Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Trec ITP-ul daca am montat alt motor cu aceeasi cilindree?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 08.01.2023
Detin o masina cu motor de 1.2. Am avut probleme grave la motor, motiv pentru care a necesitat inlocuirea acestuia. Este vorba, mai exact, de o masina marca Volkswagen Fox (2005). Mi-i s-a montat un motor tot de 1.2, insa de pe o Skoda (Fabia parca) din 2011. Azi am luat masina de la reparat. Asta era singura solutie, adica sa schimb motorul. Mecanicul nu stiu daca s-a gandit si la codul motor, sa corespunda cu codul motor din talon, inainte sa faca aceasta operatiune.
Insa, mergând pe ideea ca, (daca) NU mai am același cod motor, pot obtine ITP-ul (care imi expira foarte curand)? Este verificat si codul stantat pe motor si comparat cu codul motor din talon, atunci când se face ITP-ul?
Daca dau ceva in plus la cel care imi face inspectia, am sanse sa trec ITP-ul, tinand cont de problema pe care e posibil sa o am?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Legal, numai la RAR si numai cu documete doveditoare.

Edited by pasilla, 07 February 2023 - 21:18.


#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Verifica si in actele masinii daca macar ai seria trecuta. Uneori nu e cazul.

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Trebuie sa ajungi la RAR pentru modificarea seriei motorului care trebuie sa apara si in cartea de identitate a masinii. Nu poti merge la ITP ca acolo se face logarea cu calculatorul central al RAR si apare modificarea seriei de motor.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
La ITP se verifică nu codul motorului ci seria lui. Care e unica.
Sau va trece : nedescifrabil.
Că la unele motoare e așa multa rugina că nu se mai vede nimic.
Depinde de inspector.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
depinde de masina, la unele se verifca seria motorului, alte au doar cod motor fara serie.
daca masina e cu serie de motor ar trebui sa treci pe rar

 dorin_2k, on 07 februarie 2023 - 21:20, said:

...
Sau va trece : nedescifrabil.
...
si uite asa o sa puna mana pe "pila"

#7
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 08.01.2023
Si, daca e doar cu cod motor, unde se afla stantat acesta, chiar pe partea superioara a motorului, adica acolo cam prin zona bujiilor? Ca sa il caut mâine, si sa vad daca corespunde.
In carte, la cod motor, imi apar 3 liter, iar la serie motor scrie "fara serie".

#8
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Codul motor e una, seria motor e alta treaba, motorul este piesa de schimb, daca se fac modificari trebuie omologat, motorul se inlocuieste cu unul acelasi cod, seria este mai putin importanta, legat dupa inlocuire trebuie mers la RAR sa treaca in carte seria actualului motor, in functie de statia ITP se trece si cu motorul schimbat, am si eu motor schimbat pe Passat b6 si nu au fost probleme, depinde de inginer. De cca 2 ani s-au mai inasprit si ITP-urile sau cel putin asa pare. Sunt intradevar masini fara serie motor trecute in carte indescifrabila dar cod motor este sigur trecut,

 Alexandru_31, on 07 februarie 2023 - 21:32, said:

Si, daca e doar cu cod motor, unde se afla stantat acesta, chiar pe partea superioara a motorului, adica acolo cam prin zona bujiilor? Ca sa il caut mâine, si sa vad daca corespunde.
In carte, la cod motor, imi apar 3 liter, iar la serie motor scrie "fara serie".
La imbinarea blocului motor cu cutia, ar trebui sa se vada de deasupra cu o lanterna.

#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Mergi la ITP, nu risca. Eu am fost blocat de RAR (aleatoriu, la 2 statii diferite) la ultimele 2 examinari. Daca aia gasesc ceva nasol la masina, cel care detine statia are de suferit.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Cam ce ai de pierdut daca mergi la ITP si vezi ce-o fi?
Daca zici ca oricum expira curand....

#11
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 08.01.2023

 crocko.dilul, on 07 februarie 2023 - 21:39, said:

Cam ce ai de pierdut daca mergi la ITP si vezi ce-o fi?
Daca zici ca oricum expira curand....
Eu as vrea sa o rezolv mai simplu, adica, in cazul in care motorul are alt cod, sa "imping" ceva tipului de la ITP, si sa trec asa, nu sa ajung sa imi dea respins sau, mai rau, sa imi spuna din start ca trebuie sa ma duc la RAR prima data, iar la RAR sa ma lovesc de alte probleme, adica de toate acele proceduri care se fac in acest caz.


#12
Florin7334

Florin7334

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.10.2021

 Alexandru_31, on 07 februarie 2023 - 21:32, said:

In carte, la cod motor, imi apar 3 liter, iar la serie motor scrie "fara serie".
Daca nu ai in carte seria motorului... nimeni nu se apuca sa verifice daca a crescut unul.
Va trece fara probleme de ITP

#13
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 08.01.2023

 96Flo, on 07 februarie 2023 - 21:37, said:

Codul motor e una, seria motor e alta treaba, motorul este piesa de schimb, daca se fac modificari trebuie omologat, motorul se inlocuieste cu unul acelasi cod, seria este mai putin importanta, legat dupa inlocuire trebuie mers la RAR sa treaca in carte seria actualului motor, in functie de statia ITP se trece si cu motorul schimbat, am si eu motor schimbat pe Passat b6 si nu au fost probleme, depinde de inginer. De cca 2 ani s-au mai inasprit si ITP-urile sau cel putin asa pare. Sunt intradevar masini fara serie motor trecute in carte indescifrabila dar cod motor este sigur trecut,


La imbinarea blocului motor cu cutia, ar trebui sa se vada de deasupra cu o lanterna.
Asadar, pot scapa si fara sa ma duc la RAR, in cazul in care nu se pune problema de serie, ci doar de cod motor? Adica, daca nu imi corespunde codul cu cel din carte, am sanse, "impingandu-i" ceva celui de la ITP, sa trec?

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Daca in CIV e "fara serie" e ok. Treci fara probleme.

#15
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 08.01.2023

 Florin7334, on 07 februarie 2023 - 21:45, said:


Daca nu ai in carte seria motorului... nimeni nu se apuca sa verifice daca a crescut unul.
Va trece fara probleme de ITP
Ok, dar, acele 3 litere, care reprezintă codul motor, e posibil sa nu apara pe motorul pe care l-am montat acum? Ca, in cazul in care apare pe undeva, imi fac griji ca il va compara cu cel trecut in carte, si, daca nu corespunde...

#16
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
Legal, doar prin RAR.

#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Masina aia e expusa la ITP anual.
Daca n-ai un frate inginer mecanic autorizat ITP o sa te cam chinui....

 Alexandru_31, on 07 februarie 2023 - 21:44, said:

Eu as vrea sa o rezolv mai simplu, adica, in cazul in care motorul are alt cod, sa "imping" ceva tipului de la ITP, si sa trec asa, nu sa ajung sa imi dea respins sau, mai rau, sa imi spuna din start ca trebuie sa ma duc la RAR prima data, iar la RAR sa ma lovesc de alte probleme, adica de toate acele proceduri care se fac in acest caz.


#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 crocko.dilul, on 07 februarie 2023 - 21:39, said:

Cam ce ai de pierdut daca mergi la ITP
vinerea după 17 30?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate