Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Transfer masina la persoană cu popriri

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Vreau sa stiu daca se poate "vinde" o masina la o persoana care are propriri puse pe conturi in urma unor datorii la banci.
Adica sa trec masina mea pe numele ei. Risca sa ramana fara masina?
Mentionez ca pers nu are casa si nici alta masina si sta in casa sotului care nu are propriri si nu are nici el masina

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
Depinde cine a pus poprirea.
Probabil cât de curând i se va pune poprire și pe mașină. Dacă poprirea e de la taxe și impozite, ăștia nu se complica cu vânzarea mașinii. Anaf, foarte rar. Dacă e pusa de un executor Judecătoresc pentru un privat, o firma, ceva, șansele sunt mari sa rămână fără ea.

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 15.08.2005
depinde de valoarea masinii: daca e un harb de 20 ani nu se complica nimeni sa o vanda, ca sunt costurile de executare mai mari decat valoarea masinii
si da, daca e un executor judecatoresc ala s-ar putea sa puna si masina in vanzare, ca baga la cheltuieli de executare

#4
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Este pusa de un executor in numele unei firme de recuperari.
Dar a fost pusa acum multi ani si oriunde a incercat sa sa angajeze pana acum ii lua din salar si a renuntat sa mai caute de lucru din cauza aia.
Daca isi cumpara ceva bun precum o masina,executorul primeste automat ceva notificare? Sau trebuie sa caute el periodic prin ceva registre sa vada ca a aparut sau nu ceva pe numele ei? Pentru ca daca e 2a varianta sigur au uitat deja de ea ca a trecut mult timp si datoria era oricum mica

Valoarea masinii e mica, sub 2000 de euro

#5
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 07.03.2012
Te lămuresc eu: se va pune sechestru pe autoturism. Este de ajuns să vizitezi periodic paginile ANAF din țară ca să te convingi că vând la licitații ți autoturisme. Pe creditori îi interesează să recupereze sumele datorate, nimic altceva!

#6
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 13.10.2010

 gratzi858, on 02 mai 2023 - 15:26, said:

oriunde a incercat sa sa angajeze pana acum ii lua din salar si a renuntat sa mai caute de lucru din cauza aia.

unde s-a ajuns! deci refuzam sa muncim pt ca astfel suntem obligati sa ne platim datoriile!
spune-i ca statul e inca prea permisiv cu asemenea oameni si ca legile sunt prea blande in cazul lor.
nu-i popreste toate veniturile, in cazul unei singure datorii, poprirea e in cuantum de 1/3 din venituri. deci ar putea sa munceasca doamna.

#7
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 07.03.2012
Sună exact ca românașii de luau credit doar cu buletinul și clamau: "n-o să ne ia nimic, că am luat cu buletinul, n-am girat cu casa". Deși instituția garanției cu întreg patrimoniul (prezent și viitor) nu este greu de înțeles, iată că Dreptul pe tiktok și pe feisbuci face victime.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,074
  • Înscris: 24.02.2006

 gratzi858, on 02 mai 2023 - 15:26, said:

....oriunde a incercat sa sa angajeze pana acum ii lua din salar si a renuntat sa mai caute de lucru din cauza aia.....
epic :)
mai bine moare de foame decat sa-si plateasca datoriile


si la obiect:
- da, poti face "vanzarea" asta
- da, poate ramane fara masina

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Yep, se poate pune sechestru foarte usor pe masina daca cei de la biroul de executari silite considera ca valorea la jumate a masinii e deajuns sa stinga datoria.
Garantat.

Ma suna mereu cineva de acolo cand au "oferte" la masini.
Sunt oameni care pentru asta sunt platiti.

#10
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

E posibil sa ramana fara masina.

O actiune de executare silita nu dureaza ani. Conform art. 703, punctul 2 din CPP,  executarea silita inceteaza daca nu mai poate fi efectuata ori continuata din cauza lipsei de bunuri urmaribile sau a imposibilitatii de valorificare a unor astfel de bunuri.

Desi executorul judecatoresc poate dispune incheierea de incetare a executarii silite, creditorul (firma de recuperari) poate formula o noua cerere de executare silita. Si tot asa pana se stinge datoria sau uita aia de ea. Deci problema nu e la executor ci la firma de recuperari.

Apoi, daca isi "cumpara" o masina se poate prezuma ca debitorul (persoana de care vorbesti tu) si-a creat anterior in mod vadit o stare de insolvabilitate, in scopul de a se sustrage executării silite.

In cele din urma, daca persoana este casatorita in regimul implicit al comuniunii de bunuri si nu face dovada ca masina inlocuieste patrimoniul propriu, masina se va prezuma ca apartinand ambilor soti.

Nu stiu care ar fi motivul pentru care vrei sa faci asta (probabil reducere la RCA/impozit sau loc de parcare) insa te complici si risti sa ramai fara masina + bonus le mai faci probleme si rudelor.

Edited by bogdan_o, 02 May 2023 - 17:21.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,530
  • Înscris: 05.06.2009
Sfatul meu este sa nu te legi la cap dacă nu te doare.
Concret, care este scopul sau cu ce te avantajează pe tine sa treacă mașina pe numele acelei persoane? RCA mai mic, loc de parcare alocat de primărie?


#12
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Nu am niciun scop ascuns.
Am 2 masini si vreau sa schimb una din ele si cea veche sa o dau unei rude
Daca o tin o sa am 3 si am auzit ca astia te impoziteaza triplu daca ai mai mult de 3 masini si te considera samsar sau ceva de genul

#13
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 09.01.2009

 canarel, on 02 mai 2023 - 16:26, said:

unde s-a ajuns! deci refuzam sa muncim pt ca astfel suntem obligati sa ne platim datoriile!
spune-i ca statul e inca prea permisiv cu asemenea oameni si ca legile sunt prea blande in cazul lor.
nu-i popreste toate veniturile, in cazul unei singure datorii, poprirea e in cuantum de 1/3 din venituri. deci ar putea sa munceasca doamna.
Iti zic eu cum sta  treaba,refuzam sa muncim legal,cu  forme.Lucreaza  la negru,mai cunosc  pe cineva  care  la  fel  face.

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Am si eu doi tovarasi care datoreaza 20 de miliarde lei vechi ( oameni de afaceri, deh), si lucreaza ambii pe salariul minim, si restul cash in hand. Au casele trecute pe numele soacrelor, si apoi lasate mostenire la copii, masini pe numele neamurilor, etc etc.
Dar, da, iti ia masina, indiferent de valoare.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,807
  • Înscris: 12.01.2018

 canarel, on 02 mai 2023 - 16:26, said:

astfel suntem obligati sa ne platim datoriile!


 gratzi858, on 02 mai 2023 - 15:26, said:

datoria era oricum mica


deci de ce să lucrezi sau s-o plătești?

#16
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Cand am zis mica ma refeream ca e mica pentru banca/recuperatori. Pentru ei sunt maruntis. Da a luat credit cu buletinul in perioada acea de bum economic asa cum au luat multi.
Si oricum datoria a fost deja platita de imprumutul acela de 20 mld de euro a lui basescu sau oricare din imprumuturile de dupa.
Recuperatorul cere acum de vreo 10 ori suma initiala,adica bani care nu i se cuvin, voi ati plati in cazul acesta??
Eu nu judec pe nimeni,fiecare are nevoie de bani sa se puna pe picioare,si fiecare poate avea diferite probleme. Si eu as fi luat credit de 100.000 de euro la acea vreme daca aveam varsta necesara si ceva job
O sa incerc totusi sa fac transcrierea,e o masina veche si asa,nu e paguba daca ramane fara ea

#17
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 02.09.2009

 gratzi858, on 02 mai 2023 - 18:06, said:

Nu am niciun scop ascuns.
Am 2 masini si vreau sa schimb una din ele si cea veche sa o dau unei rude
Daca o tin o sa am 3 si am auzit ca astia te impoziteaza triplu daca ai mai mult de 3 masini si te considera samsar sau ceva de genul
Detin 4 masini ,nu am nici o "triplare"

Edited by florinellll, 03 May 2023 - 04:51.


#18
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,220
  • Înscris: 03.08.2010
Are conturile blocate pentru datorii, nu munceste, dar vrea masina pe numele ei. Te rog din suflet, nu ma dezamagi, spune-mi ca masina e beamweu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate