Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Purificator aer

  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.11.2021
Salut, as vrea să cumpăr un purificator de aer, sunt o persoana alergica la anumite tipuri de polen și din ce am citit un purificator din asta ar ajuta.

Ca și buget mă orientez la ceva în jur de 800 Ron. Ca sa fie eficient am înțeles că trebuie să aibă filtru hepa. Suprafața de acoperire nu știu ce să zic cea mai mare camera are 20 M2, deci daca am și ușa la camera deschisă, cat sa fie suprafață de acoperire , probabil vreo 30 M2 ar fi suficient.

Din ce am citit purificatoarele de la Aleco Air ar fi ok, totuși nu am mai deținut până acum, ce anume mi ați putea recomanda ? Merita cumpărat așa ceva ?



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,192
  • Înscris: 22.05.2003
E o discutie infinita.
In principiu la baza e un ventilator + un filtru HEPA.
Peste asta, fiecare producator aduce tot felul de ghidusii, de ex: ionizare, filtre antivirale, filtre carbune activ (neutralizeaza mirosurile).

Xiomi sunt ok si gasesti usor filtre
https://www.emag.ro/.../brand/xiaomi/c

#3
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 03.06.2006
Am de 7 ani, 3 filtre schimbate, inca merge: https://alecoair.ro/...yboczaoqavd_bwe

#4
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016
Si Levoit sunt foarte bune

#5
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 13.07.2006
Am Rowenta si Gree,sunt bune atata timp cat ai filtrele ok. Rowenta are mai multe tipuri de filtre (inclusiv pentru formaldehida), si este mai silentios.
Cele de la Sharp sunt laudate, insa sunt in alta categorie de pret.

#6
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.11.2021

 gvincentiu, on 06 mai 2023 - 16:53, said:

Am de 7 ani, 3 filtre schimbate, inca merge: https://alecoair.ro/...yboczaoqavd_bwe

Asta nu suna rău, însă presupun că ai curățat destul de des filtrele, altfel aș vedea o ca și cum nu ar fi captat suficiente impurități din aer asta cu schimbatul rar a filtrelor.

Edited by Costel2223, 06 May 2023 - 20:26.


#7
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Am Xiaomi si isi face treaba foarte bine: https://www.flanco.r...ygaAr8WEALw_wcB

#8
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.11.2021
Mulțumesc pentru sugestii ! Am ales zi eu un Xiaomi in cele din urmă.

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dar efectiv ce probleme ai? Ce se întâmplă câteodată este că nu e vorba de reacții alergice, ci aer prea uscat. E posibil ca un umidificator să-ți fie mai benefic, mai ales daca ai probleme cu somnul, simți că nu respiri ok, respiri pe gura, sforăi, etc.

#10
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.11.2021
Polenul este problema mea, sa zic asta, ca și reacție incepe să mă mănânce rau nasul, câteodată strănut.

Mă rog asta ce se vede, ce se întâmplă de fapt creste ige ul foarte mult primăvara, oricum el este crescut însă este foarte greu sa îl dau jos.

Referitor la purificator ce sa zic, l am luat însă pare că nu face nimic. Este verde tot timpul. L am testat într o camera unde se simte miros de mucegai și el tot verde arata. Cred că îi fac retur și numai cumpăr așa ceva.

#11
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
am luat si eu de o saptamana un xiaomi cu filtru carbune activ.cel mai nine face treaba la fum de tigara,sesizeaza fumul in cateva secunde de la aprinderea tigarii si efectiv trage fumul spre el si il elimina.nu mai miroase a fum.in timpul noptii asigura un climat excelent,avand in vedere ca inainte ma mai trezeam cu nasul infundat,acum nu mai am acest disconfort.nu mi-e clar insa ce face cu virusii,bacteriile,praful,polenul parul de animale ,scame si alte particule in suspensie.adica unde le ascunde,daca le filtreaza ca inca pare curat la compartimentul filtrului.in rest am observat ca parca eficienta la mirosuri,desi buna in general,e putin mai scazuta in zilele ploioase cu multa umezeala atmosferica peste 65%

#12
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Am un purificator Xiaomi, din fabrica cu filtru hepa ( cel gri). Acum a venit timpul sa îl înlocuiesc și  nu știu de care sa aleg, tot hepa, sau cel antibacterian ((violet). In perioada iernii, cu viruși si răceli, ma gândesc ca e nai bun cel antibacterian, însă într-o camera am soba, și bănuiesc ca știți unii cum e, când aprind focul sa mai simte uneori la început miros de fum. Cel a tibacterian dace treaba celuilalt, și invers, cel hepa este și antibacterian?

#13
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.11.2021
Nu cred că cel hepa este si antibacterian, totuși eu l as schimba tot cu unul hepa.

Sincer nu cred că ăla bacterian face mare lucru, însă la cel hepa dacă simți că îți scoate mirosul de fum, deja e ok.

Pt bacterii daca deschizi geamul suficient pe zi, aerisești, deja ajuta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate