Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

Taxe notariale succesiune

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 28.01.2007
As dori sa fac succesiunea dupa decesului tatalui meu. Mostenitori sunt eu si mama mea.
Avand in vedere ca imobilul era deja detinut impreuna de parintii mei, taxele notariale se vor calcula la valoarea totala a imobilului sau doar la cota parte care ii revenea tatalui meu, respectiv 50% din valoarea totala ?

La autoturism cum se calculeaza taxa notariala aferenta succesiunii ?

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 24.05.2010
Taxa notariala de succesiune..... de ce imparti pe tipuri de obiecte mostenite?

Se face total si se calculeaza. Daca depaseste 1% mai cauta posibil sa gasesti mai jos.

Se dezbate toata averea pentru toti, daca unul dintre mostenitor, recte mama, nu este de acord va trebui sa mergi in instanta ca extragi partea ta. Nu exista sa dezbati la notar doar partea ta.

Edited by MooF2010, 09 April 2023 - 11:09.


#3
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Am făcut de curind un apartament ajunge la vreo 3 mii de roni toată succesiunea... Însă ai de umblat pe la primărie, cadastru și durează vreo 30 de zile minim.

#4
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,005
  • Înscris: 24.04.2013
Taxa se calculeaza la valoarea masei succesorale, deci intra doar cotele ce apartineau defunctului din care se scad datoriile ce se mostenesc (daca exista).

#5
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 28.01.2007

 MooF2010, on 09 aprilie 2023 - 11:07, said:

Taxa notariala de succesiune..... de ce imparti pe tipuri de obiecte mostenite?

Se face total si se calculeaza. Daca depaseste 1% mai cauta posibil sa gasesti mai jos.

Se dezbate toata averea pentru toti, daca unul dintre mostenitor, recte mama, nu este de acord va trebui sa mergi in instanta ca extragi partea ta. Nu exista sa dezbati la notar doar partea ta.

Nu impart pe tipuri de obiecte. Am gasit grilele notariale referitoare la imobile impartite pe zone, pe ani de constructie, dar nu le-am gasit pe cele referitoare la autoturisme.
Eram interesat sa aflu cum se calculeaza valoarea autoturismului? La valoarea de nou sau se aplica o depreciere?

Nu inteleg ce sa depaseasca 1%

Mergem impreuna la notar. Ne intelegem, nu e problema. Doar ca taxele notariale mi se par exagerate. Din acest motiv am intrebat daca taxele se aplica pe toata valoarea imobilului sau doar pe cota care i-ar fi revenit tatalui meu. Am citit pe net ca ar fi si varianta cu judecatorie unde taxele ar fi mai mici, dar inteleg ca acolo ajung doar cei care nu se inteleg.

 trafalgar20, on 09 aprilie 2023 - 11:08, said:

Am făcut de curind un apartament ajunge la vreo 3 mii de roni toată succesiunea... Însă ai de umblat pe la primărie, cadastru și durează vreo 30 de zile minim.
La ce valoare a apartamentului a ajuns 3000 lei succesiunea? Trebuie facut cadastru, intabulare?

 sags, on 09 aprilie 2023 - 11:10, said:

Taxa se calculeaza la valoarea masei succesorale, deci intra doar cotele ce apartineau defunctului din care se scad datoriile ce se mostenesc (daca exista).
Perfect, deci daca apartamentul detinut de parinti ar fi evaluat la 100000 eur, taxele notariale se aplica doar la 50000eur?

Edited by x_veb, 09 April 2023 - 11:31.


#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu mai stiu cum este acum, dar acum 10 ani era o taxa fixa, daca o faceai intr-un anumit termen. Oricum notarul nu te primeste inainte de a trece 3 luni de la deces, dar parca nu au trecut 6 luni.

#7
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,005
  • Înscris: 24.04.2013
Era, si s-ar putea sa fie si acum, scutire de impozit daca faceai dezbaterea intr-un anumit termen. Insa onorariul notarului tot se plateste si s-a platit dintotdeauna, si el se calculeaza in functie de valoarea totala a masei succesorale.

#8
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Nu se calculează valoarea cred fiindcă nu-l cumperi ci îl treci pe numele tău, garantind ca  mama ta are unde sa stea cu adresa de domiciliu la tine sau în alta parte... Mama ta e o prima moștenitoare dacă apartamentul e pe numele ambilor părinți și astfel ea face partajul... Eu l-am făcut prin donație mama ștind cu mine.. Daca nu ai alți frați care să-și ceara partea. Eu am dat 1200 roni taxa notariala... Fel de fel de chitanțe de 50 roni sau 100 pe la primărie pentru cartea funciara... Dupa cartea funciara chiar de ai toate schițele apartamentului vin și măsoară tot de la cadastru vreo 800 roni.. Și cind am crezut ca am terminat notarul mi-a mai întins o foaie act de autenticitate de 1000 roni a costat și aia. Cam asta e. Dacă nu ai nimic în concesiune de la primarie în cadrul apartamentului boxă, garaj, balcon construit după pe spațiul public cam asta ar fi. Dacă vrei act de vinzare - cumpărare nu știu dar prin donație cu mama taprim-mostenitor în viata cam asta ar fi

Edited by trafalgar20, 09 April 2023 - 12:42.


#9
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

 x_veb, on 09 aprilie 2023 - 10:53, said:

As dori sa fac succesiunea dupa decesului tatalui meu. Mostenitori sunt eu si mama mea.

Avand in vedere ca nu mai ai frati sau surori de ce trebuie sa faci succesiunea dupa tatal tau acum  ca sa imparti mostenirea cu mama ta?

Stiu ca legea asa  hotarat cand a fost promulgata dar tu ai pus vreun ban la casa parintilor tai ca sa imparti ceva acum?

Nu poti sa renunti la partea ta in favoarea mamei tale ca sa se simta inca stapana la ea in casa si sa ii mai dai o speranta de viata?

Trebuie neaparat sa ii demonstrezi cu acte notariale ca si tu ai o bucata acolo?

Ai rabdare si vei primi totul o data cand va veni vremea ta!

#10
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Mama mea are 75 ani,nu mai dorește sa umble după contracte la curent, gaze și alte chestii... Nu se pot face dacă nu ai proprietatea pe numele tău. Dupa cit e în viata unul din părinți costa mult mai puțin decit după deces. E treaba trista sa vrei sa fii proprietar și să-l dai afara ca ți se pare ca ai drepturi. Sunt încă clauze pentru moștenitorii familiei.

Edited by trafalgar20, 09 April 2023 - 12:46.


#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 30.07.2007

 trafalgar20, on 09 aprilie 2023 - 12:46, said:

contracte la curent, gaze și alte chestii... Nu se pot face dacă nu ai proprietatea pe numele tău.
Aici te contrazic. Se pot face foarte bine si frumos. Vorbesc in cunostinta de cauza, nu din auzite.

#12
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,005
  • Înscris: 24.04.2013

 trafalgar20, on 09 aprilie 2023 - 12:37, said:

Nu se calculează valoarea cred fiindcă nu-l cumperi ci îl treci pe numele tău, …
Ba se calculeaza la valoare. Pentru imobile este valoarea din grilele notarilor, nu se face evaluare, dar la valoare. In general valorile din grile sunt mai mici decat ai lua din vanzare, dar exista si cazuri cand sunt mai mari. Am patit ca m-a taxat la valoare chiar si pentru o simpla declaratie, dar care era despre niste bani (o confirmare ca i-am primit).

#13
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Știam că succesiunea se face după decesul ambilor părinți. Cât sunt în viață le aparține.
Erau divorțați?
Apartament 2 camere cheltuieli totale 4000lei.. 45 zile
In primul an de la deces impozitul e zero.
Contracte gaz/curent e bine să nu faci. Dai 60 lei/lună deamboulea. Mergi fără....și așa ești captiv

Edited by adnana2121, 09 April 2023 - 14:29.


#14
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 28.01.2007

 Yhzx23, on 09 aprilie 2023 - 12:40, said:


Avand in vedere ca nu mai ai frati sau surori de ce trebuie sa faci succesiunea dupa tatal tau acum  ca sa imparti mostenirea cu mama ta?

Stiu ca legea asa  hotarat cand a fost promulgata dar tu ai pus vreun ban la casa parintilor tai ca sa imparti ceva acum?

Nu poti sa renunti la partea ta in favoarea mamei tale ca sa se simta inca stapana la ea in casa si sa ii mai dai o speranta de viata?

Trebuie neaparat sa ii demonstrezi cu acte notariale ca si tu ai o bucata acolo?

Ai rabdare si vei primi totul o data cand va veni vremea ta!

Departe de mine gandul de face succesiunea pentru a obtine un avantaj material, dar sunt anumite situatii in care ai nevoie de un act de proprietate pentru a face ceva.
Stam impreuna in casa. De exemplu, as fi vrut sa pun panouri solare prin casa verde. Nu am cum sa scot dovada de la circa financiara ca nu are datorii.

Nu stiu daca pot reinnoi polita de asigurare pe numele lui si nici nu stiu ce se intampla in cazul in care as avea un accident. Oare pot iesi din tara cu masina in acest moment?


Daca nu fac succesiune acum, nu va fi mai complicat si costuri mai mari sa fac succesiunea peste 5-10 ani ? Stiu ca peste 2 ani se mai plateste si impozit 1%.

#15
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,005
  • Înscris: 24.04.2013
Cel mai bine e ca toate lucrurile sa fie facute la timpul lor, nu lasate pe nu-se-stie-cand. Iar succesiunea chiar daca o lasi sa o faci peste 20 de ani, nu va fi nici mai simpla nici mai ieftina. Mai intai ca vei fi in situatia de a face succesiuni ‘in cascada’, adica pe rand pe toate cele amanate. Mai apoi ca intervine si impozitul. Ca sa nu mai zic ca la dezbatere ai nevoie de 2 martori care sa il fi cunoscut bine pe defunct, sa poate spune daca a mai fost casatorit, daca mai are si alti copii (chiar din flori), etc, etc - si daca trec prea multi ani mai ia-i de unde nu-s.

#16
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021

 x_veb, on 09 aprilie 2023 - 14:24, said:



Departe de mine gandul de face succesiunea pentru a obtine un avantaj material, dar sunt anumite situatii in care ai nevoie de un act de proprietate pentru a face ceva.
Stam impreuna in casa. De exemplu, as fi vrut sa pun panouri solare prin casa verde. Nu am cum sa scot dovada de la circa financiara ca nu are datorii.

Nu stiu daca pot reinnoi polita de asigurare pe numele lui si nici nu stiu ce se intampla in cazul in care as avea un accident. Oare pot iesi din tara cu masina in acest moment?


Daca nu fac succesiune acum, nu va fi mai complicat si costuri mai mari sa fac succesiunea peste 5-10 ani ? Stiu ca peste 2 ani se mai plateste si impozit 1%.
Corect
Atunci faci direct pe tine, la notar te vei obliga că vei avea grijă de părintele în viață și gata. Ai totul al tău, inclusiv autoturism....dar va trebui sa schimbi numele tau în ceferticat
Oricum ai nevoie de 2 martori.

Edited by adnana2121, 09 April 2023 - 14:36.


#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 15.04.2019

 Yhzx23, on 09 aprilie 2023 - 12:40, said:

Nu poti sa renunti la partea ta in favoarea mamei tale ca sa se simta inca stapana la ea in casa si sa ii mai dai o speranta de viata?
Trebuie neaparat sa ii demonstrezi cu acte notariale ca si tu ai o bucata acolo?
Ai rabdare si vei primi totul o data cand va veni vremea ta!
Depinde si de starea psihica a parintelui. Daca e alcoolic/instabil/putin senil, e posibil sa i-l doneze/vanda unui sarlatan mieros.
Dupa care ramane tot in grija copilului pe care l-a lasat fara mostenire. Unul dintre parintii mei a plecat beat, nervos dupa ce s-a certat cu celalalt, cu cateva mii bune de lei intr-o punga si s-a cazat pana a doua zi la un hotel din cartier. Din fericire s-a intors treaz a doua zi. Dar nu stiu cum va fi peste 5 ani. A, nici chip sa recunoasca ca are o problema.

Edited by __Dan__, 09 April 2023 - 14:40.


#18
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 28.01.2007
Eu cu maica-mea vom merge impreuna la notar. Tot ce vrem e sa minimizam costurile aferente succesiunii.
Daca se putea fara, nu o faceam, dar cum zice si sags mai sus, cu cat trece timpul e mai complicat sa gasesti martori pe care sa-i aduci la succesiune.

Nu tinem sa facem si partaj dupa succesiune, vom ramane impreuna proprietari cu cotele aferente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate