Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

cablu balansat amplificator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Avand in vedere ca am doar o singura mufa pe plauyerul cu care ascult muzica, este modular si pot sa stau cu o singura mufa, mi-am cumparat un cablu balansat.

Nu ma intereseaza sa se auda mai bine sau mai prost, dar este functional si se aude cum se aude ala single?
Amplificator Harman Kardon 3490.
Player Shanling M9.

Multumesc.

#2
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006
mufa e balansata jack?

#3
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Da, este un cablu balansat cu muga jack 4.4 mm.
Playerul are iesire balansata 4.4 mm.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Pai este functional si se aude mai bine ?
Asta doar tu poti sa ne zici, ca tu l-ai cumparat...

DIn ce vad eu pe net, ampliful ala nu are intrari balansate.
Iar playerul nu apare in specificatii ca ar suporta Line-Out... Nu am stat sa caut manualul sa vd daca are ceva setare ptr asa ceva.

Mufele balansate de 2,5 si 4,4mm de obicei sunt ptr casti.

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
La conexiunile balansate, trebuie sa "stie" si transmitatorul (playerul, in cazul tau) si receptorul (receiverul), semnal balansat. Adica trebuie sa ai iesire balansata pe player (ai, daca e 4.4 mm 4 pin) si intrare balansata pe amp (nu cred ca ai din ce vad).

Altfel trebuie sa manțocărești tu cablul, sa conetezi doar + stanga la canalul stanga, + dreapta la canalul dreapta, si groundul pe ground la o conexiune stereo nebalansata (3.5 mm, sau rca, sau ce-o fi).
Sursa balansata trimite pe - semnalul de pe + inversat (in oglinda) asa ca daca-l conectezi si pe ala la un receptor NEbalansat, o sa "incerce" sa anuleze reciproc, si se va auzi ca dracu'.

Edit: a nu se intelege ca recomand sa faci asta. Daca nu ai intrare balansata pe amp, mai bine cauti un convertor ceva, de genul asta: https://www.amazon.c...l/dp/B09BLRZ8BB care "scapa" de minusuri. Si in cazul asta o sa se auda la fel ca o conexiune normala.
Conexiunile balansate au rolul de a elimina interferente, nu e nimic magic acolo care-ti creste calitatea sunetului, desi am vazut marketat asa foarte des.

Edited by TehCube, 28 March 2023 - 16:05.


#6
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Mda, pare ca nu functioneaza cum trebuie cu cablul balansat.
Se aude dar nu se aude bine.

Am luat cablul respectiv pentru a nu mai schimba mufa playerului cand vreau sa ascult la amplificator sau casti.
Daca vine semnal pe fiecare canal, credeam ca nu are treaba amplificatorul (ca stie sau nu stie, nu facea diferenta intre balansat si nebalansat, are tot un plus si minus Posted Image ).

O sa vad daca o sa-l fac eu cum trebuie, a costat ceva.

Puteti sa-mi dati o schimba de cum pot sa-l fac sa mearga bine?

Edited by cilibiu, 28 March 2023 - 17:31.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand scrie in manual la Shangling-ul ala ca accepta Line-Out pe iesire ?

Ca in general playerele care accepta au iesire dedicata.
Mai rar pot sa aiba setare in meniu ptr cum sa foloseasca iesirea - ptr casti sau line-out. Si tot mai rar e posibil a sa mearga cu volumul la maxim ca si iesire audio - daca scrie asa ceva in manual.

Altfel, daca nu exisat nicio mentiune nu exista decat improvizatie si e cam complicat sa sune bine fara un adaptor de impedanta.
Poti lua un cablu jack 3.5 mm la RCA - dar de foarta buna calitate - gen AudioQuest si sa incerci cu el regland volumul de iesire pana se aude cam la acelasi nivel cu alt aparat ce are iesire de linie. Dar e o improvizatie - foarte probabil ca anumite frecvente sa sune aiurea.

Si am pomenit de cablu de buna calitate ptr ca un cablu ieftin cel mai probabil va suna prost - sunt ceva probleme la cablurile astea.in special la mufele jack.

M-am lovit de treaba asta la un player FiiO - ala avea Line-Out dedicat si am schimbat vreo 5 cabluri pana am gasit un AudioQuest care suna bine.

#8
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Are iesire Line-Out.
Am cablu bun cu mufa jack 3.5 mm si se aude bine cu el.
Problema este ca vreau sa folosesc mufa jack 4.4mm pentru a nu schimba tot timpul iesirea playerului.
Acesta a fost motivul pentru care am cumparat cablul ala.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
E bine ca accepta Line-Out.
Din pacate nu prea ai solutii in afara de schimbarea mufei.

Mai e o chestie la playerele astea cu iesiri balansate - folosesc doua DAC-uri cate unul ptr fiecare canal, in iesirea balansata, iar majoritatea comuta pe 1 singur DAC cand e folosita o iesire nebalansata. Nu prea vad cum ai sunta DAC-urile alea fara sa alterezi sunetul sau ... mai rau...

#10
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Pai sunt adaptoare de la 4.4mm la 2.5 mm fara vreo tehnologie sau ceva in ele.
Alea, teoretic, trebuie sa nu mai fie cu semnal balansat.

Daca am schema asta, fac asta direct din mufa 4.4 mm.
Totusi, eu nu inteleg de ce nu functioneaza cand ajunge semnalul la intrarea amplificatorului, ca am + si - acolo, doar ca este separat si nu am masa comuna.
Nu am stat sa studiez problema ca nu am fost interesat.

#11
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Am dorit sa scriu, adaptor de 4.4mm balansat la 3.5 mm nebalansat.
Nu pot sa fac chestia asta din mufa 4.4mm cu schimbatul firelor? :D

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Adica asa ceva - https://www.avstore....4-4mm-la-3-5mm/

Daca gasesti ceva bun, da.
Doar ca alea nu au doar niste fire acolo - mai au niste rezistente inauntru.

Si ce ma gasit eu e pe invers fata de ce ai tu nevoie... E mai usor de facut.

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Grija mare! Semnalul pe cablurile balansate e sensibil mai mare decat pe cele nebalansate. De aceea amplificatoaele au intrari balansate cu specificatii usor diferite privind semnalul line in fata de intrarile nebalansate.

#14
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Da, stiu de la casti, pentru care am cabluri balansate, ca semnalul este mai puternic pe iesirea balansata (in cazul meu, aprope dublu).

Ideea este daca pot modifica cablul balansat in asa fel incat sa pot sa-l folosesc pe intrarea nebalansata de la amplificator.
Este tare aiurea sa modific iesirea pe player cand vreau sa ascult la sistemul audio.
Se poate? O schema?
Multumesc.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu nu se poate fara ceva electronica in adaptor.

Semnalul e mai puternic din motivul dat mai sus de mine - pe balansata sunt functionale 2 DAC-uri, cate unul ptr fiecare canal, cu amplificarea de rigoare.
Pe nebalansata e un singur DAC.

Am ceva similar pe un Fiio BTR5.

#16
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 cilibiu, on 28 martie 2023 - 17:31, said:

are tot un plus si minus
Pai tocmai, ca aici e diferenta. Daca-i balansat ce pleaca din sursa, are +R/-R, +L/-L si G pe cand amplificatorul stie doar +R +L si G. Daca amplificatorul ar avea +/-/G atunci ala ar fi un singur canal (mono) balansat. Sau +/- la iesirea catre boxe dar acolo e alta discutie.

Poate te ajuta asta: https://www.ranecomm...hp?article=2107

 cilibiu, on 28 martie 2023 - 19:00, said:

Pai sunt adaptoare de la 4.4mm la 2.5 mm fara vreo tehnologie sau ceva in ele.
Alea nu au conectate minusurile.

 eiffel, on 29 martie 2023 - 07:35, said:

Semnalul e mai puternic din motivul dat mai sus de mine
Teoretic nu ar trebui sa fie. Nu zic ca nu-i asa, dar pe echipamentele cu care lucrez eu (DSP-uri), intrarile pot fi folosite si pentru balansat si pentru nebalansat (conteaza doar ce cabluri conectezi) si te joci dupa cu attenuation/gain, dar in general nu e diferenta de volum intre balnsat si nebalansat.
Teoretic ar trebui sa fie tot 1.7V / 1.2Vrms pe firul cu +. Probabil la balansat se masoara intre + si -, (in loc de + si gnd la nebalansat) caz in care ai diferenta de 2 ori mai mare, pentru ca minusul are polaritatea opusa. Dar, daca conectezi doar + de la bansat ar trebui sa fie la fel ca + de la nebalansat, la echipamente profi.

Edited by TehCube, 29 March 2023 - 08:54.


#17
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Pe scurt: pot sa conectez - si + din mufa balansata sa-mi scoata semnal nebalansat pe ea? Posted Image
Daca da, poti sa-mi dai o schema cum trebuie sa vina lipite pe mufa?
Multumes. Posted Image

Am pus o poza.
Pentru a functiona normal trebuie sa fac asa: 1 + 4 (L + cu  R - ) cu 2 + 4 (L- cu R+) sau 1 +2 cu 3 + 4?
Afecteaza cu ceva playerul din care iau semnal?
Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   19.21K   1 downloads

Edited by cilibiu, 29 March 2023 - 09:12.


#18
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Am verificat cablul acum si el este asa.

Canalul stang: L+ si L -
Canalul drept: R+ si R-

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate