Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Priza de pamant-Tipuri de electrozi

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
Trebuie sa fac impamantarea la o casa.
A venit o persoana autorizata si mi-a explicat cum sa procedez. Am santul sapat, urmeaza sa pun electrozii si platbanda si apoi va veni sa faca masuratorile. Problema mea este ca trebuie sa merg singur sa cumpar cele necesare. Mi-a sugerat ca platbanda sa fie sudata de electrozi.
Intrebarile mele:

1.Ce electrozi imi recomandati ?
2.Platbanda trebuie sa fie sudata sau este mai bine sa fie prinsa cu surub?

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Tarusi zincati.

Sudata face contact mult mai bun, insa sudura trebuie data cu smoala.

Altii fac cu surub, insa in timp inevitabil contactul rugineste.

Dar daca ti-a explicat ala autorizat cum sa procedezi, nu ti-a zis ce si cum?

Edited by Phobos, 09 April 2023 - 17:45.


#3
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
A explicat, ambele variante.
Daca e in regula, as fi preferat varianta cu surub. Voi folosi banda anticoroziva la imbinari.

 Phobos, on 09 aprilie 2023 - 17:43, said:

Tarusi zincati.

Sudata face contact mult mai bun, insa sudura trebuie data cu smoala.

Altii fac cu surub, insa in timp inevitabil contactul rugineste.

Dar daca ti-a explicat ala autorizat cum sa procedezi, nu ti-a zis ce si cum?
O poza cu acesti electrozi? Am vazut ca sunt tot felul de modele.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://cdn-mathaus.ro/medias/sys_master/images/h51/h0b/h00/9423310913566.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Gasesti si la magazinele de bricolaj, un ex: https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1
T-a zis si ce lungime sa aiba tarusii (electrozii)?  Ca sunt si ăștia pe lungimi, si se aleg in funcție de tipul de sol in care sa bat....
Apropo, stii ca trebuie batuti, da?

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
Pentru trifazic e impamantarea?

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Am avut ocazia sa vad niste impamantari facute cu 50-60 de ani in urma, sudate si smolite. N-aveau nici pe draqu, cred ca mai tineau inca pe atat.
Plus ca rezistenta de contact in cazul sudurii e mai buna. Doua cordoane de sudura bat orice surub.


In cazul in care alegi varianta asta, e bine sa ai 2-3 bulgari de smoala, ca sa dai pe suduri atunci cand sunt inca fierbinti.

#8
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019

 Phobos, on 09 aprilie 2023 - 18:06, said:

Pentru trifazic e impamantarea?
Monofazic

 danutzu_1069, on 09 aprilie 2023 - 18:04, said:

Gasesti si la magazinele de bricolaj, un ex: https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1
T-a zis si ce lungime sa aiba tarusii (electrozii)?  Ca sunt si ăștia pe lungimi, si se aleg in funcție de tipul de sol in care sa bat....
Apropo, stii ca trebuie batuti, da?
1,5 m, stiu ca trebuie batuti

#9
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 17.10.2003
În caz ca vrei sa folosești banda izolatoare în loc de smoala, sa-ti iei o pereche de mănuși acrilice ca te faci ca naiba de la ea.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 Phobos, on 09 aprilie 2023 - 18:01, said:

[ https://cdn-mathaus.ro/medias/sys_master/images/h51/h0b/h00/9423310913566.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Batea un vecin zilele trecute niste electrozi din astia, e drept ca solul e lut pe la noi.
Facusera floare in cap si abia mai intrau.

#11
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019

 crocko.dilul, on 09 aprilie 2023 - 19:29, said:

Batea un vecin zilele trecute niste electrozi din astia, e drept ca solul e lut pe la noi.
Facusera floare in cap si abia mai intrau.
Si atunci ce variante as mai avea?

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,028
  • Înscris: 07.11.2006

 m2019, on 09 aprilie 2023 - 17:30, said:

Trebuie sa fac impamantarea la o casa.
A venit o persoana autorizata si mi-a explicat cum sa procedez. Am santul sapat, urmeaza sa pun electrozii si platbanda si apoi va veni sa faca masuratorile. Problema mea este ca trebuie sa merg singur sa cumpar cele necesare. Mi-a sugerat ca platbanda sa fie sudata de electrozi.
Intrebarile mele:

1.Ce electrozi imi recomandati ?
2.Platbanda trebuie sa fie sudata sau este mai bine sa fie prinsa cu surub?

Alege partea de teren care este mai afanata, pe cat posibil sa nu fie cu pietre, pietris sau nisip. Este mai usor si pentru sapat.
Santul sa aiba minimum 70 de cm adancime, iar electrozii sa fie sudati. Prin sudura contactul este mult mai ferm. Tarusii sa fie de 2 metri, iar platbanda de 40x4, toate zincate. Avand in vedere calitatea care lasa de dorit a acestor elemente in comparatie cu cele de acum zeci de ani, apropo de comentariul 7, instalatia actuala nu va tine asa de mult.
Distanta intre tarusi sa fie de aprox. 3 metri. Pentru inceput e nevoie de cel putin 3 tarusi iar platbanda care ii uneste trebuie sa fie dusa pana la cladire, unde va fi prinsa de piesa de separatie.
Vei avea si instalatie de paratrasnet?
Pentru ca poti sa ai instalatie comuna de pamantare si paratrasnet sau o poti face separat. De asemenea, pentru paratrasnet trebuie doua coborari.
Valorile acceptate pentru priza de pamant sunt maximum 1 ohm cand este comuna cu instalatia de paratrasnet si maximum 4 ohmi cand este separata. Pentru instalatia de paratrasnet trebuie sa fie maximum 10 ohmi.
Cand iti vine persoana autorizata la masurat sa-i ceri buletinul de masura (cu toate datele de identificare a persoanei).
Toate aceste materiale le gasesti la orice magazin de bricolaj de genul Dedeman, etc sau la magazinele specializate pe echipamente electrice.

ps.
Ai nevoie de baros de cel putin 5 kilograme. Iti recomand sa sudezi platbanda de electrozi inainte de a-i bate. Si neaparat sa dai cu smoala.
De asemenea, sa faci in asa fel ca cel putin odata pe an sa faci masuratorile. Pentru multi pare deplasata aceasta prevedere, dar este vorba pana la urma de viata si siguranta utilizatorilor instalatiei electrice.Si normativul prevede obligativitatea asta, in anumite conditii.

Edited by adisz, 09 April 2023 - 19:42.


#13
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
Santul este deja sapat, adancimea este 70-80 cm. Nu am paratraznet.

Am vazut ca e o intreaga discutie despre sudura vs prindere cu surub!

#14
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Eu recomand să procedezi cum se face mai nou în vestul României prin preluare de la italieni. Țăruși de 1,5 și rotund zincat de 8/10 (tondo) ce trec din fabrică prin cleme duble/simple care apropo, nu ruginesc cum zic alții pe aici.

#15
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 m2019, on 09 aprilie 2023 - 19:39, said:

Si atunci ce variante as mai avea?

Roto sds max cu spit/dalta bagat intrun bloc de lemn masiv.
Sau baros dar nu bati fara sa-ti tina cineva un lemn care sa preia deformarile, merge mai incet dar nici nu se vede ca-i batut.

#16
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 11.07.2006
Obligativitatea efectuarii verificarilor al rezistentei de dispersie a prizei de impamantare se adreseaza srl urilor,persoanele fizice nu sunt obligati,ca vrei tu optional e altceva.In legatura cu platbanda sudata de electrozi consultati normativul I7/2011.

#17
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Tarusii se monteaza la o distanta egala cu dublul lungimii lor. Adica la 3m cei de 1,5m etc.
Daca nu ai chef de batut la baros gasesti de inchiriat dispozitive anume gen rotopercutoare. Nu stiu care sunt preturile acum dar anu trecut era 100lei/zi.
Ca si cost cu smoala iesi mai bine decat cu banda.
Ca si sudura versus surub parca as alege sudura. Daca ai pe cineva constiincios. Banuiesc ca trebuie electrozi de sudura anume.
Spor.

Edited by greenlife, 09 April 2023 - 22:11.


#18
ginseng

ginseng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.08.2006
Si eu am facut impamantarea anul trecut cu tarusi de 1,5m batuti cu barosul.
Meseriasul, care a facut zeci de impamantari, a batut cam 50-60cm tarusul in pamant si apoi l-am scos. Am bagat apa in gaura si am lasat sa se infiltreze. Asa aluneca mai bine si nu te chinui. Eu am avut bafta, la mine a fost batut complet in 10min. Mi-a spus ca au fost cazuri in care a batut cu orele, cei drept poate erau si mai mari tarusii...
Dupa batere am sudat platbanda si apoi acoperit cu smoala. Greu a fost de gasit smoala... noroc sa a adus o bucata omul.
Spor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate