Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Avortul (nu) este moral!

* * - - - 10 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#217
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Nu as zice ca militez :lol:
Dar mi se pare normal sa decida ele, nu noi, cand este cazul.

Intr-un cuplu, se discuta impreuna, se ajunge la un compromis si eventual se face cum doreste femeia :lol:
Ar fi pacat sa urmam si noi exemplul prost de la americani si sa incepem sa dam legi aiurea. Macar putem sa invatam din prostiile unora, nu sa ii copiem.

Si daca e sa fim corecti, serios acum, cand fane matei da cu 100 000 000 de innotatori de peretele din baie, nu e tot crima? Acolo e moral? :lol:

#218
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,587
  • Înscris: 06.03.2016
Matrix, tu n-ai deschis televizorul in viata ta? N-ai vazut cazuri sociale cu de-alde 10 copii care traiesc toti intr-o camera jegoasa, toti cu haine rupte vai mama lor, dar macar au o familie, nu? Pe naiba, parintii lor au fost crescuti in aceleasi conditii, iar copii se vor inmulti la fel, in prostie, si isi vor creste urmasii cam la fel. Nici una din generatii nu termina mai mult de 8 clase, asta e aproape o regula.

Dar tu continua cu "drepturile fatului nenascut". Militezi pentru un rahat de drept la viata pe care copilul ala poate nici nu si l-ar fi dorit daca ar putea decide, iar pentru restul drepturilor lui la o viata cat de cat decenta nu mai militeaza nimeni. (nu Harvard si tata miliardar cum a exagerat unul mai sus si avea impresia ca "ne-a zis-o el")

Vai, sufera un fat nedezvoltat cateva secunde in loc sa sufere toata viata. Dar spermatozoizii aia pe care-i pui tu intr-o hartie si o arunci la gunoi nu mai sufera? Poate simt si ei durere, pentru drepturile lor de ce nu militezi?

Incredibil cata ignoranta.

Edited by red46, 18 April 2023 - 13:29.


#219
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,922
  • Înscris: 17.08.2022

View Postvictor29cr, on 18 aprilie 2023 - 13:06, said:


Intr-un cuplu, se discuta impreuna, se ajunge la un compromis si eventual se face cum doreste femeia Posted Image
Ar fi pacat sa urmam si noi exemplul prost de la americani si sa incepem sa dam legi aiurea. Macar putem sa invatam din prostiile unora, nu sa ii copiem.


Te sustin
Caci este stiut ca adevarul este totdeauna la mijloc
Ultimele actiuni ale americanilor, bazate pe platforma politica republicana,
au starnit proteste masive in randul femeilor tocmai pentru ca au ost atat de extremiste,
nelasand loc de pareri si hotarari personale.
Dar, dece nu ne uitam la nordici ?
Dece nu ne uitam la cele 63 de tari care permit femeilor să-și înceteze sarcina la cerere, daca sarcina este la inceput
Anglia care permita pana in 24 saptamani.....
Dece nu vedme ca libertatea de alegere este specifica statelor dezvoltate in timp ce statele africa,
statele islamice, statele cu populatie habotnica, statele subdezvoltate se opun categoric

Edited by vio69c, 18 April 2023 - 14:51.


#220
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,543
  • Înscris: 28.07.2008
Se vorbeste despre moralitate pe topic, da?

Ok, am vazut dezbatere televizata pe subiect, discutau de la egal la egal presedinta unei organizatii pro vita cu cea a unei prganizatii pro choice

Cei de la pro choice sustin pana la capat femeia in demersul ei , indiferent de decizie
Cei de la pro vita intrerup orice sustinere daca femeia nu decide ce doreste organizatia.

Acum decideti voi unde sta moralitatea.

#221
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostAlexEn, on 18 aprilie 2023 - 11:05, said:

Nu am zis ca este un motiv de avort, am zis ca este un motiv (nu MOTIVUL) pentru care tatal nu ar trebui sa aiba ceva de spus.

Asta e dovada de egoism maxim din partea femeii gravide, se gandeste doar la ea.
Gandirea e: "da-i naibii pe cei din jur, doar eu contez".
Si fix lipsa asta de responsabilitate ma enerveaza pe mine, si asta nu e misoginism, caci si barbati sunt destui ce fug ca niste fatalai de responsabilitati.

Edited by Matrix40, 18 April 2023 - 16:36.


#222
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMatrix40, on 18 aprilie 2023 - 16:35, said:

Gandirea e: "da-i naibii pe cei din jur, doar eu contez".
Ne nastem singuri, traim singuri, murim singuri. Nu poti nega o realitate.

#223
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,543
  • Înscris: 28.07.2008

View PostMatrix40, on 18 aprilie 2023 - 16:35, said:

Asta e dovada de egoism maxim din partea femeii gravide, se gandeste doar la ea.
Gandirea e: "da-i naibii pe cei din jur, doar eu contez".
Si fix lipsa asta de responsabilitate ma enerveaza pe mine, si asta nu e misoginism, caci si barbati sunt destui ce fug ca niste fatalai de responsabilitati.
Nu neaparat misoginism, dar o maxima dovada de ceva anume tot prezinti
Vorbesti de parca femeia renunta la o sarcina ca si cum ar renunta la manichiura, s-a razgandit si nu ii mai place culoarea
Cei ca tine nu au nici cea mai mica idee de prin ce chinuri sufletesti trece pana ia decizia
Tu vorbesti de "da-i naibii pe cei din jur" cand tu nu admiti altceva dar nimic altceva, o virgula in plus sau in minus, la spusele tale??

#224
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006

View PostAlexEn, on 18 aprilie 2023 - 11:41, said:

Sanatatea fizica si mentala nu tine de stiinta? In cazul unui viol de ce sa nu existe dreptul la avort? In cazul in care fatul pune in pericol viata mameide ce sa nu existe dreptul la avort? Daca exista deformatii sau probleme de sanatate ale viitoarei fiinte (unele boli pot fi depistate prin teste genetice in vitro) de ce sa nu existe dreptul la avort?
Ce tine de filosofie aici?
Argumentația pro sau contra avort este strict filosofică. Știința poate furniza informații și date obiective care să ajute discuția, dar nu poate exprima o părere subiectivă, o judecată de valoare, deci nu poate decide (demonstra științific) că avortul e moral/dezirabil/pozitiv etc. Deci oamenii de știință nu se pot exprima vizavi de avort decît ca „civili”.
Faptul că, de pildă, ți se pare că e mai uman să încetezi de la început o viață care se anunță dificilă (exemplul tău cu malformațiile), decît să lași copilul să se chinuie, alături de faptul că ești convins că gravida poate decide asta cu o marjă mică de eroare, e o opinie personală bazată pe moralitatea proprie. Nu e un fapt științific.

View Postvio69c, on 18 aprilie 2023 - 12:07, said:

Problema este extrem de complexa, intra in ecuatie atat de multi factori
incat este o naivitate -in cel mai bun caz - sa redem ca o rezolvam cu "da" sau "nu "
Clar. Dar pentru că e o problemă care deja ține de ideologie, majoritatea se situează din start aproape de una din extreme. Ochiometric aș zice că cei mai mulți nu se gîndesc cu adevărat la chestiune mai mult de 30 de secunde, apoi adoptă poziția care li se pare potrivită, alături de mănunchiul de argumente-slogan pe care le repetă surzi la sloganurile părții adverse.
Cred că foarte puțini se situează la extremă. Foarte puțini sînt împotriva oricărui avort (în orice circumstanță), respectiv sînt pentru orice avort (în orice circumstanță). De fapt, ambele tabere au în comun acceptarea unor condiții pentru legalizarea avortului. Numai că pentru unii condițiile sînt mai restrictive decît pentru ceilalți.

Edited by abancor, 18 April 2023 - 16:51.


#225
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,052
  • Înscris: 18.12.2007
Daca vrei sa o iei asa, orice argumentatie legata de modificarea vreunei stari umane e filosofica.

View PostMatrix40, on 18 aprilie 2023 - 16:35, said:

Asta e dovada de egoism maxim din partea femeii gravide, se gandeste doar la ea.
Gandirea e: "da-i naibii pe cei din jur, doar eu contez".
Si fix lipsa asta de responsabilitate ma enerveaza pe mine, si asta nu e misoginism, caci si barbati sunt destui ce fug ca niste fatalai de responsabilitati.

Evident ca se gandeste la ea.
Pana nu imi raspunzi la intrebarile pe care ti le-am adresat si pe care te tot faci ca nu le vezi nu te pot considera decat un troll caruia ii place sa se contrazica de dragul contrazicerii.

#226
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,587
  • Înscris: 06.03.2016

View PostMatrix40, on 18 aprilie 2023 - 16:35, said:

Asta e dovada de egoism maxim din partea femeii gravide, se gandeste doar la ea.
Gandirea e: "da-i naibii pe cei din jur, doar eu contez".
Si fix lipsa asta de responsabilitate ma enerveaza pe mine, si asta nu e misoginism, caci si barbati sunt destui ce fug ca niste fatalai de responsabilitati.
Hai nene lasa-ne cu ipocrizia asta. Tu cand faci un copil deja automat esti egoist. Ca te gandesti doar la nevoia ta fiziologica de a face un copil, nu dai doi bani pe copilul ala de fapt.

Atatea pretentii. Poarta tu sarcina si abia atunci poti sa ai putere de decizie. A, nu poti. Pacat.

Edited by red46, 18 April 2023 - 17:03.


#227
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006

View PostAlexEn, on 18 aprilie 2023 - 16:58, said:

Daca vrei sa o iei asa, orice argumentatie legata de modificarea vreunei stari umane e filosofica.
Păi e. Și știința mai mult dă de furcă, cu avansul ei și apariția a tot soiul de metode și tehnici noi, se ridică noi dileme etice. Clonare, inginerie genetică etc. Treaba cu avortul e mic copil.

#228
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostAtreides7, on 18 aprilie 2023 - 16:49, said:


Nu neaparat misoginism, dar o maxima dovada de ceva anume tot prezinti
Vorbesti de parca femeia renunta la o sarcina ca si cum ar renunta la manichiura, s-a razgandit si nu ii mai place culoarea
Cei ca tine nu au nici cea mai mica idee de prin ce chinuri sufletesti trece pana ia decizia
Tu vorbesti de "da-i naibii pe cei din jur" cand tu nu admiti altceva dar nimic altceva, o virgula in plus sau in minus, la spusele tale??

Daca citesti postarile anterioare ai sa vezi ca multi aparatori ai avortului fix ca pe o manichiura vad sarcina, ca doar e doar o parte a femeii la care femeia decide. Ca un neg de piele ce poate fi extirpat oricand fara remuscari, ca doar e parte a corpului femeii.

Edited by Matrix40, 18 April 2023 - 17:57.


#229
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,824
  • Înscris: 09.05.2008

View Postpasilla, on 18 aprilie 2023 - 16:37, said:

Ne nastem singuri, traim singuri, murim singuri. Nu poti nega o realitate.
Daca esti sociopat si user lolopedia, da, e posibil, altfel ai o problema.

View PostAtreides7, on 18 aprilie 2023 - 16:49, said:

.....
Vorbesti de parca femeia renunta la o sarcina ca si cum ar renunta la manichiura, s-a razgandit si nu ii mai place culoarea
Ce, n-ai vazut si cazuri d-astea?
Eu, Da.

View Postred46, on 18 aprilie 2023 - 16:59, said:

Hai nene lasa-ne cu ipocrizia asta. Tu cand faci un copil deja automat esti egoist. Ca te gandesti doar la nevoia ta fiziologica de a face un copil, nu dai doi bani pe copilul ala de fapt.
Fugi tare!

View Postabancor, on 18 aprilie 2023 - 17:03, said:

Păi e. Și știința mai mult dă de furcă, cu avansul ei și apariția a tot soiul de metode și tehnici noi, se ridică noi dileme etice. Clonare, inginerie genetică etc. Treaba cu avortul e mic copil.
+564345 like

#230
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,794
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpufonel, on 13 aprilie 2023 - 22:04, said:

.....
(N-am cum s-o stiu din experienta directa, dar am vazut pe fetzele unor rude care tocmai au trecut prin asta cat sunt de afectate).
nu e treaba nimanui ce face cu propriul corp. Pe acelasi rationament ar trebui limitat si schimbarea de sex pentru cei care sunt interesati.

Pana la urma fiecare este responsabil doar de propriul sau trup atata timp cat este adult. Nu cerem voie nici pentru cercei, nici tatuaje, asa ca nici problema avortului nu ar trebui sa fie grija altcuiva decat a persoanei in cauza.  

Si nasterea le afecteaza la fel si un avort spontan afecteaza (pierdere de sarcina involuntara).
Daca lumea nu mai vrea sa faca copii, asta ete, csf, ncsf.  Inseamna ca asteptam pe altii cu idei mai bune. Sau primim din africa cu sutele de mii.  
Eu cred ca este o falsa problema, ca oricum populatia globala a depasit deja demult cu 30 de milioane pragul de 8 miliarde. Adica sa umplii de doua ori Romania, si asta in cat timp, 4 luni?

View Postfuturist, on 19 aprilie 2023 - 06:53, said:



Ce, n-ai vazut si cazuri d-astea?
Eu, Da.

fugi de aici.

Unde ai vazut tu femeie cu burta care sa faca avort ca s-a razgandit?  

Nu merge chiar asa. Pana la o limita se face avort si dupa gata, trebuie argumente solide (malformatie, ceva  sindrom sau pune viata mamei in pericol). In rest sunt tot felul de pastile  care pot termina o sarcina, chiar si dorita.

#231
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View PostMatrix40, on 18 aprilie 2023 - 16:35, said:

Asta e dovada de egoism maxim din partea femeii gravide, se gandeste doar la ea.
Gandirea e: "da-i naibii pe cei din jur, doar eu contez".

Păi ce treabă are femeia gravidă cu cei din jur???
Tu te auzi?

#232
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.02.2022
Unii nu înțeleg că femeia n-are în fișa postului să facă copii. E de neînchipuit pentru ei! Egoismul e tocmai al celor care vor să se perpetueze, nici ei nu știu pentru ce! Să moară liniștiți că mai face cineva colarez cu lapte și joacă călușarii peste 1000 de ani... n-ar ști să explice... Dar dacă le-ar spune cineva că peste niște ani, mulți, deocamdată, "călușarii" nu o să mai aibă nevoie 100% de uterul maicăsii iar de tată... deloc?! "Văleuuuuu!"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate