te contacteze? Altcuiva nu-i acorzi atenție?Posted Image M-ar interesa și pe mine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate