Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Reparare aplică LED

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Iei o baterie de placa de baza, sau doua baterii de 1.5V inseriate si atingi pinii ledului intr-un sens si invers. In functie de plus/minus ledul bun se va aprinde, cel defect, nu ! Este munca de chinez, dar daca nu ai ce face incearca. Poti sa pui si un rezistor de ~ 100 ohm in serie, pentru a fi sigur ca nu afectezi ledurile in timpul testelor.

Attached Files

  • Attached File  LED.PNG   146.99K   13 downloads


#20
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Nici macar pe garantie nu se repara. Se schimba direct. Pai costa mai mult transportul dus-intors decat aplica in sine !

#21
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Atenție că sursa nu e izolată - tot circuitul curentează dacă pui mâna.


View Postphoenix76, on 27 martie 2023 - 14:14, said:

Iei o baterie de placa de baza, sau doua baterii de 1.5V inseriate si atingi pinii ledului intr-un sens si invers. In functie de plus/minus ledul bun se va aprinde, cel defect, nu ! Este munca de chinez, dar daca nu ai ce face incearca. Poti sa pui si un rezistor de ~ 100 ohm in serie, pentru a fi sigur ca nu afectezi ledurile in timpul testelor.

Poate avea și 2 sau 3 leduri înăuntru în serie și atunci nu se aprinde cu 3 volți.

#22
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 25.11.2004
O aplica asemanatoare, puntea redresoare era, vizibil, dusa. Am verificat ledurile, cu un multimetru o poti face usor, doar rabdare, erau bune.
Am inlocuit puntea redresoare si cele doua condesantoare, obligatoriu la sursele ieftine, si se aprinde in continuare.
Daca vrei sa incerci, verifici  puntea redresoare, apoi sa nu ai scurt pe condensatorul de 15micro/400V.
Daca ledurile sunt bune.

#23
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Ca idee, ledurile se ard pentru că sursele ieftine bagă vârfuri de curent. O rezistență înseriată pe circuit rezolvă problema.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Se mai ard si de la uzajul normal, sunt leduri low cost si dupa sute de ore incep si dezvolta defecte in substrat. Practic alea forjate se pot observa cu lupa, capata puncte negre in interior.

Edited by andreic, 27 March 2023 - 21:03.


#25
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View Postdorin_2k, on 27 martie 2023 - 13:31, said:


Pui multimetrul pe scala 200V CC. Ar trebui sa ai 36, 48 sau 72 V. Depinde de driverul tau.
Daca nu ai deloc tensiune: ai găsit vinovatul. Alimentatorul.
Desigur sa ai 230 V ca la intrarea lui.
După lupte seculare și uitarea corespunzătoare am inceput măsurarea.componentelor.
Am început cu ieșirea
Attached File  Screenshot_20230527-180047~2.png   215.69K   5 downloads
unde am detectat.....  fix 235V!
Ce mai pot face în acest caz?
Unde găsesc o transformatorul, sau cum i-o zice, (ca probabil ăla este bușit) ca să îl schimb?
Sau poate e nevoie se aktceva?
Mă lămuriți voi, vă rog?

Edited by laurstef, 27 May 2023 - 17:06.


#26
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Update:
Mai precis este vorba de 325V
Dar partea interesantă este ca atunci când conectez la priză aplica, pt o fracțiune de secundă ledurile luminează, nu tare dar se ooate observa că se aprind. Ceea ce.manduce cu gandul că ele nu sunt arse.

#27
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Presupun ca ai setat voltmetrul pe CC .

#28
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Este un Uni-T model UT123.
Are setare automată. Dar pt precizia măsurării poate fi pus manual si pe CC, in cazul lui AC

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlaurstef, on 27 mai 2023 - 17:19, said:

Update:
Mai precis este vorba de 325V
Si cat vrei sa fie in lipsa de sarcina (led ars pe undeva) ? Posted Image

Edited by andreic, 27 May 2023 - 18:50.


#30
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Wow.
Uite ca nu m-a dus capul.
Ai dreptate. Mulțumesc!

Am verificat toate ledurile de pe placă folosind asa ceva:
Attached File  IMG_20230527_195338~2.jpg   106.76K   13 downloads
Am gasit doar două arse, pe care le-am înnegrit cu markerul.

Acum mai trebuie să le dezlipesc și să fac o punte între contractele lor.
Numai că... nu mă prea ajută sculele, așa cum lense se poate observa în modul în care am reușit cu greu sa dezlipesc contactele principale.
Attached File  IMG_20230527_195428~2.jpg   65.13K   12 downloads
Acum... rămâne să găsesc o metodă de a dezlipi LED-urile arse și de a șunta contactele.

Pe de altă parte, cum pot descoperi care din componentele de pe minunata placă electronică e trosnită? Adică, fara a fi in sarcină pot măsura transformatorul și celelalte componente?

Edited by laurstef, 27 May 2023 - 19:06.


#31
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru desfacut, sfanta surubelnita si maretul ciocan... ii dai sa sara. :)
Pentru suntit, pui fludor cat sa lege A de B.

#32
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Nu le scoti, doar pui sarma in paralel cu ele si gata.  Nu pare a fi nimic altceva defect, in nici un caz sursa de curent constant ( transformator cum ii spui tu ). Dupa ce faci sa se aprinda toate ledurile ramase vei avea surpriza sa vezi ca va scadea aia 325V la mult mai putin

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlaurstef, on 27 mai 2023 - 19:02, said:

Acum... rămâne să găsesc o metodă de a dezlipi LED-urile arse și de a șunta contactele.
Incearca sa suntezi cu sarma subtire/lita dezizolata de jur imprejurul lor si sa cositoresti cu fludor, fara sa te chinui sa le scoti, ca fara statie aer cald o sa fie cam greu. Si atentie sa nu faca atingere si ce nu trebuie, sa nu arzi masca cablajului si sa pui la masa ceva

Edited by andreic, 27 May 2023 - 21:52.


#34
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Bun!

Haideți că am reușit în cele din urmă.
Am pus un alt ciocan de lipit pe contactele ledurilor arse, am ținut putin mai mult și le-am îndepărtat, apoi, pur și simplu împingând în ele. A mers "ca-n brânză", cum zice românul.
Pe urmă, am luat dintr-un cablu multifilar o sârmuliță (liță) pe care am cositorit-o. După ce în prealabil am curățat cu alcool izopropilic locul unde au fost ledurile, de grăsime și "arsură" am pus lița respectivă între contactele de cupru, am ținut-o cu o șurubelniță și i-am pus o boabă de fludor peste, trăgând totodată de la stânga la dreapta ca să întind fludorul topit și să mă asigur astfel că există contact între cei doi poli.
Am refăcut lipiturile firelor care vin de la circuitul electronic, am conectat firele la un cablu de alimentare (din acela "de casetofon", cu mufa în formă de 8) și...ta-daaaaa! S-au aprins toate.
Nu sunt ele lipiturile artistice, dar important este că își fac treaba.
Acum, sincer să fiu, mă aștept să se mai arda fo' 2 pt că am observat, după ce s-au aprins, că flicăre putin. E drept că după ce s-a încălzit placa metalică pe care sunt lipite, acele leduri și-au revenit, dar eu îl iau ca pe un semn.

Toată treaba a durat undeva la 40 de minute cu toate bibilelile de rigoare: șters cu alcool izopropilic înainte de lipire, șters și după lipire, curățat la lupă și alte leduri care mai aveau pe lângă ele mici bobițe de fludor din fabrică etc.

Vă las mai jos trei poze exemplificative: 2 cu șunturile respective și una cu rezultatul final!

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi și încurajări!

L.E. Era să uit!  Am măsurat tensiunea la ieșire, așa cum mi-ați recomandat. Multimetrul mi-a afișat 153V.
Nu inteleg, totuși, de ce după vreo 10 min de funcționare, mi-a indicat 147V.
Oricum, încă o dată mulțumiri pentru sprijin.

Attached Files


Edited by laurstef, 02 June 2023 - 17:36.


#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlaurstef, on 02 iunie 2023 - 17:24, said:

L.E. Era să uit!  Am măsurat tensiunea la ieșire, așa cum mi-ați recomandat. Multimetrul mi-a afișat 153V.
Nu inteleg, totuși, de ce după vreo 10 min de funcționare, mi-a indicat 147V.
Creste temperatura si se modifica usor rezistenta interna.
Deci tu ai acolo la cum vad eu treaba un bec cu 2 ramuri de leduri, 46 leduri pe fiecare ramura (92 in total), 3.2V nominal pe led, 3.25 in sarcina (ledurile albe au cam 3.2-3.4V la full power).
Ti s-au ars 2 din ele, cate unu pe fiecare ramura, de aia nu se mai aprindea deloc. Daca faci calculul 150V/46 o sa vezi ca iese. Acu ca ai eliminat cate 1 in mod simetric pe fiecare grupa nu o sa conteze prea mult dar sa stii ca ledurile de putere in general sunt consumabile, se ard in timp, la un moment dat o sa mai cada, mai elimini si tot asa.

Am patit si eu un bec defect partial, un Philips tip A60 clasic bulb care a mers vreo 4 ani in bucatarie (folosit multe ore pe zi). Mi s-a parut mie ca de la o vreme parca nu mai lumineaza asa bine si l-am masurat pe powermetru profi, avea 7.8W si trebuia sa fie 13W. Cel mai probabil s-a ars un led pe una din ramuri.

Edited by andreic, 02 June 2023 - 18:51.


#36
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Chiar ma gandeam cumva sa mai scad din tensiune, poate aşa se vor arde mai greu, chiar dacă va lumina putin mai slab. Dar cred totuși că mă complic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate