Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

“Consolidare” sapa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,

Nu stiu daca este corect termenul “consolidare”. Ideea este ca am incalzire in pardoseala, am turnat sapa si acum vreau sa pun parchet laminat.
O sa folosesc folia recomandata (Multiprotec 1000) dar inainte de folie am vazut ca unii dau un fel de amorsa peste sapa pentru prevenirea umiditatii. Nu se mai face nici praf, o rigidizeaza.
Ce produs recomandati pentru aceasta operatiune? sau sa pun direct folia si parchetul?
Pe youtube am vazut un tip care dadea cu amorsa poliuretanica pentru sape de la Mapei: Eco Prim PU 1K dar este foarte scumpa.

am mai gasit si urmatoarele:
1. Solutie consolidare pentru sape, Mapei Prosfas - nu scrie daca merge si pentru sape cu incalzire in pardoseala
2. Amorsa pentru sape, Ceresit R777

#2
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 03.02.2010
Eu am aspirat bine șapa, am sters-o cu un mop umed și după uscare am pus direct folia (aceeași folie) și apoi parchetul. Nu am mai folosit amorsă.

Attached Files



#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Nici eu n am dat cu nimic peste sapa, prin folie nu mai iese praf nici umiditate. Dacă insiști și vrei ceva mai ieftin, poți încerca cu silicat de sodiu, "apa de sticla". Încerci pe o portiune mica și vezi dacă îți place efectul. Eu am în plan sa dau pe trotuarele exterioare, sa le impermeabilizez, dar nu știu dacă rezultatele vor fi cele așteptate.

#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 stefan0011, on 11 mai 2023 - 14:24, said:

poți încerca cu silicat de sodiu, "apa de sticla".
ce este mai exact? sub ce denumire il gasesc in magazin?
Sau trebuie preparat manual?

#5
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Se găsește la dedeman, brico. Amestecat inmasa betonului proasta ii grăbește priza și îl face mult mai dur și sticlos după întărire. Poți încerca să dai pe șpa uscata iar după absorbție și uscare vezi rezultatul ca e cel scontat.

#6
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,945
  • Înscris: 17.10.2003
Profit ca e topicul "up" sa întreb despre o șapă pe care vreau sa o torn pe doua terase ori prispe care sunt dintr-o bucata cu placa, deci la iarna dacă îngheață o sa-mi bage frigul in podele pe sub zid.
Inițial voiam sa pun 5cm de extrudat plus gresie peste, acum ma gândesc dacă n-ar fi mai ok o sapa de termobeton Masterplast ori una cu perle de la Adeplast. Cu termobetonul as ieși mai ieftin, a folosit  cineva asa ceva? Sfaturi, indicații?

#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Am folosit termobeton, dar nu pt proprietățile termoizolante, ci pt a cară mai puțin nisip în casa. Fiind la exterior și circulabil, vei avea nevoie sa alegi o reteta cu nisip și ciment și vei pierde la termoizolare. Soclul terasei trebuie și el izolat, cu extrudat, chiar sub cota terenului, asa ca eu as merge pe extrudat complet. Lipit cu adeziv pe beton, o mica panta peste, chiar din adeziv, cu plasa. Dacă ai spațiu, poți turna o sapa de panta, dar mai bine bagi mai mult polistiren. O sa coste ceva, dar termobetonul ala îl pui degeaba la reteta care îți trebuie ție.

Terasa e mare, ca suprafață? Gândește te ca va trebui sa încălzești tot bolovanul ala de beton și pământ, reprezentat de fundația terasei. Nu exista posibilitatea sa tai placa, sa le decuplezi? Faci un șanț de 20-30 cm lățime, adânc cât poți și bagi polistiren extrudat. Jos, pe fundul șanțului și apoi în lateral, între polistiren și pământ, torni beton/mortar împotriva rozătoarelor.


Edited by stefan0011, 12 May 2023 - 20:08.


#8
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,945
  • Înscris: 17.10.2003
Nu e mare, mai degrabă e o prispa, 6x2m una iar cealaltă e de fapt în dreapta scării de la beci o zona de 2 x 2 m pe unde se urca în pod, sub acoperis (camera de deasupra baciului e retrasa cu aia 2m. Coborârea în beci e deja izolată peste tot, stg/dr scării, în jurul ușii, oriunde e zidarie s-a pus polistiren. Soclul îl izolez mai încolo, mai sunt destule de făcut, dar sapa asta voiam sa o torn acum. Dacă fac rețeta cea mai izolantă, fără nisip, iese prea moale? Se sparge gresia?. Oricum zona de lângă beci nu va fi folosita mai deloc, e doar pentru urcat vreodată în pod iar la prispa usa de la intrare în casa e chiar în capul ei cum urci treptele, n-o sa fie cine știe ce plimbăreală mai încolo.
Șanț nu prea am cum sa fac, toate laturile casei sunt la limită, în spate e teava de scurgere la nici o juma de metru de fundatie, în față e banda de împământare tot cam asa de aproape iar pe lângă prispa e bolta de vie, abia ai loc sa treci.

#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
N am făcut sapa recomandata de ei doar cu ciment, dar aia cred ca e recomandata doar pe la izolatia podului, și protejat cu ceva deasupra.
Ai 12+4=16 mp x 32 lei/mp =aprox 500 lei costa polistirenul extrudat de 5.
Granulele alea costa 70x4 =280 lei. (Îți trebuie 4 saci).
Pentru diferența asta, merita polistirenul zic eu. Sa dai panta la gresie și sa lipești bine polistirenul.

#10
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,945
  • Înscris: 17.10.2003
Mulțumesc pentru retur. Panta are deja din betonul existent. Adeziv mi-au rămas 18 saci de la exteriorul casei și e destul de bun. Oricum nu e vorba de bani (nu câteva sute de ron) dar am văzut pe aici destule discuții ca nu e ok gresie peste extrudat doar, ca ar mai trebui o șapa armata între ele, etc, ori eu am vreo 8 cm între nivelul de acum și pragul ușii, n-am unde sa bag toate astea și chiar vreau sa izolez cât se poate de mult, ca încălzirea va fi cu AC-uri, nu sunt gaze în zona.

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Dacă ai panta din beton, lipește polistirenul bine pe toată suprafață, iar deasupra tragi o mana de adeziv cu plasa. Un sac de hidroizolatie pe baza de ciment și apoi gresie .Secretul e sa lipești polistirenul pe toată suprafață pe betonul de jos, sa nu se lase dacă rămân goluri.

#12
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,945
  • Înscris: 17.10.2003
Ok, deci am discutat și am rămas la polistiren, ceea ce implica o șapă subțire de egalizare eventual corectat pantă dacă e prea mica, polistiren de 5 cm(sper eu sa incapa 5), alta șapă subțire cu câteva kg de fibra în ea și gresia. Plus corectat inaltime trepte sa absoarbă treptat ce se adaugă la înălțimea prispei.
Problema care se pune acum e ordinea lucrărilor. Ca mai e și decorativa.
Socru-meu ar vrea decorativa mai înainte ca-i este teama ca data la urma va pata gresia și nu se mai ia, ca pana acum au fost cam neglijenți în privința asta.
Meșterilă in schimb insista cu terminat placare prispa ca zice el ca decorativa ori adezivul de sub ea ar trage apa de la șape și s-ar umfla/păta.
Voi ce părere aveți?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate