Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Suspendare permis 120 de zile pentru viteza

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,564
  • Înscris: 12.10.2005

 Adyxfb, on 13 aprilie 2023 - 19:42, said:

Nu sunt impotriva legilor, cred cu tarie ca trebuie respectate, insa cu totii gresim la un moment, ca este vina noastra sau a celuilalt nu mai conteaza

Pe bune, vrei sa te citez iar? Ai scris cu manuta ta ca nu e prima data cand ai "gresit" doar ca pana acum n-ai fost prins. Cum sa nu fie vina ta si cum sa nu conteze?

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Adyxfb, on 13 aprilie 2023 - 19:42, said:

Insa accidente se pot intampla fie ca esti vinovat , ca tu aveai prioritate, ca tu aveai verde etc sau nevinovat, cand eram pe banda mea si a intrat in depasire sau ca a adormit la volan.
Ori o groapa, ori un caine.....Ai experienta si stii ca intr-un fel e la 80 Km/h si alta e la 170 Km/h.

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
Daca vrei neapărat permisul și nu au trecut 15 zile, depui o plângere împotriva PV. Recapeți permisul până la sentința finală (prin toamna). Poate nu au radarul cu toate hârțoagele in regula. Că Bee III au fost mutate de pe MCV pe Polo sau alte neinscripționate. Și posibil sa nu fi făcut omologarea. Zic și eu.
Era pe Polo sau neinscripționata?

Nu știai că până pe 23.04 e Speed Maraton? In toată Europa?
Îs toate radarele scoase la produs.

Edited by dorin_2k, 13 April 2023 - 19:52.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pai zice ca:

Am patit asta in urma cu doua saptamani,

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001

 pasilla, on 13 aprilie 2023 - 19:50, said:

Pai zice ca:

Am patit asta in urma cu doua saptamani,
Îs 14 zile alea 2 saptamani nu 15 zile. De asta i-am și scris. Poate mai are timp mâine.

#24
Adyxfb

Adyxfb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.05.2016

 dorin_2k, on 13 aprilie 2023 - 19:49, said:

Daca vrei neapărat permisul și nu au trecut 15 zile, depui o plângere împotriva PV. Recapeți permisul până la sentința finală (prin toamna). Poate nu au radarul cu toate hârțoagele in regula. Că Bee III au fost mutate de pe MCV pe Polo sau alte neinscripționate. Și posibil sa nu fi făcut omologarea. Zic și eu. Era pe Polo sau neinscripționata? Nu știai că până pe 23.04 e Speed Maraton? In toată Europa? Îs toate radarele scoase la produs.
Neinscriptionata era masina, insa nu am mai contestat, poate castigam sau nu, la noi in firma statistic, s-au pierdut foarte multe  procese chiar si cu martor. Nu am stiut ca este actiune, insa pe sectorul acela de drum nu mi-am dat seama, stiu ca suna straniu, dar nu mi-am dat seama, eram in intarziere, drumul perfect reconditionat in urma cu 2 ani, cred ca a 2 a oara cand prind un radar pe el...dar asta este! Noroc ca pot descurca situatia pana imi expira suspendarea! Sanatate!

 AWE, on 13 aprilie 2023 - 19:46, said:

Pe bune, vrei sa te citez iar? Ai scris cu manuta ta ca nu e prima data cand ai "gresit" doar ca pana acum n-ai fost prins. Cum sa nu fie vina ta si cum sa nu conteze?
Ma bucur ca sunteti un om corect si de asemenea foarte vigilent, eu sunt mai pacatos, cand gresesc si platesc si imi si asum si chiar acum. Multa sanatate va doresc!

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Mai bine ne spui ce motor ai pe Logan si ce BMW urmareai Posted Image

#26
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 AWE, on 13 aprilie 2023 - 19:12, said:

Mai curand as zice ca pana acum nu l-a prins radarul, mi-e greu sa cred ca cineva merge legal ani de zile dupa care intr-o zi brusc il apuca veleitati de Schumacher si baga talpa in podea Posted Image

Chestia e ca la multi o masina de 120CP e sub "onoarea" si "valoarea" lor si cand ai una de 160CP nu mai esti stapan in simturi la pedala de acceleratie si se intampla fapte ca cele descrise mai sus.

#27
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,821
  • Înscris: 21.03.2020

 Adyxfb, on 13 aprilie 2023 - 19:25, said:

Nu imi pun cenusa in cap, am depasit de mai multe ori viteza legala in afara localitatii, doar ca nu am fost prins sau sanctionat! Circul mult, insa din motive personale am uitat ca eram pe un sector de drum National cu limita maxima de 90 km/h. Imi asum ca aveam viteza, nu am contestat, desii am unele dubii vis-a-vis de acuratetea aparatului radar; dar asta este, nu am mai obiectat nimic, stiam ca am gresit si-mi asum.
Multumesc


Aveti dreptate, in afata localitatii merg mai peste limita cu 120/130km/h, in localitate maxim 65-70km, nu eram la curse (Logan 1.5 dci) si de fel nu merg tare, dar odata este ca niciodata, nu cred ca este cineva corect in viata asta.
Multumesc


Multumesc pentru raspun, am avut aceasta confuzie inca din momentul cand agentul constatator rutier mi-a zis-o,(sa-mi fie cu iertare, daca nici cel care aplica legea, cea care se schimba mai mereu...cine sa mai stie). Acum m-am lamurit si prietenul meu politist a avut dreptate!
Sa mergi cu Loganu la peste 160 deja e inconstienta... Daca da o adiere de vant mai serioasa ai zburat in porumb.

PS - la noi pedepsele sunt blande, daca erai intr-o tara mai avansata ramaneai vreo 2 ani fara permis si fara cazan

#28
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 Adyxfb, on 13 aprilie 2023 - 18:42, said:

Buna ziua, am si eu o nelamurire legata de ordonanta cea noua care spune ca depasirea vitezei legale cu peste 70km/h atrage amenda din clasa a IV a de sanctiuni si suspendarea dreptului de a conduce timp de 120 de zile; Am patit asta in urma cu doua saptamani, mi s-a dat o dovada fara drept de circulatie si procesul verbal unde nu am avut ce sa contest, am fost surprins de aparatul radar in mers in afara localitatii cu viteza de 164 km/h, agentul constatator mi-a zis ca pot solicita cu cerere catre comandantul IPJ-ului unde domiciliez reducerea cu o treime a perioadei de suspendare cu examen, Este posibil?
Mentionez ca in 18 ani de permis nu am mai avut niciodata aceasta abatere si nu am mai avut permisul suspendat.
Multumsc anticipat!

Nu stiu cat te ajuta ce o sa iti spun dar in caz ca ai nevoie de permis ACUM, poti sa faci urmatoarele.

Faci contestatie. Exista o magarie prin care orice avocat o poate face sa o lungeasca aprox 25 luni.
Eu asta am facut.

La final tot mi l-au suspendat, dar nu a fost pe moment. Amani finalul :lol:
M-a costat 800 ron la vremea respectiva acum 4 ani.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
Măgăria e că avocatul te-a stors de bani in acea perioada. Bucuria lui cu astfel de clienți. La fiecare termen mai baga o amânare și o chitanță pt tine. :)
Asa-i că ți-a promis că te scoate curat? Însă te-a curățat de 800 lei.

#30
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
Prinde loganul dizel 164? Era zilele trecute când bătea vântul ala nebun și aveai vântul din spate?

#31
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
O fi n-o fi maraton de radare, dar eu am bagat duminica Buc-Avrig si retur (plecare 8 dim, retur plecat de acolo de la 20.30), miercuri acum iar Buc-Avrig si Avrig-Bacau. N-am vazut urma de politist pe toata V Oltului, erau doar unii spre Tg Secuiesc parcati in lateral cred ca aveau laser ceva sau mobil, ca era geamul de la pasager coborat pe jumatate.

#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,639
  • Înscris: 30.08.2017

 victor29cr, on 13 aprilie 2023 - 20:56, said:



La final tot mi l-au suspendat, dar nu a fost pe moment. Amani finalul :lol:
M-a costat 800 ron la vremea respectiva acum 4 ani.

Exceptand cazul în care ai o nevoie stringenta de mașină în lunile următoare, de ce ai cheltui bani să amâni inevitabilul?

Aveam un amic, avocat, acum câțiva ani a contestat ca să aibă mașina disponibila de Paște. I-a picat suspendarea de Crăciun :roflmaofast:

Edited by george_alexandru, 13 April 2023 - 22:24.


#33
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 dorin_2k, on 13 aprilie 2023 - 21:07, said:

Măgăria e că avocatul te-a stors de bani in acea perioada. Bucuria lui cu astfel de clienți. La fiecare termen mai baga o amânare și o chitanță pt tine. Posted Image
Asa-i că ți-a promis că te scoate curat? Însă te-a curățat de 800 lei.
nu nu, stiam de la bun inceput ca nu scap, ca nu aveam cum :lol: era clar ca am comis-o
am platit doar amanarea

 george_alexandru, on 13 aprilie 2023 - 22:22, said:

Exceptand cazul în care ai o nevoie stringenta de mașină în lunile următoare, de ce ai cheltui bani să amâni inevitabilul?

Aveam un amic, avocat, acum câțiva ani a contestat ca să aibă mașina disponibila de Paște. I-a picat suspendarea de Crăciun Posted Image
haha :lol: la fel si mie mi-a picat in noiembrie pt 90 zile
nu cred ca am avut vreun motiv intemeiat, doar ma minteam ca e important :lol:
mai bine maine decat azi cred

#34
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,806
  • Înscris: 09.01.2007
Respect curajul de a merge cu loganul cu 160+, cu atat mai mult cat era pe DN, nu pe autostrada. Mi-e greu sa-mi imaginez o situatie unde mi-ar pasa atat de putin de siguranta mea incat sa fac asta (chiar nu ma iau de tine, dar ma impresioneaza, nu neaparat pozitiv, but still).
Avem si noi loganuri in firma, 1.5dci. Le-am tot condus cand am avut ghinion si nu era alta masina disponibila. In primul rand ca trebuie sa-ti iei mult avant sa ajungi acolo, si in al 2-lea rand, cum zicea cineva mai sus, dai de o groapa sau un damb mai mare si s-a terminat totul. Partea fericita e ca sigur nu ramai invalid, dar altfel...

Si nu sunt ipocrit, am mers si eu si cu mai mult de 160, dar nu cu Logan diesel si nu pe dn... sunt curios in cati metri opreste loganu' de la 160? Vreo 300?

#35
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 pasilla, on 13 aprilie 2023 - 18:52, said:

Da, daca te incadrezi, dar se pare ca nu.
Nu te contrazic in niciun fel, dar mi se pare stupid faptul ca beat mort fiind poti sa-ti recuperezi permisul dupa... nu stiu cat, dar pentru depasirea vitezei, nu.
Cu toate acestea, ca unul care fac saptamanal Bucuresti-Comarnic, va asigur ca lucrurile au luat-o razna complet. In Saftica nu tin minte sa fi vazut masini a caror viteza sa fie sub 100 km/h. Uneori in toate localitatile pana la Ploiesti coloana circula cu peste 90 km/h. Dupa Ploiesti nici nu mai spun, 160 km/h nu este mult in weekend cand toti "zmeii" se dau in stamba. Si sa te fereasca Dumnezeu sa-ti vina unul de asta si sa ai pe banda intai unul "amarat si fricos" care circula legal. Sa vezi frane ce pui sa nu intri in el.
Nici nu mai spun de autostrada... si de cate ori am vazut masini cu peste 200.

Edited by adip1962, 14 April 2023 - 05:56.


#36
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Nici pentru schnaps nu se face reducere, dar perioada e de 3 luni, nu de 4.
Nu stiam ca pentru zbor la joasa inaltime nu se poate scurta penitenta, oricum nu merg (chiar) asa de tare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate