Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

CJ Apartment 44mp Centrala Electrica sau pe Gaz ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
_StrikER_

_StrikER_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2018
Buna, am probleme cu centrala actuala pe gaz si nu stiu ce sa fac, sa merg in continuare pe centrala pe gaz sau sa trec la una electrica ?
Sunt curios pt ca acum spre deosebire de trecut s-a scumpit gazul si mai sunt si discutii sa interzica centrale pe gaz sau sa le taxeze mai mult, iar incalzirea la comun din pacate unde stau eu (chiar daca este la bloc) nu este o optiune, pompele de caldura din pacate imi depasesc bugetul, chiar nu stiu ce sa fac...

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,997
  • Înscris: 30.08.2006
Toata suflarea merge pe centrala cu gaz si tu vrei sa pui una electrica pentru ca intr-un viitor indepartat cineva va propune taxarea fumului. Daca nu vrei sa traiesti toata viata intr-un stres continuu, monteaza-ti una electrica trifazata si scapi de grija asta.

#3
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 Leo2006, on 10 mai 2023 - 07:02, said:

Toata suflarea merge pe centrala cu gaz si tu vrei sa pui una electrica pentru ca intr-un viitor indepartat cineva va propune taxarea fumului. Daca nu vrei sa traiesti toata viata intr-un stres continuu, monteaza-ti una electrica trifazata si scapi de grija asta.
Cred ca ti-ar ajunge o centrala de 6KW si astea sunt si pe curent monofazat, dar trebuie sa stii care este puterea maxima instalata, de obicei este de 4.5 kw si atunci ai o problema si trebuie facut spor de putere, care presupune dosar si lucrari care mai costa ceva...

#4
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Nu te supăra, dar tu ești de-adevăratelea cu „s-a scumpit gazul”? Păi ce, curentul electric e moca? Atât cât am prins noi „liberalizarea” (că pe urmă au intrat pe rol subvențiile), urcaseră prețurile de-ți era frică și să lași aprins becul de la frigider. Prețul la curent electric e subvenționat acum (și doar pentru o anumită cantitate de consum lunar), că n-au încotro politicienii, dar stai liniștit, după alegeri nu va mai fi. Iar kilowatul va avea iar preț de caviar.

Centralele pe gaz sunt mai eficiente, cel puțin o perioadă (destul de lungă, nu de un an sau doi) nu se va produce în fapt interzicerea lor (iar la început, în primii ani, se va interzice cel mai probabil montarea celor noi, nu se va impune demontarea celor vechi). Eu zic să-ți rezolvi problema cu centrala pe curent electric atunci când o fi să sari pârleazul, nu te grăbi, că s-ar putea să regreți.

#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Pe electric merită doar cu pompă termică. Exista pompe termice aer-apă accesibile, unitatea externă fiind cam cât 2 unități de climă. Altfel, cum zice colegul de mai sus..

Edited by benis, 10 May 2023 - 08:32.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,943
  • Înscris: 14.10.2008

 KoShiMin, on 10 mai 2023 - 08:00, said:

Nu te supăra, dar tu ești de-adevăratelea cu „s-a scumpit gazul”? Păi ce, curentul electric e moca? Atât cât am prins noi „liberalizarea” (că pe urmă au intrat pe rol subvențiile), urcaseră prețurile de-ți era frică și să lași aprins becul de la frigider. Prețul la curent electric e subvenționat acum (și doar pentru o anumită cantitate de consum lunar), că n-au încotro politicienii, dar stai liniștit, după alegeri nu va mai fi. Iar kilowatul va avea iar preț de caviar.

Centralele pe gaz sunt mai eficiente, cel puțin o perioadă (destul de lungă, nu de un an sau doi) nu se va produce în fapt interzicerea lor (iar la început, în primii ani, se va interzice cel mai probabil montarea celor noi, nu se va impune demontarea celor vechi). Eu zic să-ți rezolvi problema cu centrala pe curent electric atunci când o fi să sari pârleazul, nu te grăbi, că s-ar putea să regreți.
Interzicerea e o aberatie care sper ca va fi evitata de oamenii care mai sunt cat de cat zdraveni la cap. Gazul nu polueaza. Ca se va epuiza e alta discutie. Sau ca atunci cand se vor reduce zacamintele industria sau bogatanii vor vrea sa nu-l mai dea populatiei. Valabil si pentru petrol.

Pentru curent ieftin Hidroelectrica e o solutie, valabila doar pe PF nu pe firma.

#7
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 15.10.2006

 _StrikER_, on 10 mai 2023 - 04:50, said:

Buna, am probleme cu centrala actuala pe gaz si nu stiu ce sa fac, sa merg in continuare pe centrala pe gaz sau sa trec la una electrica ?
Eu am schimbat locuinta cu una din putinele blocuri nou construite cu centrala de scara.
Asa am scapat de bataia de cap cu centrala pe gaz la costuri sensibil mai refuse.
La tine de ce nu e o optiune incalzirea centralizata?
Ce consum de gaz ai pe an cu centrala actuala?
Exact de persoanele "fericite" ca noi care trebuie sa ne schimbam centrala discutam pe alt topic si...
Sa ne spui cat te Costa instalarea unei noi centrale pe gaz cu totul.


#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,083
  • Înscris: 14.08.2007

 Neaceasca85, on 10 mai 2023 - 09:34, said:

Gazul nu polueaza.
De unde ai scos-o pe asta? Sigur ca polueaza, ca unii nu inteleg care e problema cu acumularea de CO2 in atmosfera e altceva.

Ca idee, in Cluj sunt deja interzise centralele pe gaz in blocurile noi daca blocul are minim 6 apartamente. In cazul initiatorului, o poate schimba fara probleme momentan si probabil e solutia cea mai simpla momentan.

#9
_StrikER_

_StrikER_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2018
Am sa raspund la cateva din intrebarile adresate:

1. In zona mea nu este nici o forma de termoficare centralizata la care sa ma pot racorda.

Blocul nu are centrala sau solutie de incalzire proprie si din pacate nici ceilalti locatari nu sunt genul de persoane cu care te-ai putea intelege sau cu care te-ai putea aventura inspre o asemenea directie.

2. Am intrebat doar daca acum in 2023 centrala electrica este o optiune pentru ca ultima oara cand am incercat sa ma informez nu am gasit decat articole si posturi cam vechi, diverse calculatoare si compararii care nu prea aveau sens, cel putin pt mine. De la datele in care acele articole si forme de calcul au fost postate au avut loc destul de multe scumpiri de gaz in comparatie cu cea de curent (si da, luasem in calcul si subventionarea). De exemplu daca era vorba doar de platit doar intre 20-35% mai mult cu o centrala electrica atunci as fi preferat-o pt simplu fapt ca nu mai aveam treaba cu Eon-ul sau cu revizii si verficari de gaz.

Desigur acum am fost clarificat si de aici si de pe reddit, ca nu are rost sa aleg o centrala electrica, costurile pt incalzire si pt a reface reteaua electrica sa fie mai sigura pt ea ar fi pur si simplu prea mult pt bugetul meu.

Asa ca in concluzie voi merge in continuare pe gaz, am vazut si ma tenteaza centralele Motan pt simplu fapt ca sunt clasice murale nu prin condensare (care din cate am inteles au nevoie de o evacuare suplimentara daca nu folosesti incalzirea prin pardosele), au 5 ani garantie si am calorifere de fonta. Dar daca ma gandesc mai mult probabil ar fi mai sigur sa investesc intr-un Viessmann, sau Vailant chiar daca sunt prin condensare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate