Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Condens intre foile de sticla la tripan

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
A...mai ai o varianta, la vara cind sunt caldurile alea insuportabile, dai jos sticla si pe cantul ei, aplici silicon, strat suplimentar peste cel actual,lasi sa se usuce si repui geamul in rama .

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am avut...10 ani garantie strict pentru problema asta.
Dupa ce am patit acelasi lucru la o alta casa, am cerut sa fie specificat in contract garantia contra condensului in interiorul geamului. Si am primit 10 ani.

#21
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostXTH, on 08 martie 2023 - 21:45, said:

Tai siliconul ce tine cele 3 geamuri, stergi geamurile, reincarcci cu silicagel si resigilezi gea.murile.
Daca, ti tai singur siliconul, un atelier de termopan ti le face /rearanjeaza in 30min si 6h uscare.
Cred ca rentea,a..cit poate costa, relativ putin comparativ cu geamuri noi.
Spor!

Bun sfat, dar depinde cat costa timpul lui. Eu sunt termopanist si nu m-as baga la asa ceva. Acuma depinde si cum are programul initiatorul,  ca daca incepe munca la 07:00 si termina la 15:00, atunci are timp. Daca incepe munca la 09:00 si termina la 17:00 atunci tot are timp (mai mult vara). Mai sunt weekend-uri (daca sunt intregi, ca daca doar dumineca e liber, nu prea merge).

Si mai sunt si riscuri, lucrul cu sticla nu este simplu si nu este la indemana oricui, te poti accidenta, poti chiar sa mori. Nu exagerez cu nimic.

#22
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Se dau jos relativ simplu
Se reface presiunea in orice atelier. Atelier...nu garaj

Edited by adnana2121, 08 March 2023 - 22:21.


#23
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

pasilla said:

1678305663[/url]' post='29814948']
Am avut...10 ani garantie strict pentru problema asta.
Dupa ce am patit acelasi lucru la o alta casa, am cerut sa fie specificat in contract garantia contra condensului in interiorul geamului. Si am primit 10 ani.

Da, dar ai primit 10 ani pentru ca ofertantul stia ca daca nu apar probleme in primii 2ani, atunci ele nu mai apar. Ok, se poate sa apara dar sunt foarte slabe sansele. Sau ofertantul produce si sticla, atunci este mai simplu sa dai 10 ani garantie pe aparitie condens.

adnana2121 said:

1678306882[/url]' post='29814988']
Se dau jos relativ simplu
Se reface presiunea in orice atelier. Atelier...nu garaj

Atelier= Garaj, din punctul meu de vedere.
Ce presiune, la ce, presiune ca ce, ce presiune sa refaci? Sticla/ presiune, nu prea merge.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 08 March 2023 - 22:30.


#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

View Postadnana2121, on 08 martie 2023 - 22:21, said:

Se dau jos relativ simplu
Se reface presiunea in orice atelier. Atelier...nu garaj
Știu eu o vulcanizare.

View Postkuki403, on 08 martie 2023 - 20:49, said:

Din raspunsurile voastre inteleg ca nu mai am ce sa le fac. Dar se justifica sa le schimb ?
Eu le-aș schimba. De izolat, sigur nu mai izolează la fel. Unul sau ambele din cele două straturi izolatoare de aer sunt compromise.

#25
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Cel mai probabil nici sticlele nu au tocmai configurarea necesara de “tratamente”.

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

View PostXTH, on 08 martie 2023 - 21:45, said:

Tai siliconul ce tine cele 3 geamuri, stergi geamurile, reincarcci cu silicagel si resigilezi gea.murile.
Daca, ti tai singur siliconul, un atelier de termopan ti le face /rearanjeaza in 30min si 6h uscare.
Cred ca rentea,a..cit poate costa, relativ putin comparativ cu geamuri noi.
Spor!
Dar vezi tu că vremea reparațiilor "pe genunchi", cu rezultate îndoielnice a trecut demult din punctul meu de vedere. Una sau două dintre sticle, trebuie să aibe straturi de oxizi metalici în interiorul pachetului termopan, care probabil e deja pătat, compromis de apa în care s-a "murat". Cum îl ștergi pe ăla, dai cu cârpa? La fabrică nici nu atinge omul suprafața aia.

Nicio fabrică actuală de termopan nu reface geamuri. E complet neproductiv. Le face de noi.

#27
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am vorbit odata cu cineva din bransa. 80% din ele isi pierd etanseitatea in primii 2 ani, 100% in 10 ani. Daca m-a mintit sau nu, daca stia sigur sau nu... Omul recomanda clasica solutie cu ferestre duble, dar din lemn tratat serios.
Cea mai simpla metoda de verificare este sa pui mana pe el cand afara este frig. daca geamul este rece este dus, Dar in cazul initiatorului este mai greu sa-ti dai seama.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Am termopane facute acu 20 de ani. Nici pic de condens intre.
Si sunt la bucatarie - diferente de temperatura, mai ales cand se gateste...

Singurele "termopane" care mi s-au aburit in interior dupa vreo 10 ani au fost unele facute de mine pe vrema lui Ceasca - cu tehnologia de - atunci - bagheta de lemn de 8 mm si chit. S-a uscat chitul si s-a crapat iar silicagelul pus in interior s-a "terminat".

View Postadnana2121, on 08 martie 2023 - 22:21, said:

Se dau jos relativ simplu
Se reface presiunea in orice atelier. Atelier...nu garaj

Ce presiune ? Ca nu exista asa ceva la termopane. Doar legende urbane.

#29
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

View PostXTH, on 08 martie 2023 - 21:59, said:

A...mai ai o varianta, la vara cind sunt caldurile alea insuportabile, dai jos sticla si pe cantul ei, aplici silicon, strat suplimentar peste cel actual,lasi sa se usuce si repui geamul in rama .
Solutia aceasta mi se pare destul de la indemana. Pot incerca la vara pe o singura fereastra si daca in iarna urmatoare nu apare condensul in interior, le fac si pe celelalte 6. Ma gandesc ca nu e chiar garantata solutia oferita si poate imi dau prea mult de lucru daca la vara le dau jos cu cineva toate 7 deodata si constat la iarna ca nu s-a schimbat nimic.

View PostDigix, on 08 martie 2023 - 22:42, said:

Eu le-aș schimba. De izolat, sigur nu mai izolează la fel. Unul sau ambele din cele două straturi izolatoare de aer sunt compromise.

View PostDorel-Jefuitorul, on 08 martie 2023 - 22:49, said:

Cel mai probabil nici sticlele nu au tocmai configurarea necesara de “tratamente”.
Nu stiu cat de bine izoleaza aceste geamuri sau care e acum configurarea lor de "tratamente", dar din punct de vedere al confortului termic in casa suntem multumiti. Casa, per total, mi se pare destul de bine izolata. In sensul ca in decembrie si ianuarie ne-a venit in jur de 500 lei/luna factura la gaz, iar casa are in jur de 150 mp. Vara nu se incalzeste tare. Nu avem aer conditionat si nici nu am simtit nevoia sa instalam.

View Postadip1962, on 09 martie 2023 - 08:02, said:

Cea mai simpla metoda de verificare este sa pui mana pe el cand afara este frig. daca geamul este rece este dus, Dar in cazul initiatorului este mai greu sa-ti dai seama.
Dimineata am lasat sprijinit un termostat pe geamuri si am constatat ca in dormitorul cu tripan (acesta cu problema cu condens) temperatura afisata era de 20.4 grade C, iar in dormitorul de pe cealalta parte a casei unde este termopan temperatura afisata era de 19.8 grade C. In interiorul incaperilor temperatura era aproape idenitca in ambele dormitoare. Am atasat poze cu temperatura "luata" pe geam.
Din aceasta constatare eu trag concluzia ca tripanul cu condens izoleaza mai bine decat termopanul din restul casei. Si la mana am simtit diferenta de temperatura intre ele. Tripanul cu problema e "mai clald", decat termopanul de dincolo.

Parca nu suna bine sa schimb geamurile care izoleaza cel mai bine din casa pe motiv ca nu mai izoleaza bine, dar sa le las pe restul care izoleaza mai prost Posted Image) in conditiile in care asa cum sunt acum nu simtim vreun disconfort termic. In ce masura s-ar justifica inlocuirea geamurilor din punct de vedere economic? Nu cred ca scap fara cateva mii de lei la cele 7 geamuri, iar factura la gaz nu ma astept sa se injumatateasca doar pentru ca am schimbat geamurile la o camera.

Attached Files



#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postkuki403, on 09 martie 2023 - 09:49, said:

Solutia aceasta mi se pare destul de la indemana. Pot incerca la vara pe o singura fereastra si daca in iarna urmatoare nu apare condensul in interior, le fac si pe celelalte 6. Ma gandesc ca nu e chiar garantata solutia oferita si poate imi dau prea mult de lucru daca la vara le dau jos cu cineva toate 7 deodata si constat la iarna ca nu s-a schimbat nimic.
Nu prea cred sa se schimbe. Din moment ce ai condens acum, ori nu ai silicagel bagat in rama, ori e dus - nu mai e bun de nimic.
Plus ca nu ai nicio certitudine a reusesti sa astupi porii prin care intra aerul in geam.

#31
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

View Postkuki403, on 09 martie 2023 - 09:49, said:

Solutia aceasta mi se pare destul de la indemana. Pot incerca la vara pe o singura fereastra si daca in iarna urmatoare nu apare condensul in interior, le fac si pe celelalte 6. Ma gandesc ca nu e chiar garantata solutia oferita si poate imi dau prea mult de lucru daca la vara le dau jos cu cineva toate 7 deodata si constat la iarna ca nu s-a schimbat nimic.
Și unde crezi că se evaporă apa aia prinsă între sticle? Muncești degeaba, dar spor la treabă!

Edited by Digix, 09 March 2023 - 12:35.


#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
mergi la o fabrică de geamuri și întreabă-i cât te costă să refaci tripanul din foile deja prezente?
(toți tâmplarii fac doar rama geamului, geamurile le comandă la o făbricuță din zonă - depisteaz-o!)

#33
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

View PostDigix, on 09 martie 2023 - 12:35, said:


Și unde crezi că se evaporă apa aia prinsă între sticle? Muncești degeaba, dar spor la treabă!
In atmosfera, la caldura de afara se evapora, pe unde?, pe unde a intrat, adica pe la etansarea deficitara.

@kuki 403, 7 geamuri le demontezi in 10min.
Daca pt 1geam pierzi 2min sa le dai cu silicon , ai adunat 15min, deci toata treaba , 30min cu pauza de o tigara.
Seara le montezi, aici pierzi 20min si ai rezolvat treaba.

#34
SkipMe

SkipMe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 01.11.2022

View PostXTH, on 09 martie 2023 - 13:23, said:


In atmosfera, la caldura de afara se evapora, pe unde?, pe unde a intrat, adica pe la etansarea deficitara.

@kuki 403, 7 geamuri le demontezi in 10min.
Daca pt 1geam pierzi 2min sa le dai cu silicon , ai adunat 15min, deci toata treaba , 30min cu pauza de o tigara.
Seara le montezi, aici pierzi 20min si ai rezolvat treaba.
Dar nici argon nu mai este ... problema nu va dispărea. Digix zice bine. Muncești degeaba .

#35
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Vreau sa il transfer la mine in echipa pe ala care demonteaza 7 sticle in 10 minute
😁

#36
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005

View PostXTH, on 09 martie 2023 - 13:23, said:

@kuki 403, 7 geamuri le demontezi in 10min.
Daca pt 1geam pierzi 2min sa le dai cu silicon , ai adunat 15min, deci toata treaba , 30min cu pauza de o tigara.

Salut

Ai uitat asteriscurile.

7 geamuri le demontezi in 10min *
pt 1geam pierzi 2min sa le dai cu silicon *
Si alergi un maraton in sub 2 ore **

* daca ai sculele si experienta necesara plus ajutorul a cel putin inca unui om si daca nu te intereseaza cum va iesi treaba.
** daca esti Kipchoge

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate