Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Nu știu cum să procedez cu masina

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 11.07.2014
Bună ziua,

    Am o problemă și poate reușiti să mă ajutați cu un sfat.
    Am avut o mașinuță la vânzare acum un an și ceva, o sumă modică ( 4 000 lei ). Fiind aglomerat cu multe și nemaidorind să o țin am dat-o unui client.
   Omul mi-a dat banii pe loc, și a plecat cu mașina urmând să ne vedem ptr acte. Când a vrut el nu am putut eu, când am vrut eu nu putea el, am colaborat mult cu el pe parte de serviciile oferite de firma mea.
     Fiind ocupat în ultimul an am uitat efectiv și de mașină etc.
    Acum nu mai pot da de fostul client (  pleacă des prin străinatate ) iar singurul document pe care îl încă de anul trecut de la el este o copie după buletinul dnei care merge cu mașina, mașina fiind încă pe numele meu.
    100 % nu va reveni în țară prea curând respectivul și nu știu ce să fac ca să închei legal această situație și nici de dna șoferiță nu pot da.
    Acum câteva zile mi-a venit un mail cum că îmi expiră asigurarea pe acea mașină, nu e o sumă mare dar nici nu aș vrea să o plătesc eu.
    Mă puteți ajuta cu un răspuns în sensul de a putea rezolva această situație și să "scap" legal/echitabil de mașină?
    Toate actele mașinii le-am predat atunci, clientul nu a fost deloc rău intenționat pur și simplu nu ne-am mai intersectat și nu știu ce pot face.
    Îmi sugerase cineva să o declar furată dar nu aș vrea să îi fac rău cuiva....

#2
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005
Sun o pe doamna si faceti actele.e rapid.n o lasa fara asigurare ca e nasol.dar mare grija ..nu pe numele tau(bonus malus)

#3
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Pai daca expira asigurarea de ce s-o platesti tu?
Daca vrea sa circule in continuare o sa te caute.
Sau face asigurare pe numele tau, si asta e posibil.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 foxbat, on 07 martie 2023 - 16:24, said:

Sun o pe doamna si faceti actele.e rapid.
și nici de dna șoferiță nu pot da

Nu prea ai ce sa faci.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 16.03.2007

 drndcg, on 07 martie 2023 - 16:22, said:

    Îmi sugerase cineva să o declar furată dar nu aș vrea să îi fac rău cuiva....

te mananca?

#6
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.09.2014
Foloseste platformele de socializare, in special F.B. Astfel ai sanse sa dai peste el, sau peste ea si sa stabiliti un contact.

#7
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 02.08.2020
Dar contract de vânzare/cumpărare ați semnat?
Dacă o declari furată este infracțiune, fals în declarații, art. 326 NCPP.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
OP zice ca :
Omul mi-a dat banii pe loc, și a plecat cu mașina urmând să ne vedem ptr acte.

#9
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,512
  • Înscris: 22.08.2012
Macar ai scris pe talon "Se instraineaza catre..."?

Daca nu, delasarea iti va produce niscai neplaceri.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,994
  • Înscris: 20.10.2015
Mergi la directia de permise auto si inmatriculari si soliciti acolo mentionarea instrainarii vehiculului
Cred ca exista o declaratie pe proprie raspundere, trebuie sa ai cartea de identitate a vehiculului, actul de vanzare al masinii, dovada de la ANAF ca e platita etc

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
Ai contract de vânzare cumpărare făcut? Daca nu ai așa ceva: e nasol. Rămâne și la impozit la tine.
RCA puteai sa îl anulezi in momentul vânzării.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,096
  • Înscris: 07.11.2006

 foxbat, on 07 martie 2023 - 16:24, said:

Sun o pe doamna si faceti actele.e rapid.n o lasa fara asigurare ca e nasol.dar mare grija ..nu pe numele tau(bonus malus)

Pai nu invers ar trebui sa se intample? Adica doamna, care se foloseste de masina ar trebui sa-l caute pe drndcg?
Io; zic sa nu faca asigurare noua, e obligatie celui care conduce masina. Parerea mea, eu asa as proceda in orice caz.

Lasam la o parte faptul ca toti sunt delasatori si i-a durut prin dos, dar asta e.

ps,
Cred ca cel mai bine ar fi sa mearga la inmatriculari si sa clarifice acolo problema.

#13
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

 drndcg, on 07 martie 2023 - 16:22, said:

Bună ziua,

Am o problemă și poate reușiti să mă ajutați cu un sfat.
Am avut o mașinuță la vânzare acum un an și ceva, o sumă modică ( 4 000 lei ). Fiind aglomerat cu multe și nemaidorind să o țin am dat-o unui client.
   Omul mi-a dat banii pe loc, și a plecat cu mașina urmând să ne vedem ptr acte. Când a vrut el nu am putut eu, când am vrut eu nu putea el, am colaborat mult cu el pe parte de serviciile oferite de firma mea.
Fiind ocupat în ultimul an am uitat efectiv și de mașină etc.
Acum nu mai pot da de fostul client (  pleacă des prin străinatate ) iar singurul document pe care îl încă de anul trecut de la el este o copie după buletinul dnei care merge cu mașina, mașina fiind încă pe numele meu.
100 % nu va reveni în țară prea curând respectivul și nu știu ce să fac ca să închei legal această situație și nici de dna șoferiță nu pot da.
Acum câteva zile mi-a venit un mail cum că îmi expiră asigurarea pe acea mașină, nu e o sumă mare dar nici nu aș vrea să o plătesc eu.
Mă puteți ajuta cu un răspuns în sensul de a putea rezolva această situație și să "scap" legal/echitabil de mașină?
Toate actele mașinii le-am predat atunci, clientul nu a fost deloc rău intenționat pur și simplu nu ne-am mai intersectat și nu știu ce pot face.
Îmi sugerase cineva să o declar furată dar nu aș vrea să îi fac rău cuiva....
O scrisoare pe adresa femeii, sau să mergi personal acolo, nu poți?
Ai copia actului de identitate!

#14
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
dute la Inmatricularii si vezi daca mai e masina pe numele tau.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca a aflat deja:
Acum câteva zile mi-a venit un mail cum că îmi expiră asigurarea pe acea mașină

#16
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Trimite un mail la politia unde e inregistrata masina,explici situatia,si poate au ei rezolvare.

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,598
  • Înscris: 08.03.2017
Declara masina furata la politie si vine domna Posted Image
Dar nu azi ...

#18
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 16.04.2007
Uite asa 'Ion' si-a batut un cui in talpa acum ceva timp si acum nu stie de ce il doare piciorul ...Nu faceti ca Ion!
Deci tu, initiator, te-a durut la basca de 'normal' si ai vrut o 'perversiune'. Ce speri sa iti spunem noi?
Sa mergi cu copia aceea si sa faci un CV fictiv? Pentru 4000ron o sa o tragi mult si bine! Sincer, o meriti!
Spor!

Edited by dem3ntor, 08 March 2023 - 08:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate