Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Înlocuire gazon cu piatră de râu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Nu pot să mențin așa cum trebuie gazonul din fața curții mele. Motivele ar fi mai multe, nu stau acolo tot timpul, casa este lângă un teren agricol de unde vântul aduce mereu semințe de iarbă, așa că aș vrea să scot gazonul de pe teren, pun un geotextil și un strat de piatră de râu 40-80 mm.
Un gazon este frumos atâta timp cât este perfect, altfel arată deplorabil. Am încercat și cu trifoi și tot nu merge.
Dacă simțiți sau credeți că-s cam zărghit și o iau pe o cale greșită acum ar fi momentul să-mi spuneți...

Attached Files


Edited by licap, 24 April 2023 - 13:28.


#2
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Iarba iese si printre pavele care au sub ele folie si un strat gros de sort. Indiferent ce pui acolo, o curte neingrijita va arata ca dracu'.

#3
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Corect, nea Costică. Dar iese mult mai greu printre pietre. Și scapi de ea mult mai ușor...

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Mai bine pui niste pomi fructiferi.

#5
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 licap, on 24 aprilie 2023 - 13:41, said:

Corect, nea Costică. Dar iese mult mai greu printre pietre. Și scapi de ea mult mai ușor...
Don Costica, nu "nea", te rog.

Nu prea scapi usor de iarba crescuta printre pietre, ca nu poti sa bagi masina de tuns pe acolo. Nici cu motocoasa nu faci mare branza, o sa-ti spargi toate geamurile. Doar erbicidul ar merge si asta doar dupa ce creste, altfel dai degeaba cu vermorelul. Plus ca doua saptamani dupa erbicidare arata atat de rau ca te baga in depresie.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
trebuie tunsa iarba, nu trebuie gazon de Wembley ...

#7
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
nu stiu cum ai de gand sa scapi "mult mai usor" de iarba care in mod sigur va creste printre pietre, dar daca ai de gand sa folosesti o motocoasa vei vedea cat de usor se pot sparge geamurile casei

#8
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Măi oameni, vorbim de pietre mari, așa cât pumnul unui bărbat. Un strat gros, pus peste un geotextil. Probabil va mai răsări un fir două de iarbă pe mp care se pot plivi manual. Despre ce motocoasă, despre ce geamuri vorbiți voi ?

#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Decat piatra, mai bine o iarba, o tunzi cand poti si asta e. Chiar trebuie o curte "perfecta"?

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Ce preferi, să tai iarba sau să mături curtea de țărână?
Că vântul va aduce și țărâna din câmp, nu doar semințele. Țărână se va așeza între pietre și iarba care va crește acolo va fi mai greu de îndepărtat decât cea existentă acum, dacă nu vei ajunge cam la 2 săptămâni să cureți.

#11
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Peste piatra ta de rau vantul o sa aduca praf care se depune si se depune pana formeaza un strat suficient pe care se vor prinde buruienile care vor accelera si mai tare  depunerea de praf. In  cinci ani o sa ai un balarii iesind printre pietrele tale de rau. cand ajung acasa o sa-ti fac eu poze cu balariile care ies  prin pietricelele mele de marmura concasata.  Te ia cu dureri de cap. Un robot te scuteste de multe, il programezi sa taie cateva ore  dimineata si ala esti. Arata mai ingrijit decat orice altceva.

Edited by Tonic Water, 24 April 2023 - 14:40.


#12
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Fara suparare, dar o sa arate curtea a santier, joaca-te nitel in Photoshop apoi vezi daca iti mai place ideea.
Gazonul o sa sugrume buruienile mai ales daca il ajuti cu un ierbicid selectiv, dar trebuie  tuns o data pe saptamana, mai degraba cauti pe careva care sa se ocupe de el constant decat sa umpli curtea cu bolovani.

#13
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

 licap, on 24 aprilie 2023 - 13:56, said:

Măi oameni, vorbim de pietre mari, așa cât pumnul unui bărbat. Un strat gros, pus peste un geotextil. Probabil va mai răsări un fir două de iarbă pe mp care se pot plivi manual. Despre ce motocoasă, despre ce geamuri vorbiți voi ?
La Machu Picchu au pus aia pietre mult mai mari si tot buruienile au castigat Posted Image

Edited by Don_Costica, 24 April 2023 - 14:53.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Tonic Water, on 24 aprilie 2023 - 14:40, said:

Peste piatra ta de rau vantul o sa aduca praf care se depune si se depune pana formeaza un strat suficient pe care se vor prinde buruienile care vor accelera si mai tare  depunerea de praf. In  cinci ani o sa ai un balarii iesind printre pietrele tale de rau.
Confirm. Am testat si eu metoda cu geotextil si strat de piatrsa si acum e mai rau.
Natura este incredibila.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 pasilla, on 24 aprilie 2023 - 14:57, said:

Confirm. Am testat si eu metoda cu geotextil si strat de piatrsa si acum e mai rau.
Natura este incredibila.

Adevarul e ca putem sa fim recunoscatori pentru asta, daca nu era atat de incredibila, noi nu mai eram aici... :)

#16
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017
Un fel de, pun beton daca nu pot sa am gazon frumos :))
Eu as pune lucerna sau alta planta fixatoare de azot, si daca vreodata iti vine damblaua sa folosesti peticul de pamant pentru ceva util, macar o sa ai azot in el.
Pare ca e greu cu multe proprietati, sper sa am si eu problemele astea in viitor Posted Image

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
gazon japonez.

#18
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 licap, on 24 aprilie 2023 - 13:24, said:

pun un geotextil și un strat de piatră de râu 40-80 mm.


Deci in loc sa calci pe green green grass of home vei calca pe bolovani.Nu stiu de unde va vin idei din astea crete dar se pare ca vii de la oras inconjurat de betoane.In loc sa te bucuri de natura cauti sa o distrugi.Daca nu esti in stare sa tunzi niste iarba,plateste la un vecin 200-300 de lei si ai rezolvat treaba.Altii cauta cat mai mult natura cu verdeata si tu vrei sa-ti umplii curtea cu bolovani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate