Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Stație CB

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
DanielSV1234

DanielSV1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.12.2022
Vreau sa mi iau alta stație in locul unui pni 8000l asq + pni ml70
Am un buget de 600 de lei aproximativ.
Ma gândeam la următoarea varianta
Avanti Micro *pro* + antena ml160
Ce părere aveți?

Și unde ar fi cel mai bun loc sa pun antena și stația pe un Duster, prima generație?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Antena o pui pe mijlocul plafonului. Daca ai un SWR metru ii gasesti locul optim pe plafon. Statia o pui unde iti vine tie mai la indemana, in masina.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,815
  • Înscris: 30.08.2006
Am o Avanti Micro fara pro și este o statie ok. Totuși Avanti Delta sau CRT Xenon e mai superioara la filtraj și sunet. Antena ML140 Sirio e mai potrivită pe o mașină înaltă. Contează și înălțimea la care e poziționată antena nu numai înălțimea spicului. Pentru recepție la 360 grade, antena se montează pe mijlocul plafonului. Pentru recepție maxima in fata și mai puțin în spate, se montează la capătul plafonului. E așezarea clasica a unei antene care necesita plan de masa.

#4
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Asta e o statie foarte ok. In combinatie cu o antena cat mai lunga e super ! Dai PM la initiatorul topicului, adica Suport_PNI si-l rogi sa-ti faca reducerea de 50 la suta pentru membrii forumului la o combinatie statie+ antena ( si talpa sau suport de prindere). Eventual completezi si cu microfonul cu amplificare si ecou PNI cu 6 pini. Ia legatura cu el prin PM si explica-i ce vrei. Reducere au membrii forumului care se angajeaza sa publice un review detaliat, cu bune si cu rele, despre produsul cumparat !

#5
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Avanti micro am de aprox. un an, foarte multumit, receptie foarte buna, mica, peste Albrecht AE6110 si Avanti Supremo, le detin pe toate trei! 300 lei a costat.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDanielSV1234, on 24 mai 2023 - 13:18, said:

Avanti Micro *pro* + antena ml160
Ce părere aveți?
E buna combinatia, nu ocupa spatiu, e design modern cu majoritatea pe SMD, probabil mosfet la final. Oricum pentru FM si uz normal non-dx e mai mult decat suficient.

Edited by andreic, 24 May 2023 - 20:14.


#7
DanielSV1234

DanielSV1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.12.2022

View Postandreic, on 24 mai 2023 - 20:11, said:


E buna combinatia, nu ocupa spatiu, e design modern cu majoritatea pe SMD, probabil mosfet la final. Oricum pentru FM si uz normal non-dx e mai mult decat suficient.

Ma gândeam și la varianta de a face upgrade la antena și atât. Oare ar merita o stație noua, avant fata de asta veche, pni sau e suficient sa iau alta antena

#8
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
80% din treaba o face intradevar antena, dar trebuie sa si aiba cu cune sa o faca, am avut si PNI8100 nu a fost rea dar nu se compara cu Avanti, la astea mici trebuie sa te obisnuiesti cu reglajele, se fac din butoanele de pe microfon dupa apasatea butonului respectiv de pe statie.

Edited by 96Flo, 25 May 2023 - 12:38.


#9
DanielSV1234

DanielSV1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.12.2022
Și mai am o curiozitate, am doua mașini, un golf mai vechi și dusterul. Dacă as monta o antena mai noua pe Duster și după sa o calibrez, as putea face schimb de stații oricând e nevoie? De ex pe golf o am de naveta, 50 km zilnic, ca sa nu mi iau alta stație + antena, as putea muta stația actuala fără antena de pe o mașina pe alta fără sa afecteze ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate