Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Flori pe langa gard

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Buna tuturor
Stie cineva ce flori se pun pe langa gard de beton.
Sau ceva plante ornamentale
Sa reziste la umbra
Sa nu creasca mai mult de 80 cm
Flori care sa infloreasca de mai multe ori.
Mersi

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu infloresc de mai multe ori, dar hostas merg bine la umbra si sunt placute ochilor. Sunt perene si extrem de usor de crescut si inmultit.

Edited by pasilla, 30 March 2023 - 19:48.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 30.08.2006
Flori de piatra.
[ https://www.paradisverde.ro/sites/default/files/images/2017/08/portulaca-grandiflora.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Trandafiri. Chiar azi am plantat vreo 12.

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
merg cam orice flori, in locul tau as incepe cu ce mi-ar place si vad care se incadreaza, nu mi se pare un criteriu asa de eliminatoriu ce zici.
mereu umbra dupa gardul ala?

#6
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Hostas este foarte fain

#7
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Trandafirii ( unele soiuri ) pot inflori mai mult de odata pe an, dar ai zis max 80 cm si nu stiu daca cei pitici  se incadreaza in cerinta ta. Mai risti  sa fie rupte florile  daca e pe exteriorul curtii. Mai degraba pune mai multe feluri , daca vrei sa ai flori in 3 anotimpuri. Acum  zambile , narcise, lalele, muscari,lacramioare  apoi irisi, garofite, hostas, dalii , begonii, crizanteme. Gasesti variante deosebite ale celor clasice, culori diferite , mai multe randuri de petale, etc de obicei import Olanda. Te uiti ce scrie pe ambalaj , daca e potrivit locului umbrit si pana la ce inaltime ajung.

Edited by SharonCollins, 31 March 2023 - 00:00.


#8
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Merg cam toate, sa nu fie prea inalte si prea aproape de gard ca se usuca de la caldura, gardul absoarbe o mare cantitate de caldura de la soare si le opareste.

#9
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Daca e vorba de umbra, cum am inteles din prima postare, as recomanda Heuchera

#10
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
Sincer am salvat mesajul sa recomand florile de piatra, sa las link catre dedeman sau leroymerlin, cu cat costa semintele.
Apoi am citit ca este umbra. Pai pe majoritatea semintelor este cerinta de soare.

Si m-am gandit? Fara tradafiri sau ceva liliac ca ala trece de 80Cm.
Dar de ce nu cumperi si plantezi agris?
Chiar daca nu te intereseaza sa culegi agrisele, arata furmos. Am un agris in curte si zici ca este floare, asa frunze frumoase are.
Nu este pretentios, se taie, cum tai vita de vie...asa scurtezi si agrisul.

Singura floare care creste la umbra si arata bine, decent, hortensia.
Doar ca hortenisa cred ca depaseste 80 de cm, tot asa o poti taia ca pe agris dar cred ca ar arata cam ciudat?

Florile de piatra infloresc doar daca au parte de soare.
Hortensia merge la umbra.

Cam asta este recomandarea Posted Image.

Edited by MindArchitect, 31 March 2023 - 11:21.


#11
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Poti sa te uiti si la Astilbe, Feriga, Campanula, Impatiens (anuala), Dicentra.

#12
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Hortensia vad ca sunt multe modele si arata bine


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai grija ce iti doresti de la hortensia :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oYsGCDznF6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
La hortensie trebuie sa vezi ce fel de hortensie.
Eu am hortensie alba si daca o pun la umbra(este planta intr-un ghiveci mare) nu face flori sau face flori dar raman cumva spre verde daca nu primeste soare mult.
Si pe langa o biserica este hortensie albastra, asta merge la umbra, infloreste si cu soare mai putin dar are culoarea de o gasesti la cimitir, albastru ala mai inchis.

Trebuie avut grija ce plantezi, ca o hortensie nu prea este ea pretentioasa la apa ca este un fel de arbust, chiar este arbust ornamental, deci una este floare pretentioasa la apa si alta este un arbust.

In cazul florilor este vorba daca vrei sa infloreasca si cat timp sa fie inflorite.
Ca nu prea exista nimic sa fie inflorit cat mai mult timp si sa reziste la umbra.

#15
DoarEu099

DoarEu099

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 30.07.2021
Există o serie de opțiuni de flori și plante ornamentale care se potrivesc descrierii tale. Iată câteva exemple:

Lavandă - este o plantă perenă care rezistă bine la umbra parțială și produce flori violet parfumate în mai multe rânduri pe an. Poate crește până la 60-80 cm înălțime.

Hortensie - este o plantă perenă populară care preferă umbra parțială și are flori mari, rotunde, de diferite culori, care înfloresc în iunie-iulie și din nou în august-septembrie. În funcție de soi, înălțimea poate varia între 50 și 80 cm.

Salvia - este o plantă perenă sau anuală care se dezvoltă bine în zonele cu umbră parțială și produce flori de culori variate. Unele soiuri pot înflori de mai multe ori pe an și cresc până la 60-80 cm înălțime.

Hosta - este o plantă perenă populară pentru frunzele sale decorative și este ideală pentru zonele umbroase. Produce flori albe sau violet și crește până la 60-80 cm înălțime.

Feriga - este o plantă perenă de interior care poate fi cultivată și în grădină în zonele cu umbră parțială. Nu produce flori, dar are frunze decorative care pot crește până la 80 cm înălțime.

Sper că aceste sugestii te vor ajuta în alegerea florilor și plantelor potrivite pentru gardul tău de beton!

#16
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013

View PostMindArchitect, on 31 martie 2023 - 16:47, said:

La hortensie trebuie sa vezi ce fel de hortensie.

Dap. Hortensia Macrophylla este cea de umbra, hortensia paniculata este ceea care se dezvolta bine la soare si are inflorescenta conica.

#17
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
heuchera, heucherella, tiarella, hosta, helleborus (spanz), toate merg f bine la umbra, dau bine ca tufa, cu exceptia spanzului nu exceleaza prin inflorescenta dar au frunze foarte decorative si divers colorate tot timpul anului, primele rezista o vreme si la temperaturi in jur de 0C. Spanzul infloreste in februarie, sub zapada, inaintea ghioceilor si poate rezista pina la sfirsitul lui aprilie. Toate au nevoie de umezeala si preferabil pamint afinat. Nu au nevoie de cine stie ce intretinere, cu exceptia taierii frunzelor moarte si de 2-3 ori pe an, primavara, ceva ingrasamint, in special daca solul e sarac. Primele trei pot fi atacate in perioadele mai calde de cosenile, hosta are ca dusman principal melcul, spanzul e toxic si nu prea il maninca nimeni. Hosta dispare toamna si incolteste din nou primavara.

#18
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Va multumesc pentru raspunsuri

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate