Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Masina cea mai recomandabila - ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
Dragilor, am 2 intrebari, la care mi-as dori cate un raspuns scurt si concret:
1. Care ar fi ordinea primelor 5 masini recomandabile pentru achizitie cu:10-20 ani vechime, tip motorizare (cm3), durabilitate, cheltuieli reduse de intretinere?
2. La Golf 4 motorul 1.9 cat de reusit este?
multumiri! Posted Image

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
aia pe care ti-o permiti

#3
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
La așa întrebări, vei primi niste răspunsuri pe măsură.

Exista o logică pentru care camioanele sunt diesel, iar pentru mers 90 % în oraș doar proștii cumpără diesel.

Mai da amănunte, pe unde vrei să mergi, cam care ar fi bugetul, chestii de astea.

Daca ar fi existat mașină ideala, toată lumea o cumpără pe aia

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
1.7 cdti intretinut corect.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
Megane 1.9dCi, full, cea mai eficienta pret/calitate
Am avut 2, cate 200,000km fiecare fara probleme

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Megane 1.9dCi am avut si eu
Nota 10+ pentru motor care facea "nemtoaicele" de ras
Restul masinii ... cam da cu virgula

Acum la subiect
Cea mai buna masina e aia care incape in portofel
Adica sa-ti permiti achizitia + exploatea + intretinerea fara sa oftezi cand pui mana pe portofel

Golf 4 1.9 o recomad cu multa caldura la toti dujmanii mei care este ei Posted Image
Aia a fost un pic de masina long time ago in a galaxy far, far away
Acum nu mai e

#7
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
un MPI cinstit

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 cattavencu, on 01 aprilie 2023 - 17:56, said:

un MPI cinstit

Daca ai la dispozitie un kilometru jumate' pentru depasire, da, MPIu' cinstit e bun.

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Dar de ce incepi de la Top 5 masini "recomandabile" si nu de la un buget sincer pe care-l ai si care iti permite si inmatriculare, asigurari, o revizie, testul dinainte de a semna actele si tot asa?

Pentru ca degeaba o masina e buna pe hartie daca ce gasesti sunt doar rupturi. Si avand in vedere anii, modelele amintite, probabil majoritatea sunt rupturi deloc ingrijite cu atentie.
Dupa o varsta a masinii, oamenii nu mai au grija ca la inceput.
Drept urmare inteligent ar fi dupa prima faza de aflare a bugetului sa cauti efectiv o masina intretinuta, nu una fiabila pe hartie.

#10
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
cele mai fiabile mașini pe care le întreții regulamentar? sau cele mai fiabile mașini cărora nu le faci revizia cu anii și apoi te miri că de ce au crăpat? că e o diferență.

golf4 are 20 de ani. la ce fiabilitate te aștepți?

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 abac, on 01 aprilie 2023 - 18:02, said:



Daca ai la dispozitie un kilometru jumate' pentru depasire, da, MPIu' cinstit e bun.
1.6 mpi are cuplu si depasesti usor dar trebuie dus in ture peste 3500, ca prinde viata peste 3700... dar acolo papa nu se incurca.

 Tsunamii, on 01 aprilie 2023 - 16:46, said:

Megane 1.9dCi, full, cea mai eficienta pret/calitate
Am avut 2, cate 200,000km fiecare fara probleme
ca motor o fi bun, am calarit unu cateva zile... super smecher la consum DAR ca masina nu mi-a placut. pre multa tabla, prea mult plastic, vizibilitate redusa.
senzatia a fost de caroserie flexibila.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015

 arg, on 01 aprilie 2023 - 18:47, said:

ca motor o fi bun, am calarit unu cateva zile... super smecher la consum DAR ca masina nu mi-a placut. pre multa tabla, prea mult plastic, vizibilitate redusa.
senzatia a fost de caroserie flexibila.

Demential ca pret/calitate

Desigur am avut full pe 1.9 si 130 de cai

La Meganul 2 insa... schimbul becului de scurta, DEZASTRU, asa ca pe Meganul 3 am cerut xenon

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

 abac, on 01 aprilie 2023 - 18:02, said:

Daca ai la dispozitie un kilometru jumate' pentru depasire, da, MPIu' cinstit e bun.

Daca o conduci ca pe un diesel, da. Daca o conduci ca pe o aspirata, cu intrat in depasire la 4000 rpm si schimbat la 5500--6000, ca sa ai cuplu dupa schimbarea treptei, te cam doare la banana de depasire.

Important e ca piesa dintre scaun si volan sa se numeasca sofer si nu purtator de permis.

PS: Fac drumul mortii E85 de cateva ori pe luna cu un 1.6 de 109 cai si mi se cam falfaie de depasiri. De consum nu ma intereseaza.

Edited by Serafim606, 01 April 2023 - 23:09.


#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 Serafim606, on 01 aprilie 2023 - 23:08, said:

Daca o conduci ca pe un diesel, da. Daca o conduci ca pe o aspirata, cu intrat in depasire la 4000 rpm si schimbat la 5500--6000, ca sa ai cuplu dupa schimbarea treptei, te cam doare la banana de depasire.

Lasati-o mai moale cu harap alb. Calului rapciugos daca ii dai jaratec moare, nu rupe asfaltul in depasiri.

#15
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

 abac, on 01 aprilie 2023 - 18:02, said:



Daca ai la dispozitie un kilometru jumate' pentru depasire, da, MPIu' cinstit e bun.

Nu stiu de ce am impresia ca sofez mai bine decat tine, eu avand doar 73 cp. Replica asta o tot aud si culmea e ca mor mult mai multi cu masini puternice. Deci ce incerci sa demonstrezi? In strainezia la tine tot la fel cumpara lumea masini sa aiba putere in depasiri?

Edit: intradevar ai dreptate, am realizat ca iti trebuie un km si jumatate sa depasesti, cand esti in a 5 a sau a 6 a. Mea culpa

On topic:
De la noi spre vechi:
Logan 0.9
Logan 1.2
PSA 1.6 sau preferabil 2.0 hdi
Renault 1.6 benzina
Orice alt harb in stare buna, indiferent de nr km

Cum tu ai buget de golf 4, alegi cu ochii inchisi si speri sa tina, ca de fiabilitate nu mai poate fi vorba

Edited by Namidee, 02 April 2023 - 08:59.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Serafim606, on 01 aprilie 2023 - 23:08, said:

Daca o conduci ca pe un diesel, da. Daca o conduci ca pe o aspirata, cu intrat in depasire la 4000 rpm si schimbat la 5500--6000, ca sa ai cuplu dupa schimbarea treptei, te cam doare la banana de depasire.
...
adica tu intri in depasire cand motorul deja e la maxim de cuplu si pe masura ce accelerezi pierzi din cuplu... buna treaba

#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
O sa mai murim degeaba inca minim 20 ani, apoi probabil vom termina cu obsesia asta a depășirilor.

Deh, intai trebuie satisfacute complexele astea inferioritate.

Edited by NikoroB, 02 April 2023 - 12:46.


#18
nicuzv

nicuzv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.10.2012
Am o nelamurire ..si de aceea cer ajutor aici....vreau sa cumpar un Mercedes A180....sau un mercedes B180...si nu sant decis...de care sa/mi iau...si o sa dau mai multe detalii.....deci vreau din anul 2017....2020....cutie manuala...dar as dori ca spatiu...putere...si altele ....va multumesc .....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate