Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cablaje diy

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Saccd_1

Saccd_1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 23.11.2022
buna ziua ! stie cineva cum se creeaza un cablaj  acasa ? adica cu cu produse pe care le gaism prin casa ? Va multumesc !

cablaj cu imprimanta

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
de destul de greu.
Vezi că sunt tone de tutoriale pe youtube

#3
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020

 Saccd_1, on 10 mai 2023 - 17:07, said:

buna ziua ! stie cineva cum se creeaza un cablaj  acasa ? adica cu cu produse pe care le gaism prin casa ? Va multumesc !

cablaj cu imprimanta
Depinde... la ce te referi?
Cablu UTP pentru imprimanta? Adica sa o pui in retea? Ajunge un cablu gata mufat gasit in comert, daca are Wi-Fi mai bine.
Daca de alimentare, la fel, gasesti pe la PC-uri vechi sau in comert.

Edited by Rares95, 10 May 2023 - 17:46.


#4
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

 Saccd_1, on 10 mai 2023 - 17:07, said:

cablaj cu imprimanta
Vezi filmulețul ăsta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JYP9xFEuX0M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Și acesta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hOVbj6jZfyk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Și...

Edited by Rubin1977, 10 May 2023 - 18:14.


#5
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.08.2009
Eu le faceam cu marker negru cu alcool si le bagam apoi in clorura ferica. E cam lent procesul dar merge. La scoala le faceam cu un ac de seringa in care bagam bitum dizolvat cu benzina si le corodam apoi cu acid azotic. Procesul era foarte rapid asa.

#6
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Noi cu ojă de unghii. Acidul azotic îl găsești sub denumirea de Detartrant Nitrical.

#7
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020

 Rares95, on 10 mai 2023 - 17:45, said:


Depinde... la ce te referi?
Cablu UTP pentru imprimanta? Adica sa o pui in retea? Ajunge un cablu gata mufat gasit in comert, daca are Wi-Fi mai bine.
Daca de alimentare, la fel, gasesti pe la PC-uri vechi sau in comert.
Fiind obișnuit cu aria networking am greșit total subiectul, rog un moderator să șteargă mesajele mele. Mulțumesc!

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
In secolul acesta, pe PC, in programe dedicate sau chiar in onlinie faci schema, poate chiar si o simulare, desing-ul PCB-ului si apoi il comanzi din China. Daca nu e foarte mare platesti mai mult pe transport decat pe pcb-urile executate industrial, la cativa dolar. Daca pui componentele din bibliotecile lor, le si planteaza/lipesc ei.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

 Saccd_1, on 10 mai 2023 - 17:07, said:

buna ziua ! stie cineva cum se creeaza un cablaj  acasa ? adica cu cu produse pe care le gaism prin casa ? Va multumesc !

cablaj cu imprimanta

de ce cu imprimanta cand mina de creion este conductor decent pentru 'teste' ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BwKQ9Idq9FM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Era acestor cablaje a cam disparut.

Eu am reusit sa fac un cablaj de 1cm pe 1cm, cu vreo 8 componente pe el, trasee de 0.1mm. Punctul slab la mine a fost imprimanta.
Am folosit clorura ferica. Daca e cineva interesat, pot descrie tot procesul, cu poze, ca am facut si poze.
Desenat in autocad, la scara, folosind specificatiile padurilor componentelor. Softurile free de pe net nu m-au satisfacut ca-l faceau mult prea mare.
Printat la 600dpi la imprimanta mea de acasa. Am modificat o setare la cuptor sa prajeasca mai putin tonerul. Printarea facuta pe folii de transfer A4 de la prietenii nostri chineji.
Aici a aparut problema, deoarece, cu ochiul liber se vede bine, insa la microscop, printarea lasa mult de dorit, pentru trasee asa de mici.De fapt a mea imprimanta nu face nicio diferenta intre 300dpi si 600 dpi. Nu am incercat cu alta mai buna.
Transferul facut cu fierul de calcat, cu o greutate pus pe el. Temperatura fierului, greutatea si timpul de transfer l-am reglat prin mai multe incercari pana sa iasa ceva satisfacator. Se mai intinde tonerul un pic.
Si dupa aia... a trebuit sa rectific rezultatul printarii si transferului. Cu multa migala, cu un ac foarte subtire (DYI) sub microscop. Treaba de migala. Lipsurile le-am completat cu un soldermask UV, luat tot de la prietenii chienji, dizolvat cu alcool izopropilic pentru mai multa precizie. Dupa ce reglezi parametrii, iti ia cam o juma de ora, sa faci retusurile. La o imprimata buna, probabil nu mai e nevoie deloc de aceste retusuri. Probabil.
Corodarea am facut-o in clorura ferica, ieftineaua luata cu multi ani in urma de pe mivarom. Cand eram tanar foloseam acid azotic, insa nu mai am asa ceva acum. Cred ca e mai bine cu acid azotic, insa la trasee subtiri, vei dori o corodare lenta, nu una violenta, deci merge si clorura.

Dupa corodare si curatare, am pus soldermask UV. Manual, sub microscop, cu acul. Acelasi ac, superfin, confectionat dintr-o surubelnita, sub microscop cu dremelul si cu multa rabdare. Da, chiar si acul trebuie facut DYI ca nu gasesti nimic asa de fin.

Lipirea trebuie facuta la maxim 300grade, ca acest soldermask nu-i tocmai cel mai bun. E bun ca-i ieftin si ca-l gasesti pe aliexpress la seringa, cantitate mica.
De fapt, prima incercare, am exfoliat soldermaskul deoarece am incercat cu pasta de fludor. O mare greseala, deoarece acea pasta n-a vrut sa se topeasca pana cand nu am reusit sa exfoliex soldermaskul.
Fara soldermask, nu poti face cablaj pentru SMD. Se imprastie tot cositorul peste tot, re rotesc aiurea componentele si iese o mizerie.
Probabil ca merge, dar trebuie sa faci altfel padurile din etapa de proiectare, astfel incat sa nu se roteasca componenta in momentul lipirii. Va iesi cablajul mai mare, dar e posibil si fara soldermask.

Am mai facut unul acum multi an (vre 10)i, de 7mm pe 10mm, cu tot cam atatea componente, dar mi-a iesi tmai prost. Prost, dar functional, functioneaza si in ziua de azi. Fara soldermask, dar am folosit rezistori mai maricei. Acum am vrut sa fac de amorul artei si sa folosesc cei mai mici rezistori posibili.
Attached File  WhatsApp Image 2022-07-23 at 11.47.44 AM.jpeg   37.65K   14 downloads

Attached File  WhatsApp Image 2022-07-23 at 11.48.48 AM.jpeg   22.84K   16 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-07-23 at 3.15.11 PM.jpeg   80.37K   18 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-07-24 at 3.01.51 PM.jpeg   305.99K   19 downloads
Attached File  IMG_0397.JPG   129.98K   20 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-07-24 at 3.00.54 PM.jpeg   197.45K   22 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-07-24 at 3.02.47 PM.jpeg   231.43K   26 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-07-24 at 3.04.03 PM.jpeg   180.94K   27 downloads

#11
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022

 n0n1, on 10 mai 2023 - 18:57, said:

Noi cu ojă de unghii. Acidul azotic îl găsești sub denumirea de Detartrant Nitrical.
Habar nu aveam , acum am dat search
Contine: acid azotic 69%
super

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate