Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Cum as putea sa dezvolt o firma de curatenie

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
StevenDaniel1

StevenDaniel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.05.2023
Salut,

Mama mea are o firma  de curatenie de care se ocupa. Firma este axata pe scari de bloc deoarece acolo a gasit contracte si nu are vreun fel de promovare, mai exact promovarea firmei a fost doar prin recomandari. Eu m-am implicat la nivel de ajutor pana acum dar in vara termin facultatea si vreau sa ma dedic 100% si sa incerc sa o duc la un alt nivel si sa o dezvolt cat mai mult iar pentru acest lucru am cateva intrebari.

Unde sau cum as putea sa trimit oferte pentru contracte pentru birouri mai ales ca vreau sa ma extind pe aceasta arie.
Aveti vreo idee cum as putea sa gestionez situatia angajatiilor mai bine ? Deoarece fiind muncitori necalificati, tind sa nu isi faca treaba si nu imi permit sa angajez o persoana ca supervisor ca nu castig asa de mult.Ma gandesc daca exista anumite metode de control sau de motivare stiu ca suna stupid dar merita sa intreb.

La nivel de aparatura pentru birouri/centre comerciale, ce aparate as avea nevoie pentru inceput, ma refer pentru spatii mai mici.

Multumesc anticipat si imi cer scuze pentru eventuale intrebari fara sens.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014

Quote

Unde

pai la firmele cu care vrei sa colaborezi, nu e logic? unde altundeva sa trimiti?

Quote

cum

pliante cu numele firmei si serviciile prestate de voi

Quote

cum as putea sa gestionez situatia angajatiilor mai bine ?

sa introduci un sistem de bonus pe performanta. chiar de nu sunt calificati, banuiesc ca nu se plange nimeni ca primeste mai multi bani, nu?

Quote

daca exista anumite metode de control

poti doar verifica munca prestata, ori asculti gura targului daca sunt reclamatii. ce alt control doresti? un necalificat pe minim pe economie, nu se va stresa prea tare sa lucreze, mai ales la curatenie pe scari de bloc, ca e usor sa spui ca a trecut badea gheroghe cu galosii plini de noroi dupa ce a trecut ala cu curatenia si de asta e mizerie. asta desi nu a mai plouat de vreo saptamana, dar scuze se gasesc

la birouri, stai linistit ca iti zic aia imediat daca ceva nu merge. ca nu stau aia in mizerie o saptamana ca sa nu te supere pe tine ca nu se face curatenie cum trebuie

Quote

ce aparate as avea nevoie

multe lavete si alte materiale de genul daca se cere curatarea birourilor, iar cum multi au mochete pe jos, aspiratoare cu apa si alte spume pt mochete, solutii specifice, aparate cu abur eventual. sunt multi impiedicati ce varsa cafelele pe mocheta si trebuie curatata si aceea, nu?

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,387
  • Înscris: 11.08.2003
In loc de supraveghetor... poze. Cand am avut poze cu ce se facea la curatenie, toata lumea era fericita, cand s-au oprit pozele, s-a oprit si fericirea.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Cerere exista, problema este de personal.
Solutia probabil este in emigranti, dar apar alte probleme, adica comunicarea si organizarea.

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,806
  • Înscris: 09.01.2007
Greu cu personalul la orice business de genul asta cu muncitori care necesita putina calificare, spre deloc.
Ce sugerez eu, sa incerci sa schimbi personalul slab cat mai rapid, sa tot cauti oameni, iar cand gasesti oameni decenti, chinuiete sa-i pastrezi. Banii sunt de preferat tot timpul, dar se poate arata aprecierea si in alte moduri pana o sa-ti permiti bonusuri si cresteri salariale.
Recomand sa citesti niste carti de management ca sa inveti cum sa lucrezi cu personalul din subordine, sunt unele lucruri care se aplica de la spalat pe jos la multinationala la construit nave spatiale.

Feedback o sa primesti de la clienti, stai linistit. Daca insisti sa primesti de la fiecare client, cu atat mai bine.

Promovare, nu stiu, nu-s de acord cu pliante. Problema e ca la "birouri" exista facility manageri care au de obicei deja contracte cu diverse firme (sau se ocupa ei, au in grup firma pentru curatenie), deci e greu sa intri la cladiri de birouri pe unde-s multe multinationale. Lucrez des cu multinationale si n-am intalnit pana acu cladire de birouri care sa nu aiba deja contract cu facility management. Daca insisti sa targetezi genul asta de clienti va trebui sa ajungi sa te imprietenesti cu astfel de firme, ceea ce nu-mi imaginez ca-i usor.
Altfel, ai putea incerca la cladiri mai mici/vechi de birouri unde e posibil sa aiba contracte mai mici pe care le pot schimba usor.

Intreaba-ti prietenii/cunostiintele cine se ocupa de curatenie unde lucreaza ei, cine e responsabil de contracte, cu cine ai putea vorbi, fa-ti o idee si apoi cauta sa vorbesti cu cei unde crezi ca ai intrare. In cel mai rau caz pierzi timp la stadiul asta.
Intre scari de bloc si cladiri de birouri trebuie sa fie si pasi intermediari. Vezi firme mai mici dar care au cladirile lor (d-astea de prin cartiere de case, etc.), de exemplu.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,011
  • Înscris: 14.03.2013

 TehCube, on 17 mai 2023 - 23:35, said:

Greu cu personalul la orice business de genul asta cu muncitori care necesita putina calificare, spre deloc.
Ce sugerez eu, sa incerci sa schimbi personalul slab cat mai rapid, sa tot cauti oameni, iar cand gasesti oameni decenti, chinuiete sa-i pastrezi. Banii sunt de preferat tot timpul, dar se poate arata aprecierea si in alte moduri pana o sa-ti permiti bonusuri si cresteri salariale.
Este un business care foloseste in mod normal necalificati. Ca sa dai cu mopul, matura/aspiratorul sau laveta nu ai nevoie de facultate. Nici macar de bac sau de 8 clase. Nu este munca calificata asta.
Cum zicea cineva mai sus: poze before and after, vizite inopinate, feedback-uri client, bonusuri de performanta, etc. Dar sistemul trebuie sa fie foarte clar pentru oameni.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,387
  • Înscris: 11.08.2003
In comert, la sfarsitul programului cand se spala magazinul, seful de tura dadea cu mopul cot la cot cu noi. In prima zi de curierat (munca de birou pentru mine), directorul, in pantofi si camasa, ajuta la incarcarea masinilor.  Am lucrat cu foarte mare placere cu oamenii astia.

#8
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,824
  • Înscris: 09.05.2008
Ala nu era sef, era lider.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,933
  • Înscris: 14.10.2008
Pe masura ce se duc batranii obisnuiti sa faca doar ei curatenia, firmele de curatenie vor prinde teren si vor avea un viitor. Cand ai si job si copii cu scoala si toate cele, plus mai vrei ca in weekend si vacante sa pleci pe undeva, nu ai cand sa faci curatenia detaliata a apartamentului sau casei tale. Mai ales la casa unde dureaza mult.

Dupa ce iesi la pensie, poate mai faci si singur, menajul devine jobul tau. Si nepotii, daca copiii tai iti furnizeaza asa ceva si vrei sa te ocupi de cresterea lor.

Edited by Neaceasca85, 18 May 2023 - 09:20.


#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,806
  • Înscris: 09.01.2007

 jm2010, on 18 mai 2023 - 03:57, said:

Este un business care foloseste in mod normal necalificati. Ca sa dai cu mopul, matura/aspiratorul sau laveta nu ai nevoie de facultate.
Asa e, dar tot o sa gasesti oameni care muncesc serios si oameni care muncesc in bataie de joc. Daca reusesti sa-i pastrezi pe aia care muncesc serios renteaza sa-i platesti mai mult. Problema e ca sunt foarte putini spre deloc. Ai de treierat destul pana gasesti cativa.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 sorin147, on 18 mai 2023 - 06:17, said:

In comert, la sfarsitul programului cand se spala magazinul, seful de tura dadea cu mopul cot la cot cu noi. In prima zi de curierat (munca de birou pentru mine), directorul, in pantofi si camasa, ajuta la incarcarea masinilor.  Am lucrat cu foarte mare placere cu oamenii astia.

Îmi aduce aminte de filmul chinezesc "Nice View", cam acesta trebuie să fie spiritul într-o companie mare.

#12
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Pe langa oamenii " seriosi" cu care va trebui sa lucrezi va trebui sa te lupti si cu preturile . Daca mergi pe seriozitate , toti angajatii tai au contracte de munca , platesti taxele la stat ...impozit...tva....atunci nu poti fi competitiv la pret cu cei care fac opusul . Cel putin la blocuri, asociatii de proprietari se cauta in primul rand cel mai bun pret ...degeaba vii tu cu altceva ca nu vei prinde contract. Trebuie sa te implici tu 100% in gestionarea bussines-ului sau sa platesti pe cineva ca sa faca asta. Poate fi o afacere profitabila pe termen lung dar trebuie studiata piata din zona ta. Una e sa locuiesti la Botosani...alta la Bucuresti...Timisoara ..

#13
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
La noi la sediul unde lucrez face curatenie o firma care are personal din Nepal... Vechea firma cu care lucram a dat faliment in perioada covid si am cautat pe internet alta, am vorbit cu ei, au venit, ne-au oferit 1 luna gratis la contract pe 12 luni daca suntem multumiti... La randul nostru i-am recomandat dupa altor prieteni care aveau si ei nevoie... Probabil ca preturile rezonabile si bonusurile care angajati vin dupa ce ai incarcare permanenta, daca ai asa 2-3 zile pe saptamana cateva ore si alergi tot orasul cu produsele cu oamenii dupa tine nu stiu ce profit iese... Ulterior cand ne-am mutat am apelat la ei, la fel si cand am avut nevoie pentru curatenie dupa petreceri tot la ei am sunat ca e mai la indemana, ofera factura, platim la luna, nu stam dupa oameni cu banii in mana si cheia sa inchidem.

Edited by dell99, 18 May 2023 - 11:18.


#14
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,987
  • Înscris: 18.09.2008
Fă-i un site, promovare pe facebook...

#15
StevenDaniel1

StevenDaniel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.05.2023
Multumesc pentru raspunsuri. La nivel de contracte, intrebarea mea este : De exemplu daca gasesc un birou mic pur si simplu ma duc la ei si vorbesc cu persoana respectiva? Sau doar las o carte de vizita ? Nu prea inteleg pe partea de a trimite oferte daca trimit pur si simplu sau e cumva un mod sa aflu cand de exemplu birourile respective au nevoie de un contract

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate