Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

RCA pentru mai multi soferi pe aceeasi masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
La achizitia unui RCA, de ce esti intrebat daca esti singurul conducator auto pentru masina respectiva? Daca conduce nevasta si face un accident, RCA-ul nu este valabil daca nu am declarat-o si pe ea ca posibil sofer?

#2
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 02.06.2021
N.are importanta daca declari sau nu. Rca este legat de masina si nu de sofer. Dar probabil va veni si ziua in care trebuie sa platesti asigurare ca sa conduci o masina care nu iti apartine, ca in UK.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
RCA e pe masina si proprietar.
Sistemul este primitiv si depasit, dar asta este...

#4
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Si este vreo problema daca accidentul este provocat de altcineva, nu de sofer?

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostAdm, on 09 martie 2023 - 09:06, said:

RCA e pe masina si proprietar.
Sistemul este primitiv si depasit, dar asta este...
Nu o sa obosesc sa repet ca piata asigurarilor auto din Romania este cea mai proasta. Cred ca suntem singura tara in care un proprietar de masina asigura masina celui pe care il va lovi. Pentru ca asta este RCA. Asta este si explicatia pentru existenta atator firme dubioase. Toata lumea cauta asigurari ieftine, pentru ca nu-si asigura propria masina. Dar daca acest RCA era exclusiv pentru masina proprietate personala si nu a celuilalt?

Edited by adip1962, 09 March 2023 - 09:24.


#6
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,264
  • Înscris: 02.06.2021

View Post_D_A_N_, on 09 martie 2023 - 09:16, said:

Si este vreo problema daca accidentul este provocat de altcineva, nu de sofer?

Nu

#7
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,003
  • Înscris: 24.04.2013
@adip1962: Gresesti profund. RCA = raspundere civila auto. Adica te asiguri pe tine pentru ce ar trebui sa platesti tu ca daune civile pentru greselile tale. Si nu acopera ‘masina altuia’, pentru ca este si pentru vatamari corporale/ decese ce au loc din vina ta, pagube materiale altele decat la vehicule implicate in accident (garduri/ parapeti/ diverse constructii/ etc/ etc), si asa mai departe.

#8
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 10.10.2005

View Post_D_A_N_, on 09 martie 2023 - 08:52, said:

La achizitia unui RCA, de ce esti intrebat daca esti singurul conducator auto pentru masina respectiva? Daca conduce nevasta si face un accident, RCA-ul nu este valabil daca nu am declarat-o si pe ea ca posibil sofer?
Ba da ,este valabil. Uite aici e mai bine descris https://www.expertul...din-polita-rca/

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 26.06.2009

View Postadip1962, on 09 martie 2023 - 09:24, said:

Cred ca suntem singura tara in care un proprietar de masina asigura masina celui pe care il va lovi.
Sper ca realizezi ce aberatie spui, nu? Daca asigurarea era asa atunci cum s-ar fi calculat prima de asigurare daca lovesti o Dacia Logan sau un Ferrari???

Tu iti asiguri masina ta - in caz de accident in care esti vinovat sa ai o asigurare care despagubeste ceilalti participanti in trafic. Daca vrei sa te despagubeasca si pe tine, desi esti vinovat, iti faci si un CASCO. Ce e asa de greu de inteles???

#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,055
  • Înscris: 09.08.2005
Atunci se chema CASCO. RCA este asigurarea ta pentru pagubele pe care le provoci altora.
Ce nu înțeleg e de ce e legat de mașină și nu de șofer. Mașina nu face accidente, șoferul le face...

#11
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007

View Postradunic, on 09 martie 2023 - 12:48, said:

Atunci se chema CASCO. RCA este asigurarea ta pentru pagubele pe care le provoci altora.
Ce nu înțeleg e de ce e legat de mașină și nu de șofer. Mașina nu face accidente, șoferul le face...
Conteaza,
Una e o masina noua, alta una de 20 de ani cu franele si directia praf.
Una e sa ai o grenada de 1 tona(gen Sandero), alta un Hummer H3. Imagineaza-ti diferenta de impact intre prima si a doua cu o a treia masina.
Cu cat ai mai multi cai putere, cu atat sansele sa o calci mai usor si sa nu ai timp de reactie-deci sanse mai mari de accident cresc. Ma rog, sunt cateva motive care imi vin in minte.

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,147
  • Înscris: 17.01.2012

View Postradunic, on 09 martie 2023 - 12:48, said:

Ce nu înțeleg e de ce e legat de mașină și nu de șofer. Mașina nu face accidente, șoferul le face...

hey, ai încurcat oalele - RCA are în componență și elementul „șofer”
tu, 20 ani, Fiat 1,6 litri, dai 1700 lei
io, 60 ani, fiat 1,6 litri dau 700 lei

tu, 20 ani, fiat 3,2 litri, dai 4700 lei
io, 60 ani, fiat 3,2 litri dau 2700 lei

comprendre? Posted Image

Edited by gushpi, 09 March 2023 - 13:44.


#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,055
  • Înscris: 09.08.2005
No comprende. Io la 20 ani dacă dau cu un Fiat 500 într-un Lamborghini produc o pagubă usturătoare. Sau io la 50 ani cu un Aston Martin fac zero pagube, că mi-a trecut entuziasmul de tip Schumacher.
Apropo - pot face o gaură serioasă în bugetul asigurărilor și cu un scuter. Depinde în ce-l proptesc.
Deci nu, vehiculul nu contează, șoferul e cel care face accidente.

View PostAdrianHH, on 09 martie 2023 - 13:43, said:

Cu cat ai mai multi cai putere, cu atat sansele sa o calci mai usor si sa nu ai timp de reactie-deci sanse mai mari de accident cresc.
Adică exact ce ziceam - șoferul e cel care produce accidente.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,147
  • Înscris: 17.01.2012
io-ți dădeam exemple că ACUM se stabilește prețul RCA și-n funcție de mașină, și-n funcție de șofer
că tu ai alte așteptări decât legiuitorul - e dreptul tău :P

cred că-n negura timpului se gândea așa: deoarece RCA este o măsură socială, atunci se dorește o participare adecvată la fondurile necesare
astfel că un tânăr plătește mai mult RCA din cauză de vârstă (impetuozitate, lipsă experiență etc), și pt că 90% din ei își permit mașini „mici” plătește mai puțin componenta mașină
un matur plătește mai puțin pe componenta vârstă, dar pt că 90% își permit mașini „mari” vor plăti mai mult componenta mașină.

că-ți place sau nu, nu cred că-n următorii 15 ani să se schimbe ceva...

#15
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

View Postradunic, on 09 martie 2023 - 12:48, said:

Ce nu înțeleg e de ce e legat de mașină și nu de șofer. Mașina nu face accidente, șoferul le face...
Asigurarea nu degeaba se numeste de raspundere civila auto.
Tocmai ca masina face accidentul, nu soferul.
Uite ceva pe intelesul tau.
Ne intalnim la Kaufland, eu soferul ies din Kaufland si incerc sa ma duc spre masina mea si tu circuli cu masina pe aleea din fata si nu imi acorzi prioritate desi sunt pe trecere si treci la impresie pe langa mine. Vazand ca esti nesimtit vad ca parchezi si vin eu soferul si de nervi iti fac cadou niste pumni si picioare in masina pana arata ca si cum ar fi trecut printr-o furtuna cu grindina cat oul de gasca, de o sa iti iasa factura sa inlocuiesti geamurile si sa indrepti tabla cat n-ai n-ai salariul pe un an. Ce sa vezi, nu te despagubeste nici o asigurare, ca eu soferul am facut dauna, ca trebuie ca masina sa faca dauna.
Acum intelegi de ce masina face dauna?
Daca veneam din urma ta nervos cu masina si iti atingeam masina cu masina atunci te despagubea asigurarea.

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,055
  • Înscris: 09.08.2005
Și uite de asta avem legile pe care le avem. Nu știm sensurile cuvintelor dar sîntem țepoși și dăm lecții.

În situația descrisă de tine

View Postsftp, on 10 martie 2023 - 13:47, said:

vin eu soferul si de nervi iti fac cadou niste pumni si picioare in masina pana arata ca si cum ar fi trecut printr-o furtuna cu grindina cat oul de gasca, de o sa iti iasa factura sa inlocuiesti geamurile si sa indrepti tabla cat n-ai n-ai salariul pe un an. Ce sa vezi, nu te despagubeste nici o asigurare, ca eu soferul am facut dauna,
ești un pieton care vandalizează o mașină.
Ca să fii șofer trebuie să fii în interiorul unui vehicul pe care să-l conduci.
E clar?

#17
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,412
  • Înscris: 29.01.2008
Mai clar: faptă sancționată de codul penal (distrugere) și nu de codul rutier.

#18
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,820
  • Înscris: 17.12.2019
Și ca să ne întoarcem la subiectul topicului: Faptul că ai declarat al doilea șofer nu influențează costul asigurării RCA. Eu am fata trecută atât pe asigurare cât și pe certificatul de înmatriculre. Practica are avantaj în obținerea unui loc de parcare în campusul universitar dar și mai puține dureri de cap la călătoria în străinătate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate