Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Sony Xperia 1 mark 5

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
ratac

ratac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.10.2006
La Atex 15% reducere

#74
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Aproape o luna de la achizitie. Pentru mine,este terminalul perfect.
Pozele mult peste ce ofera concurenta,daca ai habar ce si cum sa le faci folosind aplicatia "pro". La fel si pentru video. Pentru ceilalti exista concurenta.
Bateria se prezinta onorabil. Folosita zilelea astea functia de baza a lui,cea de telefon.
Attached File  Screenshot_20230728-101827.png   363.62K   53 downloads

#75
ratac

ratac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.10.2006
Ce incarcator folositi si in cat timp se incarca ?

#76
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Folosesc un incarcator normal,standard(de la vechiul Sony) si unul wireles (baseus) de 15w. Cu ambele se incarca  estimativ in aproximativ 2 ore(nu stiu exact ca nu l-am descarcat la zero niciodata,iar incarcarea de la 25% la 100% dureaza undeva la 1 ora si 20 minute..sau ceva de genul). La wireles se cam incalzeste device-ul...Si nu stiu daca este de la incarcatorul wireless.

#77
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Aproape 2 luni de utilizare...ce sa spun...impecabil.Posted Image
Mult peste Note 20...si la poze ...si la baterie.
Pentru mine, e perfect.

#78
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 21.10.2009
Ar fi fost si culmea sa nu fie mult peste un telefon lansat acum 3 ani, avand in vedere si pretul actual.
Cu S23 Ultra ar trebui comparat, deci intrebarea este:
E mai bun un Xperia 1 V care costa acum 6600 lei varianta de 256 GB, decat un S23 Ultra care costa 4700 lei varianta 512 GB(cand prinzi o reducere buna, cum a fost recent la Altex) sau la pretul neredus de 6000 lei?

Edited by lex2010, 12 August 2023 - 09:36.


#79
CORSARUL77

CORSARUL77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 18.06.2012
NU... si a fost testat in paralel cu s21 ultra...ce sa mai vorbim de s23?

#80
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 21.10.2009
Pai cam asta insinuam si eu, dar nu voiam sa le stric placerea celor care il au.
1 V nu e un telefon rau, dar Sony e dus rau cu pluta... are preturi mai mari decat iPhone, software cu bug-uri, aplicatia de camera foto e foarte slaba pe modul "auto"(dA, dAr SoNy e PeTrU pRo-UsErI) suport software cat are un mid-range la Samsung, fara ecran LTPO (1-120 Hz), rezolutie 4k pe un telefon e overkill si nu face decat sa consume bateria mai repede, aspect ratio e bun doar daca vrei sa vezi filme pe telefon (cine e cinefil nu se uita la filme pe telefon, zic si eu), hai ca daca era 4500 lei mai ziceam si poate il cumparam, dar in afara de un OS curat, fara bloatware si jack-ul de 3.5 mm nu are nimic extraordinar.

Repet, la 4500 lei l-as cumpara ACUM!

#81
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 06.09.2010
Deci problema e prețul. Și la urma urmei bloatwareul Samsung se rezolvă simplu: bagi appsurile într-un folder, nu dai în veci pe ele, și dacă ai un tel cu 512 GB n-ai nicio problemă. Am și eu tel cu 120 Hz, și-l țin pe 120, mă ține bateria o zi fără probleme, oricum în ultimii ani țin un tel 1 an, maxim 2 , nu am probleme cu bateria.

#82
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
1 V-ul la achizitionat aici cu 1400 eur cu castile XM5 inlcuse(estimate la 350 eur). Castile imi sunt folositoare.  Rezulta un pret de 1050 eur pentru device. Pentru ceilalti exista varianta de a vinde castile.
Cursa asta a preturilor aiuritoare pentru flagship-uri nu a fost inceputa de Sony...
La 1050 eur adaug pretul unul card SD de 1 Tb si ajung la 1150 eur(estimez un 100 eur pentru un card Sd de calitate) pret pentru un device cu 1256 Mb memorie.
Evident,pentru majoritatea si 1000 de eur este mult pentru Sony. Cum arata pe masa un Samsung 23 ultremegasupernemapomenit sau un Iphone 14 plusminusimpartit...Un Sony nu iese in evidenta..pari sarac...
Ce bloatware pe Sony? Sau,ma rog,ce bloatware superior cantitativ pe Sony comparativ cu samsung?
Fiecare isi lauda/confirma achizitia,dar nici chiar asa.
Pentru mine,pozele facute "auto" pe Samsung sau pe Iphone sunt suprasaturate7supracolorate.Extrem chiar pentru camera de selfie. Dar suprasaturarea place majoritatii de unde si impresia de camera buna... Pentru ca nu multi stiu sa seteze corect parametrii unei camere prefera sa spuna ca 1 V-ul face poze proaste.
Si,nu in ultimul rand,anumite sateri ale camerei se fac o data,setarile se pastreaza si pentru urmatoarele poze. Modifici daca doresti in functie de subiect. Incep sa invat si raman surprins cat de intuitiv poate fi si ce rezultate poti avea daca setezi corect niste parametri cand faci poze/video. Ma bucur ca deviceul asta imi da ocazia  si ustensilele sa invat si sa experimentez.
Cred ca 90% dintre cumparatorii de flagsip nu folosesc niciodata mai mult de 20% din potentialul device-ului. Este vorba de "imagine".

#83
ratac

ratac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.10.2006
Cand prinzi o redure la ALTEX Sony 1 mark V a fost 5500 lei.....pentru cine nu este interesat de Sony 1 mark V exista  samsung S23 Ultra, Xiaomi 13 ultra ...spor la cheltuit bani.

#84
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

 lex2010, on 12 august 2023 - 22:34, said:

Pai cam asta insinuam si eu, dar nu voiam sa le stric placerea celor care il au.
1 V nu e un telefon rau, dar Sony e dus rau cu pluta... are preturi mai mari decat iPhone, software cu bug-uri, aplicatia de camera foto e foarte slaba pe modul "auto"(dA, dAr SoNy e PeTrU pRo-UsErI) suport software cat are un mid-range la Samsung, fara ecran LTPO (1-120 Hz), rezolutie 4k pe un telefon e overkill si nu face decat sa consume bateria mai repede, aspect ratio e bun doar daca vrei sa vezi filme pe telefon (cine e cinefil nu se uita la filme pe telefon, zic si eu), hai ca daca era 4500 lei mai ziceam si poate il cumparam, dar in afara de un OS curat, fara bloatware si jack-ul de 3.5 mm nu are nimic extraordinar.

Repet, la 4500 lei l-as cumpara ACUM!
e clar...e un telefon de tot rahatul...noroc de de Samsung...ce ne am face fara Samsung...vaiii...Posted Image
Pastreza ti aia 4500 pt o oferta Samsung...e mai bine asa...

Edited by emilian67, 14 August 2023 - 21:17.


#85
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Nu este absolut nimeni interesat de cat ai da tu pe un telefon....zero interes pentru asta. Nu esti vreo mare autoritate in domeniu pentru a stabili preturile telefoanelor....
Daca detii sau ai detinut telefonul, atunci te ascult.
Altfel....ai loc pe thred-ul Samsung sa bati apa in piua.

#86
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 21.10.2009
Stai putin - asta e topic de lauda Sony sau cum?
Xperia 1 V a fost unul dintre telefoanele pe care le-am asteptat cu mult interes, pentru ca, in ciuda parerii tale, nu sunt deloc fan Scamsung, din contra.
Am fost(si poate inca mai sunt) potential cumparator de 1 V, momentan dezinteresat din cauza pretului piperat pe care consider ca nu il poate justifica, dar tine de noi, cumparatorii, sa sanctionam comportamentul mizerabil al producatorilor de telefoane. De-asta pentru mine Apple e pe lista neagra, Scamsung e trecut, de asemenea, pe blacklist, dar cu creionul, in speranta unei reveniri cu seria S24, numai Sony si Asus raman pe whitelist, deocamdata.
Si da, din pacate, 1V e sub S23U si cu mult sub 14 Pro(chit ca vine cu dracia aia de iOS pe care nu o suport).
De-asta zic, nu e cazul ca Sony sa umble cu nasul pe sus, sub aplauzele cumparatorilor care accepta orice rah#t overpriced, ca e suficient sa intri pe dxomark si sa pui filtru Apple, Samsung, Sony si sa vezi ca nici macar dpdv al camerelor foto, Sony nu a reusit sa faca mare branza in ultimii ani...

Attached Files


Edited by lex2010, 14 August 2023 - 22:38.


#87
CORSARUL77

CORSARUL77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 18.06.2012
Nu au fost in stare sa faca un ecran complet...bara sus si jos...deranjanta pentru mine.Nu mai este ce a fost Sony Erikson

#88
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 09.10.2009

 lex2010, on 14 august 2023 - 22:36, said:

e suficient sa intri pe dxomark si sa pui filtru Apple, Samsung, Sony si sa vezi ca nici macar dpdv al camerelor foto, Sony nu a reusit sa faca mare branza in ultimii ani...
Scuza-ma, nu sunt fan Sony, nici macar nu am telefon Sony, însă să îți iei telefon după clasamentul DxO Mark e ce mai mare tâmpenie. Oamenii aia nu au niciun gram de demnitate, pun telefoane in top după cum curg sponsorizările.

Edited by gestt, 14 August 2023 - 23:27.


#89
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

 lex2010, on 14 august 2023 - 22:36, said:

Stai putin - asta e topic de lauda Sony sau cum?
Xperia 1 V a fost unul dintre telefoanele pe care le-am asteptat cu mult interes, pentru ca, in ciuda parerii tale, nu sunt deloc fan Scamsung, din contra.
Am fost(si poate inca mai sunt) potential cumparator de 1 V, momentan dezinteresat din cauza pretului piperat pe care consider ca nu il poate justifica, dar tine de noi, cumparatorii, sa sanctionam comportamentul mizerabil al producatorilor de telefoane. De-asta pentru mine Apple e pe lista neagra, Scamsung e trecut, de asemenea, pe blacklist, dar cu creionul, in speranta unei reveniri cu seria S24, numai Sony si Asus raman pe whitelist, deocamdata.
Si da, din pacate, 1V e sub S23U si cu mult sub 14 Pro(chit ca vine cu dracia aia de iOS pe care nu o suport).
De-asta zic, nu e cazul ca Sony sa umble cu nasul pe sus, sub aplauzele cumparatorilor care accepta orice rah#t overpriced, ca e suficient sa intri pe dxomark si sa pui filtru Apple, Samsung, Sony si sa vezi ca nici macar dpdv al camerelor foto, Sony nu a reusit sa faca mare branza in ultimii ani...
E un topic in care discuta cei care detin sau vor sa il cumpere. Nu e un topic in care discutam cat am fi dispusi sa platim pe un telefon, oricare ar fi ala....
Din pct meu de vedere, cu setarile corecte, Sony are acum cel mai performant telefon, din punct de vedere al calitatii camerei foto.

Edited by emilian67, 15 August 2023 - 19:07.


#90
CORSARUL77

CORSARUL77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 18.06.2012
Pe bune? Cine spune? Iti garantez ca am testat telefonul paralel cu S21 ultra si nu m-au impresionat pozele facute cu Sony. Sunt acolo amindoua cu un plus pt. S21 care inca poate. Ce sa mai vorbim de comparatia cu s23...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate