Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Asus ZenBook Flip 14 UM462 ventilatorul merge la peste 4500 RPM tot timpul

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Am această jucărie: https://www.asus.com...k-Flip-14-UM462

Sunt mulțumit de el, dar are o problemă. Fan-ul are momente când merge la 100%, fără vreun motiv evident în spate. Nu trag de laptop, nu mă joc. Doar stau în Chrome, cu vreo 10 tab-uri. Am tot încercat să găsesc un soft de fan control, dar nu am găsit unul care să poată controla fan-ul din laptop.

Ce am încercat să fac până acum:

- Am schimbat pasta termoconductoare cu Arctic MX4.
- Am testat și în Linux, tot la fel face.
- M-am uitat în BIOS să văd ce opțiuni de control al ventilatorului are, nu am găsit nimic.
- Am instalat tot felul de aplicații de la Asus, nimic nu m-a ajutat. Doar am aflat că rulează continuu ventilatorul la 4500+ RPM. Mai scade și sub 4500, dar rar,
- Temperatura la procesor este sub 70 de grade. Câteodată, am avut și 50 de grade. Nu cred că Ryzen 3700u e un procesor atât de consumator de curent și dătător de căldură. Da, e Ryzen, și alea de laptop-uri sunt destul de calde.

#2
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 12.09.2015
Salut Miki,ai incercat un update de bios?Sistemul de racire a avut pasta termoconductoare sau pad termic?Am patit ceva asemanator cu turatia respectiva si am rezolvat-o din niste setari de bios(Poate in update de bios gasesti ceva suplimentar de reglaj),acum cauzele pot fi mai multe si trebuie sa le iei pe rand.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008

 PiticVerde, on 07 februarie 2023 - 14:33, said:

Salut Miki,ai incercat un update de bios?Sistemul de racire a avut pasta termoconductoare sau pad termic?Am patit ceva asemanator cu turatia respectiva si am rezolvat-o din niste setari de bios(Poate in update de bios gasesti ceva suplimentar de reglaj),acum cauzele pot fi mai multe si trebuie sa le iei pe rand.

Da, uitasem să trec. Are update de BIOS, dar nu găsesc nicio setare acolo legată de ventilator.

A avut pastă termoconductoare, care era uscată.

#4
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 29.12.2016
Incearca asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7VwaWNRFXKU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Creeaza un power plan bazat pe saving power. Inca nu modifica registrii. La mine ventilatorul e oprit iar spatele e rece.
Attached File  Screenshot_2.png   19.02K   8 downloadsAttached File  Screenshot_3.png   77.32K   9 downloads

Edited by Leo2006, 07 February 2023 - 18:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate