Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Intrebare aparat electric

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
andimiroiu

andimiroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 31.07.2006
Salut,

Exista un dispozitiv de bagat in priza casnica (220v) un fel de sursa/invertor/redresor care iti transforma curentul in 12v/24v si poti testa diverse piese electrice pentru auto (ex. becuri, led-uri etc). Am vazut intr-un clip pe youtube dar nu mai tin minte unde, avea si clesti tip crocodili. Era mai complex aparatul. Practic, caut un dispozitiv care imi da curent 12v dintr-o priza casnica.

Am cautat pe google, dar sa fiu al naibii daca gasesc ceva, efectiv nu stiu cum se numeste acel aparat Posted Image.

Aveti idee cum se numeste? Multumesc!

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
alimentator, sursa de alimentare, transformator, convertor...
denumirile difera in functie de producator.

Edited by tEo, 23 April 2023 - 22:58.


#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
https://www.tme.eu/r...borator_100165/

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
https://www.dioda.ro...3111886165.html
sau
https://www.diversma...va-230v-24v-12v
la care poti adapta asa ceva
https://electronicli...ben-1m/6962.htm
sau asa ceva
https://electronicli...c-42mm/6526.htm
la care vei adapta un cablu cu stecher sau direct in bornele transformatorului

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am un alimentator de trenuleț, de zeci de ani îl am, de cînd eram copil, și am avut șansa să nu se piardă în atîta amar de ani.
Scoate 12 V. nativ, tata, cu mulți ani în urmă, a mai făcut o ieșire pe 24 V.

Tot la teste îl folosesc și eu, ori să mai revigorez acumulatorii de telefoane.
Poate te ajută așa ceva, daca nu ești pretențios, dacă ai pretenții mai mari, iei ce a zis @Ion.

#6
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
12 V alternativ îți dă un oarecare transformator.
Daca ii pui o punte redresoare vei avea 12V curent continuu.

Ce dracu nu găsești mă, un alimentator de 12 volți ?
Du te la primul magazin de piese auto si cumpără un redresor.
Ferească Dumnezeu....

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 andimiroiu, on 23 aprilie 2023 - 22:47, said:

Salut,

Exista un dispozitiv de bagat in priza casnica (220v) un fel de sursa/invertor/redresor care iti transforma curentul in 12v/24v si poti testa diverse piese electrice pentru auto
Există dar probabil nu e o idee bună să-ți procuri așa ceva.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sursele de PC scot 12V cu zeci de amperi superredrasat si superstabilizat.

Daca se folosesc fara PC, trebuie puse in scurt doua cabluri de la sursa, gasesti usor cum pe internet.
Daca e deja in PC, sursa are si alte cabluri diferite de cele care alimenteaza placa de baza, cu multipli conectori de 12V.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Cumperi 2 alimentatoare de 12si 24V si rezolvi problema.Mai mult de 60 de lei nu dai pe ambele.

#10
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@andimiroiu Aparatul acesta mult cautat iti transforma tensiunea de 230V in tensiune de 12V. Dar pana sa ajungem sa iti trimitem linkuri la produse hai sa mai vedem si alte caracteristi importante: tipul de curent: altarnativ sau continuu si valoarea maxima a curentului ce il poate furniza aparatul minute, plus protectiile, de genul limitare de curent, la scurtcircuit si poate tensiune variabila pe iesire.
Dar aceast curent obtinut va fi initial alternativ, iar daca vrei continuu, cu plus si minus, are nevoie de redresare. Dar in general consumatorii de 12V sunt pentru curent continuu.
Cel mai mare consumator, ca putere consumata, nu dimensiuni, care crezi ca ar fi? Sunt statii radio ce au nevoie de 22-23A pentru functionare  la putere maxima.
Si in functie de consumatori, vrei sa iti afiseze curentul si tensiunea, sa ii poti seta un curent maxim.
Si sunt surse la care poti seta tu, valoarea tensiunii. Vrei 12V ai 12V, vrei 16V invartii pana afiseaza 16V, dar intre limite constructive.

 loock, on 24 aprilie 2023 - 02:20, said:

Sursele de PC scot 12V cu zeci de amperi superredrasat si superstabilizat.: c

Daca se folosesc fara PC, trebuie puse in scurt doua cabluri de la sursa, gasesti usor cum pe internet.
Daca e deja in PC, sursa are si alte cabluri diferite de cele care alimenteaza placa de baza, cu multipli conectori de 12V.
Sunt unele care au nevoie si de un consumator pe linia de 5V.

Edited by vestale, 24 April 2023 - 07:01.


#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 vestale, on 24 aprilie 2023 - 06:59, said:

@andimiroiu Aparatul acesta mult cautat iti transforma tensiunea de 230V in tensiune de 12V.

eh, aici este problema, voi ii recomndati alimentatoare care furnizeaza tensiune de 12V, iar omul are nevoie de un alimentator care sa-i dea un curent de 12 V Posted Image nu se pupa, nu merge, n'are functioneaza Posted Image

Edited by r_murphy, 24 April 2023 - 08:15.


#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@r_murphy Asa e, multi nu au ajuns pe la orele de fizica din gimnaziu si cele de a-10-a sau nu mai tin minte, notiunile de baza de electricitate sau unitatile de masura in sistemul international de marimi si unitati. Dar poate vor sa isi aduca aminte. Tensiunea, diferenta de potential se masoara in volti, iar curentul, intensitatea lui in Amperi.

#13
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut
Trebuie sa iei in calcul 2 aspecte:
- voltajul (V)
- amperajul (A)
In functie de ce vrei sa testezi, trebuie sa verifici curentul de care are nevoie acel dispozitiv. Un casetofon de masina de exemplu are nevoie de minim 5A. Un motor pentru macaraua geamului electric are nevoie de 10-12A, un bec cu halogen de 5A, etc. Led-urile in schimb au nevoie de mai putin de 1A.
Nu e nici o problema daca iei o sursa care poate furniza un curent mai mare. Important e sa nu fie invers.

Cateva exemple, 12V de diverse puteri (nu le-am testat/folosit personal, asta am gasit la o cautare rapida, insa astfel de surse se gasesc peste tot):

12V - 25A
https://www.vitacom....-well21211.html

24V - 6.25A
https://www.vitacom....-well17303.html

#14
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@bogdan_o daca confunda amperii cu voltii si ii greu spre imposibil sa gaseasca o sursa pe internet, tu ii recomanzi surse in care poate da cu degetul peste faza?

#15
d2134

d2134

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2007

 andimiroiu, on 23 aprilie 2023 - 22:47, said:

Salut,

Exista un dispozitiv de bagat in priza casnica (220v) un fel de sursa/invertor/redresor care iti transforma curentul in 12v/24v si poti testa diverse piese electrice pentru auto (ex. becuri, led-uri etc). Am vazut intr-un clip pe youtube dar nu mai tin minte unde, avea si clesti tip crocodili. Era mai complex aparatul. Practic, caut un dispozitiv care imi da curent 12v dintr-o priza casnica.

Am cautat pe google, dar sa fiu al naibii daca gasesc ceva, efectiv nu stiu cum se numeste acel aparat Posted Image.

Aveti idee cum se numeste? Multumesc!
Cauta "Redresor auto 12-24V"
https://www.google.c...881&dpr=1#spd=0

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate