Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Promisiune bilaterala de vânzare acțiune în instanta cu obligatia de a face

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Legalizate

Legalizate

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.03.2023
Bună ziua am o promisiune de vânzare cu un vânzător care a semnat la rândul sau un contract cu o alta persoana terta ca va face lucrări în schimbul unei proprietăți. Acum însă treburile sau complicat și acea persoana terta nu a oferit dreptul de proprietate vânzătorului cu care eu am aceasta promisiune de vânzare. Pot face o acțiune oblica împotriva lui eu plătind acel imobil integral? Pe scurt am o promisiune de vânzare cu un vânzător care în acest moment nu e proprietar pe acel imobil.

#2
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Cred ca nu ai ce face decat sa-i executi obligatiile in cazul neonorarii promisiunii. De exemplu, platesti tot (daca e contractual) si primesti dublu.
Depinde ce scrie in promisiune.
Obligatia de a vinde apare la termenul convenit. El poate sa promita acum ca-ti vinde Turnul Eiffel peste 50 de ani.

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Promisiunea cu tertul a fost semnata inainte, sau dupa semnarea promisiunii cu tine?

View PostLegalizate, on 02 martie 2023 - 00:41, said:

Pe scurt am o promisiune de vânzare cu un vânzător care în acest moment nu e proprietar pe acel imobil.

Pe scurt, la termenul vanzarii, daca nu o poate onora, va trebui sa te despagubeasca... dublu cat ai platit tu... promisiunea este un antecontract...

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
vezi ca mai este un user pe forumcare are o problema complicata cu o promisiune de vanzare cumparare!

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 26.06.2009

View PostLegalizate, on 02 martie 2023 - 00:41, said:

Pot face o acțiune oblica împotriva lui eu plătind acel imobil integral? Pe scurt am o promisiune de vânzare cu un vânzător care în acest moment nu e proprietar pe acel imobil.
Poti sa iti faci mustrari de constiinta ca ai platit integral un bun unei persoane care nu are acel bun! Daca a mai promis bunul la inca alte 100 de persoane ca tine ce o sa faceti cu totii?

Sa fii fericit(a) daca iti mai recuperezi suma integral! Ce sa mai vorbesti de dublul avansului (care la tine avans = 100% din suma)...

#6
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Incearca sa-ti recuperezi banii dati! Practic tu ai platit pentru un bun/o marfa unei persoane care nu avea in proprietate asa ceva! De cele mai multe ori naivitatea/lacomia costa scump !!!!

#7
Legalizate

Legalizate

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.03.2023

View Postbonygy, on 02 martie 2023 - 08:00, said:


Promisiunea cu terțul a fost realizata înainte de a face promisiunea cu mine. Practic în baza contractului respectiv sa făcut promisiunea de vânzare cu mine

Edited by althea, 03 March 2023 - 06:25.


#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Deci, ca sa intelegem mai bine...
A ii promite lui B ca ii vinde terenul. Tranzactia nu este finalizata, dar apari tu, iar B iti promite tie ca iti vinde terenul pe care inca NU la cumparat de la A.

In cazul acesta, cred ca A este intr-un mare rahat...

Edited by bonygy, 03 March 2023 - 09:03.


#9
Legalizate

Legalizate

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.03.2023
Ai înțeles idea între A și B exista un contract din care B în schimbul serviciilor va primi acel imobil.  Eu apar pe urma și realizez cu B o promisiune de vânzare pe care B trebuie sa îl obțină de la A. Pot face în aceste condiții o acțiune oblica pentru acel imobil pentru ca B sta în inactivitate

Edited by althea, 07 March 2023 - 04:24.


#10
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Tu nu ai treaba cu A, nu ti-a promis nimic.
Ai un contract cu B, care are un termen de executie. Daca la termenul de executie B nu isi indeplineste promisiunea, se aplica clauza din contract care stipuleaza ce se intampla in cazul asta.
La fel si B, daca A nu ii vinde la termenul stabilit, va primi despagubirile stabilite in contractul dintre A si B.

#11
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

View PostLegalizate, on 02 martie 2023 - 00:41, said:

Bună ziua am o promisiune de vânzare cu un vânzător care a semnat la rândul sau un contract cu o alta persoana terta ca va face lucrări în schimbul unei proprietăți. Acum însă treburile sau complicat și acea persoana terta nu a oferit dreptul de proprietate vânzătorului cu care eu am aceasta promisiune de vânzare. Pot face o acțiune oblica împotriva lui eu plătind acel imobil integral? Pe scurt am o promisiune de vânzare cu un vânzător care în acest moment nu e proprietar pe acel imobil.

Cel mai probabil ai luat o "teapa" si destul de mare ca valoarea financiara.
Intelegerea intre A si B nu te priveste.
Poti chema la "judecata" doar pe B.
Ai si posibiltatea sa faci si o reclamatie la organele abilitate  pentru inselaciune.
Situatie se complica pentru tine in ipoteza ca B este o persoana juridica, "schema" de vanzare pentru diverse bunuri si prestari de servicii descrisa de tine nu este una de data recenta.

#12
Legalizate

Legalizate

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.03.2023

Ok dar între A și B exista clauza în contract ca poate promite acel bun . Practic B mi la promis mie. Pot face în acest caz acțiune oblica?

Edited by Dany_Darke, 05 March 2023 - 08:43.


#13
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Voi nu va sfaditi pe o proprietate, ci pe lantul slabi promisiunilor.
De promis se poate promite orice, chiar si viata vesnica. Nu e nevoie de clauza contractuala pentru a putea promite. In contract scrie ce se intampla daca promisiunea e incalcata.
Tu il executi pe B conform contractului tau, B il executa pe A conform contractului dintre ei.
Daca vrei sa te iei la tranta cu A, o sa te trimita la plimbare.

#14
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postdanutzu22, on 04 martie 2023 - 06:58, said:

Cel mai probabil ai luat o "teapa" si destul de mare ca valoarea financiara.
Da, reanalizand, cred ca asa este...
Chiar si la o "promisiune", cel care promite ca vinde trebuie sa fie cu actele de proprietate "la zi"... nu vrajeli, promisiuni din alta parte...

#15
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Am gasit ceva legat de actiunea oblica aici: https://www.juridice...-cod-civil.html
Pare totusi sa fie vorba de relatia dintre un creditor si un debitor si nu prea cred ca relatia voastra poate fi interpretata ca una de creditare a.i. tu sa te poti indrepta impotriva lui A. Totusi, incearca si pe avocatnet, poate iti raspunde cineva avizat. Sau consulta direct un avocat; orice imobil ar fi acela la care faci referire, suma pe care ai achitat-o nu poate fi mica. Chiar daca probabil ti s-a oferit un pret substantial sub piata, altfel nu vad de ce ai fi riscat varianta asta si nu ai asteptat pana B intra efectiv in posesia imobilului.

#16
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Ce teapa? Un antecontract suna cam asa(simplificat):

"Io, Don_Costica Voievod si Domn ii promit lui Gogu Martalogu ca pe 1 aprilie ii vand Statuia Libertatii. Gogu mi-a dat X lei avans. Daca pe 1 aprilie nu ii vand statuia, din orice motiv, ii dau inapoi 2X lei."

Pana la 1 aprilie, Don_Costica face pe dracu-n patru, eventual il ia pe Biden ostatic, ca sa devina proprietar pe SL. Daca reuseste, vinde. Daca nu, plateste 2X.

Care e teapa?

#17
Legalizate

Legalizate

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.03.2023
Problema e ca B din aceasta ecuatie care a promis respectivul imobil a scos tot de pe firma lui cu care eu am contract deci cu ce rămân și dacă ma îndrept împotriva lui?

Edited by althea, 07 March 2023 - 04:23.
te rog nu mai cita integral mesajul imediat anterior, încarci inutil topicul


#18
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Asta afli dupa ce il dai in judecata. Nu ai dat multe detalii, asa ca eu suspectez ca ai fost fraierul de serviciu. Tu stii mai bine ce ai negociat cu B si poti considera tarasenia ca fiind un curs de specializare. Scump, da' face.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate