Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cablu de alimentare sau adaptor pentru un Iphone 12

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,972
  • Înscris: 30.11.2021
Intuiesc ca toata seria 12/12pro/12pro max vin cu acelasi cablu in cutie.
Cablu Type C to lighting.

Si dupa cum cred ca va dati seama, ca fost utiliator de android, toate incarcatoarele/cablurile mele sunt USB to Type C, USB to micro usb.
Incarcatoare am destule ca am vandut telefoane fara incarcator si mi-au ramas.

Fac o verificare sa nu cumpar altceva, si asa ma simt ca un peste pe uscat in cea ce priveste IOS-ul si Iphone.

Cablul asta de alimentare este cea ce doresc eu sa cumpar si cea ce am nevoie? Adica un cablu sa mearga pe alimentatoarele mele cu mufa USB si sa duca catre mufa lighting a iphonului? Sau un adaptor sa pot sa-l pun intre alimentatorul meu si mufa Type C de la cablul primit cu Iphone.
https://www.emag.ro/...dBoC2UoQAvD_BwE

Edited by MindArchitect, 24 May 2023 - 17:45.


#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
Nu - e o porcarie de cablu care nu are certificarea MFI (made for iphone).

un cablu ok MFI e la vreo 40-60 lei

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am zis sa incerc si wireless, de la iPhone 8 in sus, toate au optiunea asta.
Gasesti ieftin pe aliex, ce am luat eu cu aprox 16 lei, a venit in aproape 3 saptamani:
https://vi.aliexpres...ayAdapt=glo2vnm

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Aliexpress.
Pentru asta exista aliexpress.

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,972
  • Înscris: 30.11.2021

 Xman_ghio, on 24 mai 2023 - 17:56, said:

Nu - e o porcarie de cablu care nu are certificarea MFI (made for iphone).

un cablu ok MFI e la vreo 40-60 lei
Tinand cont ca de cateva ore sunt utilizator iphone...
Ce are daca nu are certificarea aia MFI?
Nu merge?

 altuser09, on 24 mai 2023 - 18:10, said:

Eu am zis sa incerc si wireless, de la iPhone 8 in sus, toate au optiunea asta.
Gasesti ieftin pe aliex, ce am luat eu cu aprox 16 lei, a venit in aproape 3 saptamani:
https://vi.aliexpres...ayAdapt=glo2vnm
Aveam incarcator wireless de la Samsung, de cand aveam S10, si ma gandeam? Ba? Asta nu o avea incarcare? Verific repede pe gsmarena si am bagat incarcatorul fara fir.
Este "Samsung" dar este de pe aliexpress, adica nu are a mai rapida viteza dar macar incarca.

Acum sa ma uit naiba si de un adaptor, ca dupa cum ziceam... am incarcatoare normale ca am vandut telefoane pe flip.ro si au ramas "caramizile".

 maccip, on 24 mai 2023 - 18:17, said:

Aliexpress.
Pentru asta exista aliexpress.
Acum ca am gasit incarcatorul WIFI o sa comand si de pe aliexpress.
Dar ce sa comand? Colegul zice ceva de MFI? Pe emag apar si pe la 5-10 lei.
Sa dau 40-60 de lei pe un adaptor sau un cablu de date?

Intreb, nu am mai avut Iphone si ma si gandeam... daca nu aveam padul asta wifi de la samsung, cu ce naiba incarcam telefonul.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Man, eu toate cablurile de iphone le am de pe aliexpress.
Nu am insa de la USB-C la lighting. Am doar de la USB-A- la lighting, ca nu ma intereseaza fast chargingul. Telefonul oricum se incarca complet in 2-3 ore.
Chestia e ca chargerele tot de pe aliexpress le am  si nu am urmarit sa aiba protocolul apple de fast-charging. Doar PD, acolo unde a fost cazul.
Am de-astea.
https://www.aliexpre...1201671251.html
, de lungime mica, 20cm, pe care le tin in permanenta in statia de incarcare cu 8 porturi. Am 4 iphoane in casa si multe alte dispozitive, deci am nevoie de statia asta de incarcare ca-i in permanenta ceva bagat in ea. Cateodata se umple ciorchine.


Si mai am de-astea
https://www.aliexpre...3200512408.html
Care au unghiuri de 90 de grade, au posibilitatea de a introduce in orice sens mufa USB-A. Am in geanta un cablu lighntihg de asta si altul USB-C pentru situatii de just in case. Il folosesc mai mult pe powerbank, ca sa nu se rupa mufa in buzunar sau pe unde tin powerbankul.

Am vreo 7-8 cabluri de primul tip, de culori diferite, sa se distinga (sa stie copii care si al cui e). Nu s-a stricat niciunul, sunt foarte rezistente.
Si 4-5 de tipul 2. Unul la mine in geanta, unul la nevasta in poseta si restul stau in sertar si le luam la deplasari. Unul s-a stricat, s-a rupt mufa usb-A. Si.. o singura problema am avut cu acest cablu, ca nu a vrut sa mearga la un usb de la o masina.. Inversarea polaritatii presupune sa ai un 5V pe charger, iar la o masina unde am avut odata nevoie, cred ca avea mai putin de 5V Alta cauza nu vad.
Sunt foarte ergonomice insa, deoarece intra in orice pozitie in USB-A si au cotul ala de 90grade.

Deci la 4 iphoane, astea-s cablurle pe care le am si le folosesc. Prin sertar mai am si altele, inclusiv originale, inclusiv facaturi, insa nu le folosesc, stau acolo intr-un sertar. Recomand? Evident. Dar sa se potriveasca cu ce nevoi ai tu. Sunt mai bune decat originalul.

Eu am si un tester de-asta
https://www.aliexpre...1829722793.html
Cu care poti vedea ce protocoale suporta chargerul.
Eu mi-am modificat si dispozitive (GPS LAPTOP) sa mearga pe USB-C 20V, de pe powerbank.
Si testerul respectiv arata si "Calitatea" curentului. Adica riplu, frecventa de comutatie, chestii de-astea. Pot vedea si rezistenta cablurilor, sa vad care-i bun, care-i pe duca si care-i prost. Pe microUSB mai am probleme cu cablurile, ca nu-s reliable. Atat cablurile, cat si mufele. Dizain prost. Insa am destule deveiceuri pe microusb, deci nu voi renunta la aeasta mufa.
Deci, daca vrei sa stii exact ce suporta chargerul X, iti trebuie un device de-asta.
Standardul viitor e protocolul PD.
In trecut sunt tot felul de standarde diferite de fast-charge, pe care le-au avut samsung, Aple si altii. Chargerele "de firma" de regula nu suporta decat fast-chargerul lor. Deci nu m-as astepta la Samsung sa faca chargere cu fast-charge de Aple.
Chargerele chinezesti multifunctionale, pot suporta si altele. Powerbankurile, la fel. Dar, daca vrei sa stii sigur, iti trebuie acest tester, sau cineva sa-ti testeze ce chargere ai.
Altfel, oricare va functiona perfect la 5V, max 2.4A. Deci o incarcare cu 10W.

Nu stiu insa care-i stadiul implementarii protocolului PD care se vrea universal. Nu sunt tocmai la curent cu ultimile "Tehnologii". Deviceurile mele sunt luate de pe olx, deci nu am ultimul racnet.

Edited by maccip, 24 May 2023 - 18:59.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ai luat iFon" și gata, ai devenit răsfățat 😁
Vezi ce scrie tipa aia în captură, este logică elementară.

Soția a primit un i"Fos, marcă dinasta extra super unică, nu avea cablu.
Am căutat în vasta mea colecție de cabluri, am găsit un ,,dragon " dinăla, cu trei capete, încarcă cu el, nu tușește, nu beșește"  😉

Attached Files



#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Folosesc asa ceva de la telefon nou, niciodata incarcat cu ce mi-au dat in pachet https://www.emag.ro/...JFMBM/?=fam#Gri
Mai am si un aparat radio stationar cu wireless charge de 15W
Cablul origional ce rezista aproximativ 1 an este scump iar cele after mk sunt de multe ori dubioase .

#9
madalinp

madalinp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.07.2020
Recomand:

https://www.ikea.com...nchis-60528145/

sau

https://www.ikea.com...nchis-00527592/

in functie de ce tip de conector ai pe incarcator.

Noi folosim ambele sunt foarte rezistente comparativ cu cablurile originale, care se rup la mufa care intra in telefon si incep sa dea eroare la incarcare.

#10
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Hilar totuși aș zice, comparativ cu cât costă terminalul, să ajungi la concluzia că un cablu de la Ikea e mai fiabil decât cel din dotare.

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Mie mi-a luat foc unul original, pus pe un powerbank in buzunar. E mai subtire, dar nu mai fiabil. A luat foc chipul. Mi-a imputit buzunarul de la geaca de iarna. Si acum miroase a fum.
Acuma, nu stiu de cele de la Ikea. Cred ca-s ok. Eu am un charger cu 3 porturi de la Ikea. de multi ani. Nu-i prea puternic, nu-i prea mic, dar e fiabil. Incarci 2 telefoane cu el, pe 5V. Daca-i din ala impletit, alea sunt foarte rezistente. N-ai treaba cu ele, daca sunt facute bine in zona mufei.
Alea ieftine sunt petarde subtiri. Sunt si pe la Jumbo, da-s jumbe. Sunt si pe la selgros, tot asa.
Unul original costa la altex 160 de lei la un moment dat. Ma lesi?
Aliexpresul e solutia. Cele puse de mine primele sunt foarte fiabile, destul de subtiri si costa de 10 ori mai putin. Si sunt si peste originale, pe orice test ai face.
Baseus a devenit o firma foarte cunoscuta. Tot ce am de la ei, e de calitate, inclusiv cablurile stock ce vin cu divaisurile de la ei. La fel si de la Ugreen. Si mai sunt si altii. Magnetice de la unii Fonken s-au dovedit a fi cele mai bune. Pe microusb, la tabletele copiilor folosesc magnetice. Mi-a luat ceva timp pana sa le gasesc, dar Fonken au fost cele mai ok. Am luat vreo 4 bucati si nu s-a stricat niciunul, nu am probleme cu conexiunile la niciunul.
Nu e mare scofala pentru un cablu sa fie mai bun ca originalul. E ceva frecvent.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Bravo, magneticele, bune că nu mai zăpăcești mufa la telefon.
Eu am din Selg, luat pe la 20 lei, are și iluminare colorată pulsatilă pe lungime.

După un timp, am mai luat un cablu magnetic și pentru mașină, după ce am văzut că cel din casă este fiabil.

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,972
  • Înscris: 30.11.2021
Va multumesc pentru raspunsurile scrise.
Am cumparat.
https://www.emag.ro/...8/pd/D74HTXMBM/

Am vrut sa comand din China dar dura prea mult.
Momentan incarc de la laptop si cu incarcatorul wireless.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Foarte bine ai făcut 😉

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate