Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

coletarie in afara tarii

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Care ar fi cel mai convenabil curier sa trimit un mic pachetel in Germania?

Cei de la Fan Courier au niste preturi astronomice atat pe intern, pe extern nici nu mai putem discuta de asa ceva. Sa trimiti pe intern un pachet cu cei de la Fan Courier costa minim 38 de lei si nu-mi explic de ce... Pe plan extern doar un singur plic ajunge la 180 de ron, iar de colete nici nu are rost sa mai continuam discutia.

Cu cei de la Cargus se poate expedia si cu 25 de ron. Ce fac in plus cei de la Fan fata de cei de la Cargus? Cred ca mai nimic! Important e coletul sa ajunga a doua zi, altceva...

Si revenind la subiect, se poate trimite cu un maxim de 15 euro un mic colet in Germania? Daca da, cu ce curier?

#2
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Eu am trimis colete in Germania folosind Posta Romana, colet asigurat cu valoare.
Am pus valoarea in jur de 300 de lei iar transportul m-a costat pana in 100 de lei. Coletele mele aveau in jur de 3-4 kg.
A fost livrat la destinatar cu DHL Paket, a venit la el acasa postasul cu coletul.
Timpul de livrare a oscilat intre 7 zile si 14.

Edited by ambr0zie, 01 March 2023 - 23:25.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,741
  • Înscris: 07.02.2003
Si la fan merge cel putin teoretic 25-30 lei insa doar daca punctele se incadreaza unde le convine, unde n-au resurse sunt costuri in plus. Eu intotdeauna folosesc Cargus, imi e mai comod.
Coletarie externa UE se poate face cu firmele de transport ce au si servicii postale, gen coletarie Atlassib. Daca ai nevoie pe Franta merge cu Alexa Trans.

Edited by andreic, 01 March 2023 - 23:57.


#4
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Dacă destinatia este in drumul microbuzele, merge si cu microbuzul. Unde anume trimiți?

#5
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 15.08.2014
De unde din Ro pina unde in De? Microbuzele cam iau 1,5€/kg

#6
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 08.12.2009
Cu DPD e in jur de 90 de lei.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004
Cel ma ieftin iesi cu Posta Romana.

A trebuit sa trimit anul trecut ceva si am cautat de mi-a venit rau.
SIngura problema - trackingul la Posta noastra are o intarziere enorma pana e completat - insa lucreaza cu DHL-ul si poti verfiica trackingul pe site-ul DHL.

#8
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 23.04.2007
Am incercat sa trimit 3 colete de 600g fiecare prin posta , anul trecut. MI-au cerut vreo 60 ron pana in Grecia pt fiecare(180 ron toate).M-am lasat pagubas.

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
Cel mai ieftin: Posta Romana. Alege trimitere cu tracking.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am avut un pachet de 300g super mic de trimis Bucuresti-Viena. La posta romana imi cerea 15eur cu tracking, iar pretul depasea valoarea produsului. M-am lasat pagubas cand am vazut ce tarife se cer. Cu DHL vroiau 200ron.

Ulterior am cautat pe net autocare care pleacau pe ruta Viena si m-am dus la sofer inainte sa plece si l-am rugat sa il ia cu el. La inceput nu a vrut, lucru normal pentru ca as putea transporta orice acolo, dar i-am deschis pachetul in fata si i-am aratat. Fiind o chestie nesemnificativa pentru oricine, a acceptat sa il ia chiar pe gratis, dar i-am dat 5eur ca a fost de treaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate