Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Cate Tesla se vand in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 02.12.2007
Pachet overall mult mai bun la MY LR dovada sta in numărul de modele vândute.

Plusurile care cu adevărat contează sunt in dreptul Tesla.

HUD, 360, nu dau 2 bani pe ele. Scaune ventilate da, este marele minus pe care îl resimt pe perioada celor 3 luni de vară.

Edited by Co5min, 17 August 2023 - 07:58.


#92
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,177
  • Înscris: 17.06.2010
3 luni de vara poate erau acum cativa ani in urma, acum sunt cam 5 spre 6, deci aproape juma de an.
Intre Tesla si Renault, clar Tesla.
Daca tu nu dai 2 bani pe HUD si 360 sunt altii care dau.

#93
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 02.12.2007

 RaySefo, on 17 august 2023 - 08:28, said:

Daca tu nu dai 2 bani pe HUD si 360 sunt altii care dau.
Sunt in minoritate, citește mai sus cu ce argumente demonstrez asta.

Și personal la temperaturi exterioare între 22-26C nu am probleme cu scaunele.

Am doar când pe vara se ating 36-38C.

Pe Tucson HEV am avut scaune ventilate și am folosit asta de 5 ori în 2 ani exact in acele zile de caniculă.

Edited by Co5min, 17 August 2023 - 09:05.


#94
blanc

blanc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 07.04.2005
@Co5min: Tucson hev l-ai recomanda prietenilor sau dușmanilor?

#95
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 18.05.2019

 Co5min, on 17 august 2023 - 07:57, said:

Pachet overall mult mai bun la MY LR dovada sta in numărul de modele vândute.
Nu neg ca vand mai multe, dar numarul de modele vandute nu ne spune nimic in termeni absoluti, altfel am concluziona ca spring-ul e cea mai buna masina (si ca-i mai buna de 2 ori decat toate celelalte la un loc).

Tot ce contestam eu era ideea "cine are bani isi ia MY", care nu mi se pare ca sta in picioare:
* pe de-o parte, Tesla nu mai e in nici un fel exclusivista - dimpotriva, sunt aproape ieftine, deci le poate lua cam oricine cu un buget normal pentru o masina noua in 2023 (un civic hibrid, care vine la anu', e vreo 35k EUR, de exemplu, un CR-V e 45k).
* pe de alta parte, sunt dotari care lipsesc cu desavarsire si care, in special daca vrei sa iei top-tier-stuff la un pret dat, sunt disponibile doar la concurenta. Asta nu inseamna ca MY nu-i o optiune buna, in mod evident se potriveste pe nevoile multora, dar nu e nici pe departe singura demna de luat in seama.

#96
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
3 si Y sunt modele pentru mase, nicidecum luxury ..
Ma bucur insa ca faceliftul va aduce insonorizare mai buna si scaune ventilate (conform zvonurilor).

#97
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 02.12.2007

 blanc, on 17 august 2023 - 10:33, said:

@Co5min: Tucson hev l-ai recomanda prietenilor sau dușmanilor?
Eu am avut probleme diluție ulei cu el, ca și consecință tot felul de garnituri pleznite și ulei pe sub mașină.

Nu îl recomand prin prisma experientei mele și a celor 6 drumuri in service (in afara reviziei) in nici 2 ani.

#98
blanc

blanc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 07.04.2005
Îți mulțumesc pentru sinceritate. Numai bine!

#99
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007

 emacs, on 16 august 2023 - 21:16, said:

Ce au acum la "oferta" e pozitionat foarte ok ca raport pret-dotari. 60kWh, 220cp, incarcare decenta; e o masina simpatica, hatchback, foarte fasneata overall si in momentul asta pretul declarat (dupa rabla) e in jur de 30k EUR, inainte de alte potentiale reduceri la dealer. Au o gramada de masini in stoc.

Intre Tesla M3 SR si megane-ul de 30-32k EUR nu e nici o diferenta de pret, really. Si conteaza ce apreciezi mai mult, dar ca autonomie / viteza de reincarcare, sunt in aproximativ aceeasi liga.
Daca te urci intr-un Megane si apoi intr-o Tesla M3 sau MY, descoperi repede de ce se cumpara Tesla si nu Megane-ul.

Megane-ul e mic in interior, cand m-am urcat in spate stateam cu capul in tavan iar spatiu la picioare lipsa, aveam noroc ca purtam papuci subtiri si am putut cumva sa-mi strecor varfurile de la picioare sub scaunul din fata. Si sunt "middle aged", nu sunt un tanar din zilele noastre care are de la 15 ani inaltimea mea si loc sa creasca si mai mult.

Nu vreau sa fiu rautacios fata de asffga, dar cand ajungi la varsta mijlocie te doare fix undeva de cat de "cool" esti. Va intelege si el cand va ajunge la varsta asta.

#100
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Definește "middle age". Definește "cool".

#101
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007
Asta e intrebare capcana? Posted Image

Exista ceva numit dictionar, care da definitii pentru cuvinte, expresii, samd. Pentru ca daca fiecare are alta interpretare pentru un termen, nu prea ai cum sa porti o conversatie decat cu tine insuti.

"middle age": the period of human life between youth and old age, sometimes considered as the years between 45 and 65 or thereabout.
"cool": Slang: socially adept - definitia potrivita pentru contextul in care a fost mentionat termenul

Edited by mhstamate, 04 September 2023 - 20:45.


#102
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ok, cu acest lucru clarificat - eu sunt bine de tot stabilit in "middle age" dar tot consider ca trebuie sa fie si un oarece factor de "cool" in modul cum te prezinti in societate. Altfel viata e anosta :)


Revenind, in tot grupul meu de prieteni si colegi suntem 2 care am ales Tesla (eu model 3, un coleg model Y). Restul au ales altte chestii - Mach-e, BMW iX1, BMW i4, Polestar ...
De ce? Pentru ca fiecare vrea sa fie cool in felul lui - unii vor sa fie cool ca aspect, altii ca tehnologie si altii ca practicitate ...

Asadar, middle-age si cool au tot atea chestii in comun ca si young-age si old-edge - dar este o chestie subiectiva :)

#103
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 18.05.2019

 mhstamate, on 04 septembrie 2023 - 17:42, said:

Daca te urci intr-un Megane si apoi intr-o Tesla M3 sau MY, descoperi repede de ce se cumpara Tesla si nu Megane-ul.
Cum adica "nu se cumpara"? Era pe locul 4 la vanzari in '23, cu aproximativ acelasi numar precum Tesla M3, mai acum vreo 2 luni sau cand a inceput discutia asta :).

 mhstamate, on 04 septembrie 2023 - 17:42, said:

Megane-ul e mic in interior,
Este mai mic cu siguranta decat M3 sau MY, dar nicidecum vreo gaoace. Nici eu nu-s chiar mic si am stat foarte OK in Megane. Da, in spate nu e prea mult loc, daca ai de carat des 4 pasageri cu siguranta mai degraba vrei ceva ca un M3. Daca nu, e irelevant.

 mhstamate, on 04 septembrie 2023 - 17:42, said:

Si sunt "middle aged", nu sunt un tanar din zilele noastre care are de la 15 ani inaltimea mea si loc sa creasca si mai mult.
Nu vreau sa fiu rautacios fata de asffga, dar cand ajungi la varsta mijlocie te doare fix undeva de cat de "cool" esti. Va intelege si el cand va ajunge la varsta asta.
Pana'n 30 de ani vrei sa fii cool ca sa impresionezi gagicile. Dupa 40 vrei sa fii cool ca ai midlife crisis. si vrei sa impresionezi gagicile (de pana'n 30 de ani). Posted Image

#104
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 12.02.2008

 Adm, on 04 august 2023 - 11:37, said:

Vanzarile EV din Romania
Inmatricularile pentru luna august defalcate pe modele si variante.
Sursa: DRPCIV
Attached File  Screenshot 2023-09-04 231446.png   37.05K   52 downloads

#105
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007
Spring-uri si Megane-uri ce s-au vandut la prima sesiune rabla de anul asta sunt comenzi restante care nu au prins Rabla anul trecut, inainte de reducerile de pret la Tesla din primavara. Multimea de Spring-uri sunt si ele restante de anul trecut cand s-au vandut ca painea calda si au mancat tot bugetul Rablei.

Sa vedem ce se intampla in continuare acum cu refresh-ul la M3, cresterile dobanzilor de finantare si ploaia de taxe care sta sa vina. Oare va mai cumpara lumea un Spring doar pentru ca e "ieftin"? Sau Megane in care doar cei fara obligatii sau cei mai in varsta din Romania (asa, mai mici de statura) incap.

Edited by mhstamate, 04 September 2023 - 22:19.


#106
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,192
  • Înscris: 22.05.2003
Statistici noi

Attached Files



#107
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAdm, on 06 septembrie 2023 - 07:24, said:

Statistici noi
Spring is king. Inca. Nu m-as mai fi așteptat după toate problemele.
Anul acesta depășim 25K Înmatriculări noi cred. Un nou record.

#108
mhstamate

mhstamate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.09.2007
Atat timp cat Spring e 10000 EUR, va continua sa fie King.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate