Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

Butasi smochin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

cotzi

cotzi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cand e perioada optima de prelevare butasi de smochin? Pot fi luati acum si pusi in ghivece si apoi sa fie plantati la primavara?

adip1962

adip1962

Senior Member

Cand vrea muschiul tau... daca-l iei acum il bagi in casa. Si-n ghiveci! Poti planta oricand, dar aici iar o sa intru in contrazicere cu altii, eu iti recomand cand ajunge la 1 m inaltime. Atunci ar trebui sa aiba niste radacini formate intr-o galeata de 9-10 l, o tulpina de minim 1-2 cm diametru lemnificata, va fi mai ok . Sa nu plantezi inainte de mai...

subway_guru

subway_guru

Guru Member

Câți smochini ai de te-ai apucat sa dai sfaturi altora???

adip1962

adip1962

Senior Member

2. Si ii am de 3 ani. Puteam avea 20, dar mie nu-mi plac.
Tu cati ai????????

Edited by adip1962, 26 September 2023 - 18:51.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

14 (soiuri diferite) si nu dau sfaturi altora, mă limitez doar la ce fac eu…
Pentru inmultire din butasi astept să văd cum se comportă.

Edited by subway_guru, 26 September 2023 - 19:13.

adip1962

adip1962

Senior Member

Daca ai 14 smochini de ce ceri sfaturi pe aici? Sau ai facut o investitie anul asta? Ceva gen bananier, palmier...
Altfel,
am o cunostinta a carui pasiune sunt smochinii. De la el am un smochin, cu el discut cand este ceva care nu stiu. Majoitatea lucrurilor pe care le scriu sunt de la el. Si nu, nu este pe acest forum.
Daca consideri ca ceva este gresit in ce scriu ar trebui sa contrazici cu argumente. Altfel, critica fara fond este doar trolling. Sau hating.

Edited by adip1962, 26 September 2023 - 19:19.

cotzi

cotzi

Senior Member

Valeu! Nu va certati! Am intrebat pentru ca as vrea sa incerc si eu doar cu titlu de experiment. Am vazut intr-o curte de la mine din Suceava, (in zona Universitatii pentru colegii din Suceava), niste smochini, ii stiu deja de cativa ani buni dar curtea aia e favorizata cumva, are expunere sud-vestica iar pe latura nordica si nord estica e protejata de crivăț de un rand de blocuri cu patru etaje...

marian_nic65

marian_nic65

Junior Member

• Grup: Members
Buna seara colegi.Am rugamintea daca se poate sa pot intra si eu in posesia a citiva altoi (butasi) de soiuri diferite de smochini .trimisi prin colet orice curier plata la mine.zona de cimpie Baragan.Sunt din Slobozia .Cu  mii de multumiri.O seara buna!

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Vizualizare mesajcotzi, pe 26 septembrie 2023 - 19:30, a scris:

Valeu! Nu va certati! Am intrebat pentru ca as vrea sa incerc si eu doar cu titlu de experiment. Am vazut intr-o curte de la mine din Suceava, (in zona Universitatii pentru colegii din Suceava), niste smochini, ii stiu deja de cativa ani buni dar curtea aia e favorizata cumva, are expunere sud-vestica iar pe latura nordica si nord estica e protejata de crivăț de un rand de blocuri cu patru etaje...
Cel mai bine in zona ta este sa recoltezi butasi dupa ce cad toate frunzele. Apoi ii pui la inradacinat si pana in primavara vei avea plante sanatoase, cu frunze si chiar ramificatii. Transplantarea din stratul de inradacinare sa o faci in ghivece de 4-5 l.
In primavara, scoti plantele la la aer, dar nu la soare direct, incepand cu luna martie si treptat le inveti cu soarele, mai intai dimineata si seara, cate o ora doua, apoi cresti timpul de expunere. Daca nu faci asa, cum da cu nasul de soare ii cad toate frunzele si pe urma pierde timp sa recupereze. Prin sfarsit de aprilie/mai, ii plantezi cu tot cu pamantul din ghiveci, iar in primele ierni ii invelesti. Cauta la plantare sa fie intr-o zina neumbrita, sa aiba soare cel putin 8 ore pe zi si sa fie protejati in zona de nord de un perete, o casa, un gard etc. Dupa ce tulpina a ajuns cam la 4-5 cm in diametru, nu-l mai invelesti iarna. Invelirea o faci cu agril, dupa primele zile in care temperatura este negativa, nu mai devreme. In felul asta il aclimatizezi bine si ai sanse reale sa fructifice si sa nu inghete peste iarna.

Vizualizare mesajmarian_nic65, pe 26 septembrie 2023 - 20:22, a scris:

Buna seara colegi.Am rugamintea daca se poate sa pot intra si eu in posesia a citiva altoi (butasi) de soiuri diferite de smochini .trimisi prin colet orice curier plata la mine.zona de cimpie Baragan.Sunt din Slobozia .Cu  mii de multumiri.O seara buna!
Daca imi aduci aminte peste vreo luna, iti pot da eu. Nu mai devreme de sfarsit de octombrie, nu recoltez butasi decat dupa ce cad frunzele, ca sa vad din ce tai Posted image

Edited by MirceaDWC, 27 September 2023 - 06:29.

cotzi

cotzi

Senior Member

Multumesc!

adip1962

adip1962

Senior Member

Vizualizare mesajMirceaDWC, pe 27 septembrie 2023 - 06:29, a scris:

...Dupa ce tulpina a ajuns cam la 4-5 cm in diametru, nu-l mai invelesti iarna. Invelirea o faci cu agril, dupa primele zile in care temperatura este negativa, nu mai devreme....
Mircea, eu fac invelirea mai tarziu. Temperaturi minime am sau mai bine zis aveam, cu inceputul lui octombrie. Asa cam pana in -4 cu +20 si mai bine ziua. Si asa era toata luna octombrie, uneori chiar si noiembrie cu pana la +20. Ideea este ca daca noaptea este -1 -4 si racirea a fost lenta si nu a venit brusc, frunzele nu cad imediat, iar pomisorii astia sunt o idee mai rezistenti decat credem noi. La genul ca nu-s primii care raman fara frunze din livada, nicidecum.
Eu fac invelirea lor cam la 1-3 saptamani dupa ce nu mai au nicio frunza, fiind atent la temperaturile de noapte, chiar daca nu sunt aici. Depinde mult de stabilitatea vremii. Daca procesul de racire al vremii este usor, lent, atunci dupa jumatatea lui noiembrie ii invelesc.
Anul asta dezvelirea a fost o problema... Facuta pe 20 aprilie, am zis ca gata, s-a terminat cu iarna... am zis. Nu a fost asa. S-au uscat amandoi, a trebuit sa recepez si-au revenit, acum sunt mai mari decat anul trecut, dar... nu mai sunt asa de armonios proportionati cum erau ei natural.

Edited by adip1962, 27 September 2023 - 17:53.

MirceaDWC

MirceaDWC

Senior Member

Cu cat mai tarziu, cu atat mai bine. Iar dezvelirea e bine sa fie facuta treptat, eu cand ii inveleam, dadeam jos straturile treptat, imediat ce temperatura ajungea la temperaturi pozitive ziua.
Testat de mine, smochinul ingheata doar daca ai noaptea sub -10 sau daca ai constant si ziua si noaptea sub -5. Daca noaptea ai temeparatura negativa pana in -10 si ziua macar cateva ore temperaturi pozitive si are si un pic de soare, n-are nimic. Ai mei ierneaza neprotejati de 4-5 ani. Cel mai subtire este Ice Cristal, care a fost plantat in Iunie, iar in iarna trecuta avea dimensiunea unui creion, a iernat neprotejat si acum are trunchi scurt, de 10 cm si cam 5 cm diametru si 5 sarpante, undeva la peste 1 m inaltime.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

Am inceput să pregătesc terenul pentru plantația de smochini, soiuri italienești și franțuzești, e proiectul meu prioritar pentru această toamnă.

adip1962

adip1962

Senior Member

Pentru cine nu are chef sa astepte in Dedeman sunt smochini la ghiveci cu inaltimi de pana la 2,5 m. Nu sunt formati... ci un fel de plopi. 155 lei. Parca... Cred ca am vazut 2 soiuri.

Edited by adip1962, 30 September 2023 - 17:27.

adip1962

adip1962

Senior Member

Post edit. Am uitat, sunt la ghiveci.

marian_nic65

marian_nic65

Junior Member

• Grup: Members
Buna seara.Multumesc anticipat colegul Mircea DWC.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

Gasesti mai buni și mai ieftini la pepinieristi la 55-90lei

adip1962

adip1962

Senior Member

Am uitat ceva.
Pe mine nu ma intereseaza subiectul, deoarece nu-mi plac smochinele, dar pentru cine este doritor sa invete si sa fie la curent, exista un grup pe facebook care reuneste peste 36000 oameni pasionati de acesti pomi.
Enjoy!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate