Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Dosar dauna deschis pe polita CASCO CITY preluata de FGA

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013
Buna seara,
Am o nedumerire, si raspunsul primit pe email de la FGA e mult prea vag visavis de speta mea concreta.
Am avut CASCO la City atunci cand City a dat coltul si politele au fost preluate de FGA.
Am avut niste mici daune petrecute in intervalul valabilitatii acelei polite si am deschis dosar de dauna direct cu FGA. Procesul  verbal de constatare daune, semnat de un inspector acreditat FGA, este din Iunie 2022.

Procedura sugerata de inspector la momentul respectiv a fost sa fac reparatiile pe banii mei si sa revin la FGA cu cerere de despagubire, deviz si factura reparatii.

Din diverse motive am amanat reparatiile si as vrea sa le fac acum.

Ce nu imi e clar : mai e valabil dosarul de dauna sau am lasat sa treaca prea mult timp de la constatare ? Adica daca fac reparatiile, mai pot sa depun la FGA pentru despagubire sau raman cu paguba ? Si daca da, cam cat timp ar mai fi valabil dosarul ?

Raspunsul venit de la FGA pe mail intai spune

" In ceea ce privește solicitarea dumneavoastră, vă comunicăm faptul că este nevoie să depuneți o cerere de plată privind acordarea depăgubirilor/indemnizațiilor conform art.14 din Legea 213/2015 modificată prin OUG 102/2021 publicată în Monitorul Oficial al României în data de 27 septembrie 2021 – model Anexa 10 " - ok pana aici.

Apoi

" Modelele cererilor de plată privind acordarea despăgubirilor/indemnizațiilor, se regăsesc pe site-ul FGA, la adresa: www.fgaromania.ro – demersuri – Formulare FGA. (Anexa 10)
Termenul limită de depunere a Cererilor de plată la Fondul de garantare a asiguraților este 20 Iulie 2022. Dacă dreptul de creanță s-a născut însă ulterior datei de 20 aprilie 2022, termenul de 90 de zile curge de la data la care s-a născut dreptul, conform art. 14 alin. (1) din Legea nr. 213/2015".

Merci !

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,096
  • Înscris: 07.11.2006
Ce nu-i clar?

Dacă dreptul de creanță s-a născut însă ulterior datei de 20 aprilie 2022, termenul de 90 de zile curge de la data la care s-a născut dreptul, conform art. 14 alin. (1) din Legea nr. 213/2015".


Dreptul tau de creanta  s-a nascut in iunie 2022. 90 de zile dupa iunie 2022 inseamna cel mult 28 septembrie 2022. Azi suntem in 7 martie 2023.
De ce ai asteptat atat?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca era suficient sa faci cerere de despagubire insotita de un deviz intocmit de un service autorizat.
Reparatiile le faceai/sau nu, atunci cand puteai.

#4
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Nu stiu daca ajuta, dar tin minte ca un dosar de dauna aprobat e valabil 3 ani. Asa mi-am schimbat parbrizul cand nu mai aveam nici farama de CASCO.

#5
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013

View Postadisz, on 07 martie 2023 - 19:07, said:

Ce nu-i clar?

Dacă dreptul de creanță s-a născut însă ulterior datei de 20 aprilie 2022, termenul de 90 de zile curge de la data la care s-a născut dreptul, conform art. 14 alin. (1) din Legea nr. 213/2015".


Dreptul tau de creanta  s-a nascut in iunie 2022. 90 de zile dupa iunie 2022 inseamna cel mult 28 septembrie 2022. Azi suntem in 7 martie 2023.
De ce ai asteptat atat?

@adisz, motive medicale si de bani. Si eu am citit raspunsul ca tine dar asa cum zice @Don Costica, si eu stiam ca un dosar de dauna casco expira in mod normal.in vreo 2 ani.


#6
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.09.2014
termenul e 2 ani la la data daunei.... nu conteaza cand ai facut constatarea

#7
mirciu88

mirciu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 19.02.2013

View Postrzv74, on 08 martie 2023 - 10:58, said:

termenul e 2 ani la la data daunei.... nu conteaza cand ai facut constatarea

Bun, dosarul de dauna consemneaza evenimentele in 12.11.2021. Atunci in mod normal, la un asigurator nefalimentar, dosarul de dauna ar fi valabil pana in 12(sau 11).11.2023, cum spui tu.

(motivul pentru care a durat asa mult pana am facut constatarea in iunie 2022 a fost aglomeratia de la FGA din acea perioada, nu a depins de mine).

Referitor la raspunsul pe care l-am primit de la FGA, "dreptul de creanta" cand se naste intr-o speta ca a mea? Nu cumva atunci cand am reparatia facuta, deviz si factura si am deci o suma concreta pe care s-o cer despagubire ? Sau cumva se naste in momentul constatarii daunelor, ramanand sa fac reparatia si cererea de despagubire in acel termen de 90 zile ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate