Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Cu maturitate si realism despre AI

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
170 replies to this topic

#91
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,312
  • Înscris: 29.12.2006

View Postandronic312, on 31 mai 2023 - 12:59, said:

Cam toate teoriile/profetiile tale despre fiintele non-biologice au statut de SF.

Toate maşinăriile actuale aveau în trecut statut de SF. Posted Image

Realizările tehnice nu apar din senin, ci prima dată apar cei care le gândesc, apoi lansează ideile, şi pe urmă vin cei care le aplică. În tot acest timp, criticii de pe margine râd de cei care au curaj să gândească şi să lanseze idei...şi, când tot mai mulţi le acceptă, cei care râseseră spun că...doar au glumit. Posted Image

Edited by lupini, 31 May 2023 - 13:03.


#92
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 02.06.2006

View Postlupini, on 31 mai 2023 - 12:43, said:

Însă Fiinţele non-biologice nu au aceste tribute ca suferinţă şi iubire. Nu au nici conştiinţă biologică. Toate acestea aparţin fiinţelor suferinde şi muritoare. Viitoarele fiinţe nesuferinde şi "nemuritoare" nu vor cunoaşte aceste concepte.
Fix ca flexul sau șurubelnița.
Chestiile alea pe care pompos le numești "ființe", dacă nu au măcar un echivalent pentru suferință și iubire, înseamnă că nu au mecanisme de auto-conservare, așa că nici durată de funcționare prea lungă nu vor avea. Fix ca flexul și șurubelnița.

#93
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,312
  • Înscris: 29.12.2006

View PostIocan, on 31 mai 2023 - 13:04, said:

Chestiile alea pe care pompos le numești "ființe", dacă nu au măcar un echivalent pentru suferință și iubire, înseamnă că nu au mecanisme de auto-conservare, așa că nici durată de funcționare prea lungă nu vor avea.

Ai omis cel mai important aspect:


View Postlupini, on 31 mai 2023 - 12:43, said:

...posibilitatea de a-şi transfera identitatea cognitivă dintr-un corp în altul, când acesta se defectează.

Omul nu-şi poate transfera conţinutul memoriei dintr-un cap în altul, înainte de a muri, dar...conţinutul de pe Hard-ul unei maşini pe un altul...se poate.


.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .



View PostIocan, on 31 mai 2023 - 13:04, said:

Fix ca flexul și șurubelnița.

Îmi amintesc de acel text în care scriai despre...baterea unui cui cu...microscopul.  Posted Image

Posted Image

Edited by lupini, 31 May 2023 - 13:13.


#94
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View Postlupini, on 31 mai 2023 - 13:00, said:

Toate maşinăriile actuale aveau în trecut statut de SF. Posted Image

Realizările tehnice nu apar din senin, ci prima dată apar cei care le gândesc, apoi lansează ideile, şi pe urmă vin cei care le aplică. În tot acest timp, criticii de pe margine râd de cei care au curaj să gândească şi să lanseze idei...şi, când tot mai mulţi le acceptă, cei care râseseră spun că...doar au glumit. Posted Image

Si inventiile/profetiile abandonate/ratate din trecut au avut si au statut de SF. Cand se vor realiza ce emiti tu(probabil cand ne vom teleporta doar cu puterea mintii) atunci vor primi si ele statut de realitate tehnologica.

#95
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 02.06.2006

View Postlupini, on 31 mai 2023 - 13:11, said:

Ai omis cel mai important aspect:

View Postlupini, on 31 mai 2023 - 13:11, said:

...posibilitatea de a-și transfera identitatea cognitivă dintr-un corp în altul, când acesta se defectează.
În abordarea ta mecanicistă ai omis cel mai important aspect: defectarea identității cognitive din cauza lipsei de mecanisme de conservare, de tipul suferință și iubire.

Cît despre faza cu microscopul, persiști în a arăta că n-ai înțeles nimic din acel text.

#96
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,312
  • Înscris: 29.12.2006

View Postandronic312, on 31 mai 2023 - 13:17, said:

Si inventiile/profetiile abandonate/ratate din trecut au avut si au statut de SF.

Eu nu vorbesc despre lucrurile abandonate ci despre cele funcţionale. Posted Image




View Postandronic312, on 31 mai 2023 - 13:17, said:

Cand se vor realiza ce emiti tu(probabil cand ne vom teleporta doar cu puterea mintii) atunci vor primi si ele statut de realitate tehnologica.

Dă-mi un link spre locul unde am scris eu despre posibilitatea teleportării. Posted Image

Asta nu are cum să poată fi făcută. Eu nu vorbesc despre ea. Văd că tu o faci.






View PostIocan, on 31 mai 2023 - 13:22, said:

În abordarea ta mecanicistă ai omis cel mai important aspect: defectarea identității cognitive din cauza lipsei de mecanisme de conservare, de tipul suferință și iubire.

În acest mod putem merge în buclă la nesfârşit cu ideea că...în caz de defecţiune se va putea transfera identitatea, iar tu spui că se va defecta identitatea. Am mai spus: în caz de defecţiune se va putea transfera identitatea. Nu după defectare, ci înainte de defectare ! E ca o "asigurare de defecţiune". Asigurările se fac înainte, nu după accident.

Nu mai repet. Noi doi avem viziuni diferite.

Edited by lupini, 31 May 2023 - 13:30.


#97
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 02.06.2006
Nici pe asta cu defectarea identității cognitive n-ai înțeles-o, fix ca pe aia cu microscopul. E clar că plutești doar pe la suprafața conceptelor și a mesajelor. Avem, nu doar viziuni diferite, ci și profunzimi diferite în înțelegere.

Edited by Iocan, 31 May 2023 - 13:35.


#98
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View Postlupini, on 31 mai 2023 - 13:28, said:

Eu nu vorbesc despre lucrurile abandonate ci despre cele funcţionale. Posted Image

Nu ai absolut nicio garantie ca a ta va fi una din cele functionale.

View Postlupini, on 31 mai 2023 - 13:28, said:

Dă-mi un link spre locul unde am scris eu despre posibilitatea teleportării. Posted Image

Asta nu are cum să poate fi făcută. Eu nu vorbesc despre ea. Văd că tu o faci.


N-ai scris tu nimic despre asta, era o absurditate/ironie de-a mea.

#99
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,312
  • Înscris: 29.12.2006

View Postandronic312, on 31 mai 2023 - 13:33, said:

Nu ai absolut nicio garantie ca a ta va fi una din cele functionale.

Nu, însă din ce se întâmplă în societatea contemporană, nu putem să ne facem că nu vedem.

#100
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View Postlupini, on 31 mai 2023 - 17:46, said:

Nu, însă din ce se întâmplă în societatea contemporană, nu putem să ne facem că nu vedem.

Pai nu ne facem ca nu vedem. Dar problema e ca vedem doar un proces la care finalitate nu va duce la toti ce va imaginati voi cei cu imaginatia bogata.

Alta problema e ca ignorati anomaliile/abaterile (gen alea cu avocatii din pagina precedenta).

Iar o alta o problema e ca ignorati sau minimizati rateurile din trecut. Cum ar daca unii din 1970 ar spune ca in maxim 30 de ani vom avea un avion pilotat complet de autopilot, pentru ca avem un proces in spate incepand cu inventarea autopilotului in 1912?

Alt exemplu: unii ziceau prin 90' ca va calca un om pe marte pana in anul 2000, doar ca avem un proces in spate.

#101
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,312
  • Înscris: 29.12.2006

View Postandronic312, on 31 mai 2023 - 19:18, said:

Pai nu ne facem ca nu vedem. Dar problema e ca vedem doar un proces la care finalitate nu va duce la toti ce va imaginati voi cei cu imaginatia bogata.

Ne uităm şi analizăm cum "curge" Inteligenţa artificială, şi tragem concluzii. În urmă cu mai bine de zece ani, eu susţineam acelaşi lucru: că în anii 2020 vor apărea softuri care vor...vorbi cu oamenii. Şi aceasta...le va lua multora locurile de muncă. Cum atunci încă exista "doar" Windows XP, majoritatea îmi atrăgeau atenţia, aşa cum o faci tu...că nu va fi aşa.

Deja avem Chat GPT...cu voce ! Eu încă nu l-am încercat.




View Postandronic312, on 31 mai 2023 - 19:18, said:

Iar o alta o problema e ca ignorati sau minimizati rateurile din trecut.

Internet (anii 1990) → Telefon inteligent (internet la purtător, anii 2000) → Internetul Obiectelor (anii 2010) → Chat GPT (anii 2020)  → ... (anii 2030), ce crezi că urmează ?

Unde e rateul ?! Totul curge spre ceea ce spun.

Şi mai spun ceva acum: nota bene, în doi ani vom vedea pe străzi oameni având căşti în urechi, vorbind cu...Inteligenţa artificială. Să nu uiţi: în doi ani !





View Postandronic312, on 31 mai 2023 - 19:18, said:

unii ziceau prin 90' ca va calca un om pe marte pana in anul 2000, doar ca avem un proces in spate.

Eu n-am zis. Cine a spus asta nu se baza pe realitatea cotidiană. Posted Image

Edited by lupini, 31 May 2023 - 22:12.


#102
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View Postlupini, on 31 mai 2023 - 22:04, said:

Ne uităm și analizăm cum "curge" Inteligența artificială, și tragem concluzii. În urmă cu mai bine de zece ani, eu susțineam același lucru: că în anii 2020 vor apărea softuri care vor...vorbi cu oamenii. Și aceasta...le va lua multora locurile de muncă. Cum atunci încă exista "doar" Windows XP, majoritatea îmi atrăgeau atenția, așa cum o faci tu...că nu va fi așa.

Deja avem Chat GPT...cu voce ! Eu încă nu l-am încercat.


Prea simpliste.

View Postlupini, on 31 mai 2023 - 22:04, said:

Internet (anii 1990) → Telefon inteligent (internet la purtător, anii 2000) → Internetul Obiectelor (anii 2010) → Chat GPT (anii 2020)  → ... (anii 2030), ce crezi că urmează ?

Unde e rateul ?! Totul curge spre ceea ce spun.

Pai nu e ca nu poti dovedi tu ca din anii 90' ai prezis tu toti pasii astia.

View Postlupini, on 31 mai 2023 - 22:04, said:

Și mai spun ceva acum: nota bene, în doi ani vom vedea pe străzi oameni având căști în urechi, vorbind cu...Inteligența artificială. Să nu uiți: în doi ani !

Prea simplist, pe mine ma intereseaza profetia cu fiintele non-biologice, e cea mai spectaculoasa fantezie, dar tot la fel de spectaculos va fi si rateul.



View Postlupini, on 31 mai 2023 - 22:04, said:

Eu n-am zis. Cine a spus asta nu se baza pe realitatea cotidiană.

Era un rateu gandit de altii din care ar trebui sa inveti.

#103
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,312
  • Înscris: 29.12.2006
Ştire de azi:

Aplicaţia ChatGPT pentru iPhone este disponibilă în România și funcționează inclusiv cu dictare în limba română

Aplicaţia oficială ChatGPT, dezvoltată de OpenAI pentru iPhone, poate fi acum descărcată din App Store şi folosită şi de utilizatorii români.

La două săptămâni distanţă de când aplicaţia ChatGPT pentru iPhone a fost lansată în Statele Unite, aceasta este acum disponibilă şi în versiunea pentru România a magazinului oficial de aplicaţii.
În principiu, aplicaţia ChatGPT oferă aceleaşi funcţionalităţi disponibile şi pe site-ul chatbot-ului dezvoltat de Open AI. Marele plus îl reprezintă funcţia de dictare.

Prin intermediul acesteia, utilizatorii pot adresa verbal întrebările. Funcţia merge şi în limba română, iar interpretarea vorbirii funcţionează cel mai bine dacă din meniul de configurare se alege româna ca limbă implicită.


Sursa: stirileprotv.ro




View Postlupini, on 31 mai 2023 - 22:04, said:

Şi mai spun ceva acum: nota bene, în doi ani vom vedea pe străzi oameni având căşti în urechi, vorbind cu...Inteligenţa artificială. Să nu uiţi: în doi ani !


Ţine minte aceste cuvinte: în doi ani ! Posted Image

Edited by lupini, 01 June 2023 - 09:43.


#104
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009
prea usor de prevazut

#105
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Ne jucam deja cu ChatGPT si ne-am facut cont pe Discord - am comandat AI sa faca poze fashion. Am dat comanda in alt program si pt poezii/ istorisiri scurte etc

Sa vedem cum merge.

Va fi jale la scoala - unii elevi folosesc AI pt teme. Chiar si la lucrare de control vin cu 2 telefoane, unul il pun in dulapior altul e la ei ascuns. Si copie cu AI cu casti wireless discret.

Al naibii AI-ul deja, trece textul prin program antiplagiat fara probleme. Sora mea a testat cu program antiplagiat compunere in engleza - nu s-a inroșit nimic.

Am citit ceva de genu - profesorii universitari din UK deja se ingrijoreaza cum va fi cu lucrarile de Licenta ( din pacate nu am salvat linkul )

Viitorul va fi interesant...

Edited by tipareth, 09 June 2023 - 19:06.


#106
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 05.04.2023
Eu cred ca dam de dracu' atunci cand IAul isi va modela un algoritm propriu de actiune independent de relatia ei cu omul, un algoritm nepredictibil, ceea ce se poate intampla relativ usor avand in vedere felul in care se produc descoperirile stiintifice, reteta o stie de la om.

#107
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 02.06.2006
Atunci mergem tiptil și-l scoatem din priză: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hFOmz1g-LGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#108
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,312
  • Înscris: 29.12.2006

View PostIocan, on 10 iunie 2023 - 20:25, said:

Atunci mergem tiptil și-l scoatem din priză:

"Too late", cum ar spune chinezul ! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate