Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Plecare din chirie (curent Hidroelectrica)

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Stau intr-o garsoniera din care vreau sa plec. Am dat garantie 1 luna, contract pe 1 an (dar nu cred ca l-a inregistrat), contract curent Hidroelectrica (mai jos are logica aceasta informatie).
Vreau sa plec in alta parte, dar am zis sa las in urma totul bine. Adica vreau sa fac curat la plecare.
Am cateva probleme totusi.

1. Facturile Hidroelectrica
Hidroelectrica pana acum nu a trimis nicio factura. Eu am facut poze in fiecare luna la contoar si pot calcula fix cat am consumat. Unde pot gasi un calculator ca sa ii arat proprietarului cat am de platit si sa ii platesc fix ce am consumat?

2. Chiria
Eu vreau sa plec in maxim 1 saptamana. Am deja 1 luna garantie la el. Ar trebui sa mai platesc chiria pe urmatoarea luna pt 1 saptamana cat mai stau aici? Intreb asta pt ca eu o sa il anunt din scurt ca plec in cateva zile.

3. Facturi
Sa platesc restul de facturi pe luna ce tocmai a trecut, chiar daca garantia le acopera de cateva ori?

4. Contract
Daca el a inregistrat contractul, exista ceva ce poate sa imi mai ceara pentru ca plec inainte de terminarea perioadei de 1 an?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pai contractul la curent il iei cu tine la noua locatie, fac aia de la hidro calculele si factura vine in mod normal, nu?

2. ce scrie in contract, aia faci. Daca tu de ex ai 30 de zile perioada de notificare si pleci maine, iti pastreaza garantia dar asta e posibil sa nu acopere toate costurile >> te poate da in judecata. Exista si amicala, cand ii spui ca uite, plec, hai sa facem calculele acum, se uita la mobila, totul ok, ii zici ca ii lasi garantia pentru deranj si totul bine.

4. again, depinde de ce scrie in contract.

Edited by Lex404, 30 March 2023 - 16:54.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Ce de situatii creeaza deja facturile lipsa de la Hidroelectrica. Posted Image Pe mine doar ma bucura, cel putin temporar. Posted Image

Eu ma cazam la gazda in chirie in octombrie si plecam in iunie, cand eram student. Si uneori proprietarii se suparau ca ramanea contractul de telecomunicatii valabil pana in octombrie, la UPC in primul caz si RDS in al doilea caz. Am stat 2 ani de facultate intr-o chirie apoi ultimii 2 ani am schimbat-o.

#4
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

View PostLex404, on 30 martie 2023 - 16:53, said:

Pai contractul la curent il iei cu tine la noua locatie, fac aia de la hidro calculele si factura vine in mod normal, nu?

2. ce scrie in contract, aia faci. Daca tu de ex ai 30 de zile perioada de notificare si pleci maine, iti pastreaza garantia dar asta e posibil sa nu acopere toate costurile >> te poate da in judecata. Exista si amicala, cand ii spui ca uite, plec, hai sa facem calculele acum, se uita la mobila, totul ok, ii zici ca ii lasi garantia pentru deranj si totul bine.

4. again, depinde de ce scrie in contract.

Contractul de curent e pe numele proprietarului.
In contract scrie doar ca trebuie si eu si el sa ne anuntam cu 30 de zile inainte.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca ai contract HE pe numele tau, transmiti indexul la data plecarii, reziliezi contractul si achiti facturile pe masura ce vin.
In cazul in care acel contract nu e pe numele tau, te intelegi cu proprietarul sa platesti diferenta de consum la valoarea din contract.

L.E. Vad ca ai lamurit problema cu HE si cu preavizul.
Probabil ca acea garantie de o luna se pierde, in situatia in care il anunti de zi pe maine.

Edited by pasilla, 30 March 2023 - 17:13.


#6
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011

View Postbrusli, on 30 martie 2023 - 17:07, said:



Contractul de curent e pe numele proprietarului.
In contract scrie doar ca trebuie si eu si el sa ne anuntam cu 30 de zile inainte.

Pai tu ai zis ca vrei sa pleci din scurt … ca sa lasi totul bine pune mina pe telefon si anunta-l si stabileste cu el toate detaliile financiare.
Cazi la pace cu el ref la restante cheltuieli si avans, nu aici pe forum.

#7
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,064
  • Înscris: 17.12.2017

View Postbrusli, on 30 martie 2023 - 16:46, said:

Salut,

Stau intr-o garsoniera din care vreau sa plec. Am dat garantie 1 luna, contract pe 1 an (dar nu cred ca l-a inregistrat), contract curent Hidroelectrica (mai jos are logica aceasta informatie).
Vreau sa plec in alta parte, dar am zis sa las in urma totul bine. Adica vreau sa fac curat la plecare.
Am cateva probleme totusi.

1. Facturile Hidroelectrica
Hidroelectrica pana acum nu a trimis nicio factura. Eu am facut poze in fiecare luna la contoar si pot calcula fix cat am consumat. Unde pot gasi un calculator ca sa ii arat proprietarului cat am de platit si sa ii platesc fix ce am consumat?

2. Chiria
Eu vreau sa plec in maxim 1 saptamana. Am deja 1 luna garantie la el. Ar trebui sa mai platesc chiria pe urmatoarea luna pt 1 saptamana cat mai stau aici? Intreb asta pt ca eu o sa il anunt din scurt ca plec in cateva zile.

3. Facturi
Sa platesc restul de facturi pe luna ce tocmai a trecut, chiar daca garantia le acopera de cateva ori?

4. Contract
Daca el a inregistrat contractul, exista ceva ce poate sa imi mai ceara pentru ca plec inainte de terminarea perioadei de 1 an?

Daca va intelegeti omeneste, afli numarul de kwh consumati scazand din indexul curent indexul de la mutare(ar trebui sa fie trecut in contract in mod normal). Consumul il inmultesti cu 0.68 si asta este suma datorata pe electricitate.

Poti sa pleci oricand, garantia este doar o clauza penalizatoare in caz ca nu iti indeplinesti contractul. Asta NU inseamna ca acopera utilitatile.
Impresia ca intarzii cu plata si garantia reprezinta consumul este gresita. Garantia atesta faptul ca iti indeplinesti conditiile contractuale de a respecta perioada de 1 an cat si acoperirea eventualelor daune.

Cum si proprietarul are clauza de a respecta contractul si a tine blocat pretul chiriei fix timp de un an, asa si tu ai clauza ca se retine garantia in caz ca pleci mai devreme. Nu ti-ar conveni sa iti rezilieze contractul mai devreme ca a gasit pe altul care ofera mai mult, nici lui nu ii convine ca pleci si plateste din nou agentie imobiliara.

Inregistrarea contractului este obligatia proprietarului, nu este treaba chiriasului daca a inregistrat sau nu. Treaba chiriasului este ce scrie in contractul incheiat intre cele doua parti.

Ca urmare a inregistrarii contractului, acesta devine executoriu pe sumele restante, adica pentru saptamana in plus vei datora o luna de chirie pe langa retinerea garantiei.
Pentru utilitati si eventualele daune actiunea se face separat.

Sfatul meu este sa discuti cu el si sa gasiti o solutie, de obicei se anunta cu o luna inainte si se retine jumatate de garantie pentru deranj, iar utilitatile se platesc la zi.



Tocmai pentru a preintampina astfel de situatii, eu cer poza la contoare chiriasilor si calculez consumul de electricitate si gaz pe baza diferentei de indecsi.
La curent inmultesc cu 0,68 lei(si eu am trecute toate contractele pe Hidroelectrica) iar la gaz cu 3,2 lei, si le dau chitanta. Internet si TV isi fac singuri contract.

In felul asta sunt cu utilitatile achitate la zi, si nu ma mai complic cu regularizari, intarziere facturi sau sa am incredere sa plateasca ei utilitati. Ca nu e un calcul extrem de exact si poate pierd cativa lei mi se pare o solutie decenta.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
La curent e 0,68 sau 0,8 sau 1,3 lei în funcție de cât ai consumat lunar.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La HE pare ca e un singur tarif.

#10
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Modo grosso esti bun de plata.Cat zice proprietarul.Restul e cancan.

#11
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Eu nu inteleg asta cu a pleca din scurt, fara sa il anunti din timp. Cum ar fi fost daca el te anunta sa pleci din scurt?

#12
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

View Postmeme10, on 30 martie 2023 - 20:20, said:

Eu nu inteleg asta cu a pleca din scurt, fara sa il anunti din timp. Cum ar fi fost daca el te anunta sa pleci din scurt?
Pana la urma o sa il sun si asa caut mai linistit alta chirie. Si situatia e mai complicata, e mult de explicat.

#13
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postbrusli, on 30 martie 2023 - 21:52, said:


Pana la urma o sa il sun si asa caut mai linistit alta chirie. Si situatia e mai complicata, e mult de explicat.

Sigur a inregistrat contractul? Adica ti a dat un exemplar cu stampile pe el? Sau doar ce ati semnat voi?

Ai zis mai sus ca la curent e numele lui pe cnt, tu ai vazut vreo factura? Zi i sa iti trimita ultima factura. Cam ramane la mica intelegere. Faci diferenta intre kw de la ultima factura si kw azi. Inmulteste cu valoarea kw de pe ultima factura si vezi cam cat ai de plata.

Cu garantia - te intelegi cu el ca ultima chirie e garantia sau ii mai platesti o luna si speri ca iti da banii inapoi la plecare.



#14
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,148
  • Înscris: 03.12.2021
O,68 plus accize si tva cred ca voiati sa spuneti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate