Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Teapa placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.01.2020
Bună ziua! Am cumpărat un GTX 970 Asus Strix OC 4G, alimentare 8pin de pe olx. Afișează, calculatorul se deschide, însă când doresc sa ii instalez driverele nu mai afișează, monitorul da no signal și doar dacă ii dau restart își revine. Ce ii pot face, ce are defect? E clar ca e teapa dar măcar sa știu dacă am ce sa ii fac, am dat puțin pe ea oricum.

#2
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Reciclare DEEE :>

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
o pui la lectii de viata si mergi mai departe. iar data viitoare daca vrei sa mai cumperi ceva de pe olx verifici bine, eventual rulezi niste softuri de testare performanta sa vezi ca nu crapa cand e utilizata intens

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Una din probleme poate fi: placa video nu sta perfect dreapta in slot. Multi au patit chestii asemanatoare si de aceea a aparut urmatorul dispozitiv de corectie. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jq6FVKxa5m4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Puțin ai dat, puțin ai parte de ea. Totuși cat de "puțin '?

#6
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View PostStrepix, on 08 februarie 2023 - 17:14, said:

Bună ziua! Am cumpărat un GTX 970 Asus Strix OC 4G, alimentare 8pin de pe olx. Afișează, calculatorul se deschide, însă când doresc sa ii instalez driverele nu mai afișează, monitorul da no signal și doar dacă ii dau restart își revine. Ce ii pot face, ce are defect? E clar ca e teapa dar măcar sa știu dacă am ce sa ii fac, am dat puțin pe ea oricum.

Inceraca cu alt monitor, se pare ca monitorul nu suporta rezolutia dupa instalarea driverului.

#7
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostStrepix, on 08 februarie 2023 - 17:14, said:

Bună ziua! Am cumpărat un GTX 970 Asus Strix OC 4G, alimentare 8pin de pe olx. Afișează, calculatorul se deschide, însă când doresc sa ii instalez driverele nu mai afișează, monitorul da no signal și doar dacă ii dau restart își revine. Ce ii pot face, ce are defect? E clar ca e teapa dar măcar sa știu dacă am ce sa ii fac, am dat puțin pe ea oricum.

Parerea mea ii ca nu are niciun defect, ca de era defecta nu afisa nimic, niciodata. Sau eventual doar linii sau pixeli. Placa ii recunocuta de windows? Apare in Device manager?

Edited by Bucifon, 08 February 2023 - 18:25.


#8
Strepix

Strepix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.01.2020
Nu mă ajută deloc sa mi ziceți ca trebuia sa verific, cât am dat pe ea și etc. Vreau doar sa știu dacă pot sa o repar sau nu merita. Am încercat și pe alt monitor, n are treaba rezoluția, nici slot ul. Apare în device manager. Ea funcționează doar dacă nu ii pun niciun driver, nici măcar cel pe care l pune automat Windows ul. Orice încercare de instalare de driver îmi pune monitorul pe no signal.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostStrepix, on 08 februarie 2023 - 18:34, said:

Vreau doar sa știu dacă pot sa o repar sau nu merita.
Nu. Nu poți tu sa o repari.
Daca aveai cu ce, nu întrebai aici.

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
esti convins ca pui ce driver trebuie? pe ce windows? ca daca e 10 sau mai sus ar trebui sa puna automat un driver sa poti testa.

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Cablul de monitor e bagat in placa video nu in placa de baza da ?

#12
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Monitorul pe ce il ai conectat? HDMI, DVI sau DP?

#13
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Nu merită.
Dacă merita, vânzătorii le ar fi reparat pe cele in garanție, dar ei le înlocuiesc pur si simplu.
Chiar cu placi mai performante daca nu mai au în stoc placa mai veche...

Bine ai venit în clubul celor care au luat țeapă  pe OLX.

#14
matei1111

matei1111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.05.2021
Scoate driverul cu DDUsi cand dai sa reinstaleze scoate cablul hdmi inainte sa dai ok dar sa pozitionezi mouse-ul.

#15
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Ar mai putea fi si cablul, sunt unele care suporta rezolutii low dar nu pot rezolutii mai mari.

#16
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Posibil sa fi cumparat o placa de pe wish sau alte siteuri de genul, ca in general asa se comporta placile care "spoof-uiesc" un chipset (gen GTX 970), cand de fapt ele nu au nicio legatura cu asa ceva. D-aia atunci cand instalezi drivere care au diverse comenzi specifice acestui chipset se duce totul naibii.
Ai incercat de curiozitate un GPU-Z sau ceva program care incearca sa citeasca informatii despre placa? HWinfo, etc.?

Oricum, nu vad de ce ti-e rusine sa zici cat ai dat pe ea, macar.

#17
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Ce imi place de astia de pe forum cu "gata ai luat teapa", du-te frate la Politie si depune o reclamatie pentru inselaciune, o sa-l caute politia si o sa iti inapoieze banii prin impacare.

A scris in descriere ca functioneaza perfect? fa screenshoturi la tot sa ai pregatit si depune o plangere.

Eu zic ca ai luat o placa prajita de la unu de a minat cu ea sau pur si simplu ia stricat chipul video prin over heating excesiv, vad ca deja incep conspiratiile pe aici, ca e placa fake si dalea.........

Edited by alexandrualexww2, 08 February 2023 - 19:36.


#18
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
sau poate omu nu stie prea multe de it si daca nu a mers din prima...gata e teapa. pana a concluziona ca e gata placa trebuie niste teste facute...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate