Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

OnePlus face magarii in privinta bateriilor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
https://arstechnica....he-oneplus-pad/

OnePlus introduc conceptul de "baterie criptata" prin care încearcă să te oblige sa te duci la un service autorizat pentru a îți putea înlocui bateria.

Ce mizerie. Din punctul meu de vedere e o practică anti-consumator. Voi ce credeți?

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,534
  • Înscris: 16.03.2007
daca nu-ti convine schimba programu..

#3
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Stai sa vezi cand o sa iti iei masina noua si daca vrei sa beneficiezi de garantie, trebuie sa te duci in reprezentanta. De asta ce mai zici? Anticonsumator...

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
O miscare "geniala" dc te numesti Apple, una tampita daca nu te numesti "Apple".

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
Apple face asta de ceva vreme:)) iar daca Apple o face, stii ca o sa inceapa si altii. cati nu au ras de ei cu jackul, acum toti l-au scos. Smartphoneul e folositor ca fac lucruri pentru munca pe el, conferinte, emailuri etc. dar daca nu as avea asta, nu as avea nici o problema sa renunt la smartphone. si la laptop as renunta, o tableta de 11 imi e de ajuns pentru ce fac.

Edited by bobitad, 08 February 2023 - 22:05.


#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
mai schimba cineva bateria la gigi de la servisul gsm din coltul blocului?

#7
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Clar că e o practică anticonsumator, dar cui crezi că îi mai pasă. Treaba merge, vezi Apple!

#8
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View PostNamidee, on 08 februarie 2023 - 21:42, said:

Stai sa vezi cand o sa iti iei masina noua si daca vrei sa beneficiezi de garantie, trebuie sa te duci in reprezentanta. De asta ce mai zici? Anticonsumator...
https://www.pellonau...-car-servicing/
Exista ceva rezistenta din partea publicului la genul asta de miscari. Zicea cineva p-aici ca la Hyundai i-au zis ca nu are voie sa puna decat benzina si lichid de parbriz daca nu vrea sa-si piarda garantia.
Chestia cu "right to repair" trebuie sa prinda odata si-odata, mai ales daca exista destui oameni care se impotrivesc valului asta de "ti-am pus baterie smechera ca sa n-o poti schimba singur".

Oricum am renuntat la OnePlus, dar daca eram in dubii, asta ma impingea spre alte produse, instant.

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
am mai pus videoul asta, dar asa am ajuns sa facem ca sa schimbam o baterie, sa ajungi sa ”sudezi” cipul de la baterie ca sa o recunoasca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EWCnGhlJJzg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si poate omul vea sa-si schimbe bateria acasa, ce conteaza? sau ce conteaza ca la gigel srl. trebuie sa aiba libertatea sa faca ce vrea cu telefonul lui. cui ii pasa? la toti ar trebui sa ne pese, e ca si cum ai zice: eu aleg sa poluez desi respiram toti acelasi aer. au ajuns de rasul lumii tehnicile astea, cred ca generatiile viitoare or sa se uite la perioada asta si o sa zica ca eram tare idioti.

Edited by bobitad, 08 February 2023 - 22:22.


#10
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

View Postbobitad, on 08 februarie 2023 - 22:19, said:

si poate omul vea sa-si schimbe bateria acasa, ce conteaza? sau ce conteaza ca la gigel srl. trebuie sa aiba libertatea sa faca ce vrea cu telefonul lui. cui ii pasa?

Ii pasa firmei, pt ca daca tu cumperi un telefon(sau orice de altfel) sh si iti ia foc, pt ca au fost interventii facute de gigel, dar tu nu stii asta, vei umple internetul de comentarii negative ca uite ce praf sunt astia sau daca esti prin americanime, le mai trantesti si un proces. Sau poti fi doar rau voitor si chiar daca stii ca tu esti cel vinovat de defect, vei face mare video ca uite ce produs prost am cumparat.

#11
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 18.05.2010
Atâta timp cât service e la îndemână nu îmi pasă ce face Oneplus. schimb bateria la ESD înainte să expire garanția și aia e. Nu mai trebuie trimis prin DHL în Polonia la service.

#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostTehCube, on 08 februarie 2023 - 22:15, said:

Chestia cu "right to repair" trebuie sa prinda odata si-odata, mai ales daca exista destui oameni care se impotrivesc valului asta de "ti-am pus baterie smechera ca sa n-o poti schimba singur".

Da, atat ca trend-ul este in directia opusa si de cat timp trend-ul este in acea directie, lucrurile nu cred ca mai pot fi schimbate.

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Clientul decide trendul. Cat timp nu simte lumea ca ia destula teapa o sa mearga in directia aia, dar cand ajunge cutitul la os poate vor inceta sa mai cumpere in prostie, si atunci obilgi si producatorul sa schimbe ceva. Nu cred ca exista un "point of no return" atat timp cat exista si concurenta pe piata.

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Ca să fiu un pic avocatul diavolului, OnePlus sunt cunoscuți pentru încărcare rapidă, la curenții de încărcare utilizați în acest caz chiar este posibil ca riscul de explozie să fie semnificativ în caz de improvizații. Bateriile nu mai sunt ca acum 10 ani de zile când încărcai la maxim 10w.

Anyway, eu personal nu am mai schimbat de atunci baterii în regie proprie pentru că oricum nu a fost cazul.

#15
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
Innoata contra curentului. Acum cand Europa vrea sa impuna din nou sa poti sa schimbi singur bateria ,ca sa schimbi telefonul mai rar si implicit sa poluezi mai putin, sa vii cu chestia asta...

#16
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007

View Postslai, on 08 februarie 2023 - 22:12, said:

mai schimba cineva bateria la gigi de la servisul gsm din coltul blocului?
Am un OP7 si mi-am schimbat singur bateria, telefonul e ca nou insa aflu ca OP nu mai are modelul meu in suport.
Sotia are un Iphone 8, i-am schimbat si ei bateria si e f multumita.
de ce sa dam sute de euro pe telefoane noi cand astea merg perfect?

Edited by atupi, 09 February 2023 - 11:36.


#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View Postatupi, on 09 februarie 2023 - 11:35, said:

Am un OP7 si mi-am schimbat singur bateria, telefonul e ca nou insa aflu ca OP nu mai are modelul meu in suport.
Sotia are un Iphone 8, i-am schimbat si ei bateria si e f multumita.
de ce sa dam sute de euro pe telefoane noi cand astea merg perfect?
Confirm, am un OP 7T se misca impecabil in aplicatii uzuale, niste fractiuni de secunda ata de Samsunguri lansate anul trecut. Problema bateriei e maxima la toate telefoanele si le imping in zone de dispozitive consumabile inutil. Nu poti compara repratia aftermarket la telefon cu bateria de la masina, acolo dai foc la un bloc intreg daca ia foc bateria ca a luat-o Dorel un pic la ciocan sau i-a mai dat el doua dibluri unde nu trebuie ca sa tine mai bine :)

#18
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
@filipxxx al meu, dupa trecerea la Android 12 tel meu merge super rapid fata de 11.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate