Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Upgrade HDD in Synology DiskStation DS120j

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Salutare! Am un NAS Synology DiskStation DS120j care are un HDD de 2TB. Am foarte multe poze, fisiere video pe el, aproape este full si as dori sa ii pun un HDD mai mare. Cum pot transfera pozele si fisierele video de pe un HDD pe altul?

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
1. copiezi continutul discului pe un calculator, schimbi discul, apoi copiezi inapoi pe nas (asta, daca ai suficient spatiu de stocare pe respectivul calculator)
2. scoti discul asa cum e din NAS, pui discul cel nou, atasezi hardul vechi pe usb folosind un adaptor sata catre usb si copiezi informatia

#3
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
1. Pe pc am un ssd de 1TB deci nu am loc.
2. Nu cred ca il va vede windowsul, asa l-as putea conecta si prin sata intrucat nu am adaptor USB.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
Cu un adaptor de la sata la usb transferi pe NAS. Acel adaptor sau docking station iti va trebui si mai tarziu ca sa-ti accesezi hdd-ul care va deveni un backup partial.
https://www.emag.ro/...5/pd/D5W9B5MBM/
Cum ne smechereste emag.
https://prnt.sc/rtcoEby4qoy7
[ https://prnt.sc/rtcoEby4qoy7 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 29 April 2023 - 09:59.


#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Data viitoare dai banii pe un diskstation cu (minim) doua bay-uri pentru HDD pentru ca o sa tii minte arsura cu asta.

Pune mana si cumpara un adaptor pentru hard cu care sa faci copierea. Sau plateste pe cineva sa te ajute.

Edited by abac, 29 April 2023 - 10:01.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmaimutzica, on 29 aprilie 2023 - 09:15, said:

Am foarte multe poze, fisiere video pe el
Ai grija ca fiind un singur HDD se poate strica oricand si pierzi datele! Treci la un sistem cu 2 HDD sau mai multe.

#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Daca ai net de la digi, cumpara / fa upgrade pt 1-2 zile la cloud storage-ul de la RDS.
Muti totul in cloud schimbi hdd-ul, pui la loc config-ul salvat  si download back.
Eu am mutat asa 10TB (am mai multe locatii/conturi digi dar pt ce vrei tu iti ajunge si upgrade la 3TB) - ultima oara era max 5 TB per cont. Iar pt 5 TB activat pt 5 zile am platit 20 lei.
Ca si throughput a fost undeva ~110-115 MB/s atat pe upload cand si pe download.

#8
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002

View Postmaimutzica, on 29 aprilie 2023 - 09:55, said:

2. Nu cred ca il va vede windowsul, asa l-as putea conecta si prin sata intrucat nu am adaptor USB.

in reply-ul meu am precizat 2 metode, din care se pare ca prima pica, intrucit nu ai loc suficient pe pc.
a 2-a metoda presupune ca vei lucra doar cu NAS-ul. vei scoate hdd-ul original (cu informatii) si il vei atasa unui adaptor sata catre usb. poate fi asta, de exemplu. tine cont ca ai nevoie de alimentare penru hardul atasat la acel adaptor. apoi in NAS pui discul mai mare si il formatezi conform cu cerintele NAS-ului. la final, atasezi pe mufa usb a NAS-ului vechiul hard, cu adaptor. ar trebui sa fie vazut de NAS si vei putea sa-l accesezi si sa copiezi informatia de pe el.

sustin si eu ideea unui viitor NAS cu (macar) 2 hdd-uri.

Edited by tEo, 29 April 2023 - 10:48.


#9
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 12.06.2004
In primul rand, faptul ca nu exista nici un backup e o problema majora. Backup inseamna o copie a datelor pe un dispozitiv separat; 2 HDD-uri in RAID1 nu ar fi backup (desi ar simplifica mult cresterea de capacitate).
Deci prima mea recomandare ar fi achizitionarea unui HDD extern si backup de urgenta.

In privinta upgrade-ului de capacitate... daca scoti HDD-ul din NAS si-l conectezi la PC s-ar putea sa nu reusesti sa accesezi datele.
Nu sunt familiar cu Synology, la acel model s-ar putea lucrurile sa fie mai simple (fara logical volume manager, chestii) si sa fie nevoie doar sa se montezi partitia corespunzatoare ext4. Mai greu de pe Windows. Oricum nu e plug and play.

La NAS-urile cu 1 bay upgrade-ul de capacitate se face tipic prin inlocuirea HDD-ului cu reinitializare, reconfigurare si restaurarea datelor din backup.

#10
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Multumesc!

#11
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022

View PostKunzite, on 29 aprilie 2023 - 14:10, said:



In privinta upgrade-ului de capacitate... daca scoti HDD-ul din NAS si-l conectezi la PC s-ar putea sa nu reusesti sa accesezi datele.

100% nu le poti accesa

#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 12.06.2004
Tehnic nu e chiar 100%, dar trebuie sa te pricepi un pic la Linux, si mdadm/lvm2 :) Chestie mai degraba de data recovery decat de o operatiune de rutina.
Insa in contextul acestui thread da, putem considera ca e 100%.

#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
nu fiti asa de siguri, exista utilitare de la diskinternals sau easeus (ca sa numesc doar citeva) care permit citirea respectivului format sub windows...

in plus, hardul ala ar trebui atasat pe usb la NAS, pentru a copia fisierele de pe el. iar NAS-ul - chiar el a scris respectiva informatie...

#14
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 12.06.2004
Chestii de recovery, da. Insa impresia mea e ca se doreste sa mearga automat.

Daca merge (automat) conectat prin USB-ul 2.0 Posted Image al NAS-ului... nu stiu ce sa zic. Partitia de date s-ar putea sa nu fie EXT4 "chior".
Oricum inainte de orice asemenea experiment e musai backup la date.

#15
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022

View PostKunzite, on 29 aprilie 2023 - 18:56, said:

Tehnic nu e chiar 100%, dar trebuie sa te pricepi un pic la Linux, si mdadm/lvm2 Posted Image Chestie mai degraba de data recovery decat de o operatiune de rutina.
Insa in contextul acestui thread da, putem considera ca e 100%.
si iti mai trebuie si parola de la contul de synology
deja se poate dar nu prea si tot asa

#16
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

@maimutizica: iti trebuie un adaptor de la SATA la USB pentru a putea conecta disk-ul la un laptop si un stick pe care sa intalezi Ubuntu.

Exista procedura special facuta de Synology: https://kb.synology....tion_using_a_PC

Am facut acelasi lucru pe un DS118. Eu nu aveam encryption si a mers bine. Urmareste pas cu pas instructiunile si o sa fie bine.

Eventual, in loc sa iei un adaptor de la sata la usb poti lua un enclosure si sa folosesti disk-ul ramas pe post de hard extern.

View PostUserul_80, on 29 aprilie 2023 - 18:35, said:

100% nu le poti accesa

100% se poate.

View PostUserul_80, on 29 aprilie 2023 - 19:33, said:

si iti mai trebuie si parola de la contul de synology
deja se poate dar nu prea si tot asa

Si nu iti mai trebuie nimic. Eventual doar cheia daca ai ceva criptat.

Nu mai vorbi fara sa stii sau macar fa un efort sa te documentezi daca tot vrei un post in plus.

#17
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 26.06.2022
ce procedura simpla , cred ca 90 la suta din ptuem face ce scrie acolo
ce te faci daca nu ai selectat Btrfs cand ai bagat hdd ul
nu il mai zapaciti pe utlizator , cel mai bine sa caute un hdd extern sa il conecteze la pc sa verse tot din synology in hddul extern
de alde liniuta sudo etc , si la sfarsit te trezesti ca nu mai ai datele

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
În primul rînd aruncă un ochi aici - îți faci o idee ce fel de HDD sînt suportate și cauți ceva similar.
În al doilea - dacă ai setări făcute (utilizatori, acces, rețea etc) și vrei să le păstrezi simpla copiere a datelor nu ajunge. E mai bine să clonezi hard-ul.
Dacă nu ai setări sau nu te interesează să le păstrezi, varianta cea mai rapidă e copierea datelor.
Și dacă tot iei un conector extern cumpără două HDD identice și folosește-l pe al doilea ca back-up. Liniștea rezultată e priceless.
Bonus - dacă la momentul inițializării HDD alegi un sistem de fișiere "normal" în loc de cel proprietar Synology poți, în cazul în care crapă NAS-ul, să conectezi HDD direct la PC și să vezi datele. Priceless again. Din experiență proprie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate