Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Recomandare sursa PC - Home server

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Salut,va solicit din nou,va rog,ajutorul legat de o alta recomandare sursa PC,de data aceasta PC va fi folosit ca si server pt backup fisiere,FTP,Emby/Plex,etc,activitati ce nu necesita putere mare de procesare si consum de energie,PC ce va fi accesat remote,fara monitor conectat permanent.

Va fi vorba despre un CPU Quad Core Intel i5 6500/i7 6700(non K),placa de baza aferenta socket 1151,ceva clasic mATX probabil + cooler stock,RAM 16GB - kit 2x 8GB - frecventa 2133/2400  si respectiv 1-2 SSD-uri SATA si 3-4 HDD-uri SATA format 3.5  ce le voi seta in RAID,si probabil 3-5 ventilatoare 120mm LED/simple.

Nu cred ca voi instala prea curand si o placa video,nefiind musai necesara,poate doar ceva light,GTX970 sau GTX1650/1660 incat sa pot viziona filme 4K/BD intr-un viitor pe TV dar nu va fi folosit si pt gaming,am celalalt PC pt asta.

Buget 150 lei,nu caut nimic deosebit(RGB,modulara,etc),doar sa aiba ceva protectii de baza si conectori suficienti SATA/Molex.De preferat si cablurile cat de cat lungi pt un WM decent.

Ceva pareri legat de acestea ?

Aerocool VX PLUS 500N, 500W
Segotep ATX-500WH 500W
Floston FL500 EXTRA 500W

Multumesc,

#2
Krotal

Krotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 28.09.2008
Din lisa ta.....as alege Aerocool

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Io are fo' 2 bucati Segotep, de cativa ani buni.
In PC-uri home use, fara exagerari de consum. No games!
Pana acum s-au comportat exemplar.
Cert este ca au avut intotdeauna un UPS in fata.
Dar nu au fost utilizate 24/7.

#4
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Segotep nu am avut pana acum decat o carcasa,regret si acum ca am vandut acel PC,carcasa era foarte ok...de surse nu stiu nimic,sper sa fie la fel de ok.

#5
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Corsair arata foarte bine.

#6
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Sincer mai multa incredere am in acel model Corsair,anterior am detinut CV450,asemanator destul de mult cred,care si-a facut treaba foarte bine cu i7 7700k si rtx3060ti,observ ca se ofera si garantie,nu cred ca sunt eu asa ghinionist sa se defecteze fix dupa 1 an de zile...Daca nu apar alte variante voi merge pe acel model,am gasit chiar si mai ieftin la alt magazin.

#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008
Mai pune ~100lei pt sursa (Seasonic sau ceva similar), banii ii iei de la placa video.

Gtx 1660 pt vizionat filme 4k , pe bune ? :)

#8
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
Nu vreau sa dau foarte mult pe sursa deoarece nu va fi sistem de gaming sau pt. orice alte activitati ce necesita componente cu performanta crescuta.Seasonic,da,le laud si eu,am pe celalalt pc dar nu merita 250 lei sursa si ~ 500 lei pe restul de componente.

Placa video e optionala in acest moment,am mentionat gtx1660 doar ca idee,probabil pot reda 4k si pe i5 6500/i7 6700 fara probleme,nu am avut ocazia sa testez.

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 06.09.2008
Dpmdv te zgarcesti la ce nu trebuie, asta subliniam .
Sursa asigura in primul rand stabilitate urmata de siguranta componentelor, nu performanta.
Ori are puterea necesara sistemului ori nu.

#10
20cmrecords

20cmrecords

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 15.07.2016
De accord cu tine,sursa este cea mai importanta,ca si stabilitate nu doar putere.In cazul de fata am incercat sa gasesc un model/brand cat de cat decent ca si raport pret calitate.

Totusi inca cred ca acea sursa Corsair ar fi suficienta pt sistemul meu,anterioara sursa era asemanatoare si nu mi-a facut probleme in aproape 2 ani

Pe acele site-uri "PSU Power Calculator",imi arata ca nu depasesc 300w fara placa video.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate