Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Apometre de rezerva

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Am aflat recent ca apometrele de unde locuiesc sunt de 3/4 toli si se gasesc mult mai greu decat cele de 1/2 toli. Dupa ce am cautat de mi-a venit rau am gasit cu chiu cu vai apometre de 3/4 la un magazin care din anumite motive nu a vrut sa imi trimita prin curier asa ca a trebuit sa tai orasul in doua sa ma duc sa le ridic personal.
In conditiile astea ma intreb daca as putea sa imi iau de la acelasi magazin inca doua apometre de 3/4 toli (de apa rece si de apa calda) pe care sa le tin de rezerva.
Se poate asa sau intre timp le va expira garantia, certificatul metrologic, certificatul de etalonare?
Nu ma pricep la apometre deloc deci sper sa primesc cateva pareri. Multumesc anticipat.

Edited by Winc, 28 March 2023 - 15:47.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina avem un singur apometru, apa rece si atat, tu ai cate 2, adica si apometru de termoficare?

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
apometrele alea trebuie masurate la 5 sau 10 ani, nu mai stiu exact cat
asa ca mai bine iei altele peste 5 sau 10 ani si gata, ca doar nu sunt din aur sa nu se mai gaseasca

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bro' ... long time ago in a galaxy far, far away ... s-au inventat reductiile Posted Image

O reductie 3/4 la 1/2 (sau 1/2 la 3/4) costa mai putin de 5 lei  Posted Image

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
te-a pacalit precupetul cu apometre, apometre 3/4 se gasesc pe toate gardurile. pana si pe emag Posted Image

Edited by laffin, 28 March 2023 - 16:02.


#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@Winc Le schimbi pe cele vechi pentru ca expirat certificarea lor, buletinul metrologic, teoretic si practic ea poate fi refacuta, dar e valabila un numar de ani, la fel ca si cele noi.
Mai simplu e ca peste 3 ani sa le refaci pentru cele care le inlocuiesti acum, dar sa vezi si preturile. In general distribuitorul de apa potabila are si laborator pentru astfel de certificari.

@Naijax folosirea reductiilor ii micsoreaza spatiu ramas pentru apometru, daca tevile sunt fixe, nu o sa fie prea fericit la instalare. Iarasi o reductie, inseamna si reducerea debitului.

Edited by vestale, 28 March 2023 - 16:04.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

View PostWinc, on 28 martie 2023 - 15:46, said:

Se poate asa sau intre timp le va expira garantia, certificatul metrologic, certificatul de etalonare?

Doar garantia, cum este si normal. De celelalte doua certificate amintite nu mai este nevoie, conform legii, de ani buni.

View Postrexx, on 28 martie 2023 - 15:54, said:

apometrele alea trebuie masurate la 5 sau 10 ani, nu mai stiu exact cat

Intr-adevar, nu stii.
Apometrele (si multe alte aparate) nu mai trebuie masurate/calibrate/etalonate de foarte mult timp.

#8
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
De pe eMag mi s-a anulat comanda ca nu aveau 3/4 , sau gaseam 3/4 doar de apa rece dar nu si de apa calda aceasi marca, etc. In magazinele de bricolaj se gasesc doar apometre 1/2.

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@adisz Legea aia ce numar are si din ce an este?
Serviciile oferite aiciinseamna ca nu isi au obiectul ?

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bro' ... apometrele de apartament nu sunt folosite, in mod direct, la facturarea costurilor pentru apa calda / rece
Doar contoarele de scara sau de bloc sunt "baza"

Acestea fiind spuse, obligativitatea verificarii metrologice pentru apometrele individuale (proprietate personala) nu exista
Doar daca se ia decizia in cadrul adunarii generale a Asociatiei se poate face verificarea
Daca nu - NU
https://romanialiber...rologic-117580/

View Postvestale, on 28 martie 2023 - 16:02, said:

...
@Naijax folosirea reductiilor ii micsoreaza spatiu ramas pentru apometru, daca tevile sunt fixe, nu o sa fie prea fericit la instalare. Iarasi o reductie, inseamna si reducerea debitului.

Depinde cine si cum o pune - reductia desigur Posted Image
La mine nu a micsorat nimic - din spatiu, fireste Posted Image

#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
OP eu am apometre de 22 ani si taxarea e la mc corecta ! Doar contoarul pt. gaz si cel de energie electrica au fost schimbate gratis Posted Image ...

Edited by mihaiC1, 28 March 2023 - 17:10.


#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostWinc, on 28 martie 2023 - 16:10, said:

De pe eMag mi s-a anulat comanda ca nu aveau 3/4 , sau gaseam 3/4 doar de apa rece dar nu si de apa calda aceasi marca, etc. In magazinele de bricolaj se gasesc doar apometre 1/2.

Intre ala de apa calda si ala de apa rece diferenta e doar de culoare . In rest sunt perfect identice .

View Postadisz, on 28 martie 2023 - 16:05, said:

Doar garantia, cum este si normal. De celelalte doua certificate amintite nu mai este nevoie, conform legii, de ani buni.



Intr-adevar, nu stii.
Apometrele (si multe alte aparate) nu mai trebuie masurate/calibrate/etalonate de foarte mult timp.

Apometrele de apartament care sunt in clasa de precizie B nu se mai justifica etalonarea lor pentru ca este mult mai ieftin sa le schimbi cu totul .
Nu exista nici o lege care sa interzica etalonarea lor . Pur si simplu nu merita .
Ca orice obiect mecanic cu componente in miscare au o durata de viata in functionare dupa care incep sa-si piarda din acuratete . Durata de viata in functionare nu are nimic dea face cu termenul de garantie .
Din ce stiu pentru apa rece au durata de 7 ani iar pentru apa calda de 5 ani .

Edited by ndor, 28 March 2023 - 17:52.


#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postadisz, on 28 martie 2023 - 16:05, said:

Doar garantia, cum este si normal. De celelalte doua certificate amintite nu mai este nevoie, conform legii, de ani buni..
Care lege?
Că la asociație la mine, după 7 ani cere verificarea metrologica sau apometru nou.

#14
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Unii au contract direct cu furnizorul de apa, chiar si la bloc, in asociație. Iar acest furnizor te obliga sa ai echipament certificat metrologic.

#15
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018

View Postndor, on 28 martie 2023 - 17:47, said:

Intre ala de apa calda si ala de apa rece diferenta e doar de culoare . In rest sunt perfect identice .

Nu sunt chiar identice, apometrul de apa rece suporta maxim 30 C pe cand cel de apa calda suporta 90 C.

View PostNaijax, on 28 martie 2023 - 16:00, said:

O reductie 3/4 la 1/2 (sau 1/2 la 3/4) costa mai putin de 5 lei  Posted Image

Nu are nici un vecin reductii, spatiul e fix, oricum nu mi-a pus nici partile metalice cu care au venit apometrele in cutii, le-au atasat de cele vechi.

In fine, deci in concluzie nu e o idee tocmai buna sa imi iau apometre 3/4 de rezerva.

Edited by Winc, 29 March 2023 - 10:07.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postadisz, on 28 martie 2023 - 16:05, said:

Intr-adevar, nu stii.
Apometrele (si multe alte aparate) nu mai trebuie masurate/calibrate/etalonate de foarte mult timp.
Depinde de situatie.

Acum cateva luni a trebuit sa refac autorizarea de la Apele Romane la firma. Primul lucru cerut - verificarea metrologica a aapometrului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate