Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Depanare radio vechi Interson

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 25.02.2020
Este vorba de un radio românesc pe tranzistori. Am găsit schema aici: https://www.elforum....on-electronica/

Radioul prinde un post FM care emite pe la 101 MHz, dar numai la volum minim. Se aude foarte slab. Dacă pun penseta metalică pe un picior al potențiometrului de volum (dar și în alte puncte în circuit) postul radio se aude mult mai tare. Dacă dau volumul mai tare, oricât de puțin, postul radio dispare și rămân doar cu zgomot. Volumul zgomotului variază în funcție de poziția potențiometrului.

Potențiometrul este conectat conform schemei. Amplificatorul audio funcționează, l-am verificat cu o plăcuță Bluetooth.

Radioul a fost modificat cândva demult, probabil ca să prindă măcar un post din banda FM actuală.

De fapt nu vreau să repar radioul, vreau doar să știu de ce prinde postul radio numai la volum minim? De ce se aude mai tare când ating ceva în circuit? Și cum scap de acel post radio ca să pot folosi amplificatorul audio?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
La vechimea lui ....o multime de condensatori electrolitici decedati... uscati.

Erau doua tipuri de radiouri de aste plate , daca imi amintesc bine si unul din ele avea si ceas, cred ca din ala cu motoras de rasucea cifrele.

Edited by keta, 18 May 2023 - 11:50.


#3
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Ca sa poti folosi amplificatorul audio deconecteaza capatul de sus al potentiometrului de volum de la iesirea partii de radio, adica de la comutatorul AM - FM si nu va mai intra nimic (post de radio, paraziti, fasait).

La cealalta intrebare, cine stie care Dorel o fi mesterit pe acolo candva...

#4
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 keta, on 18 mai 2023 - 11:48, said:

La vechimea lui ....o multime de condensatori electrolitici decedati... uscati.

Erau doua tipuri de radiouri de aste plate , daca imi amintesc bine si unul din ele avea si ceas, cred ca din ala cu motoras de rasucea cifrele.
care ''o multime'', citiva sint de toti! Si par in regula daca omul spune ca amplificatorul de JF functioneaza bine. E buna solutia cu deconectarea intrarii in AAF.

#5
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009
Ce receptionezi matale  acolo este programul 2 ,care se prinde si daca partea de inalta/medie frecventa este defecta in proportie de 90%.Posted Image

Edited by florinellll, 18 May 2023 - 12:05.


#6
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 25.02.2020
Am deconectat ieșirea părții de radio de la potențiometru, dar la volum minim tot se aude acel post.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate