Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cum funcționează poprirea?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,612
  • Înscris: 13.03.2005

View Postromeo_cj, on 09 februarie 2023 - 17:41, said:



Eu credeam ca banii mei sunt in siguranta, la o banca privata, care imi ia comision lunar ca sa aibe grija de ei. Deci nu la CEC sau la BNR.
Doar conturi deschise online la bănci din tari străine, că acolo poprirea ajunge mai greu, din cauza birocrației și tipului de relatii bilaterale... Vezi povestea cu Revolut din Lituania și popririle trambitate de ANAF...

Edited by wertyck, 09 February 2023 - 22:04.


#20
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
am platit amenzile vineri, am luat o chitanta. am fost in aceeasi cladire la biroul pt popriri, mi-a spus ca e tarziu si abia luni va trimite prin scrisori postale sa se ridice popririle si ca va dura deci cateva zile. alternativa, sa mi le dea mie sa ma duc personal la banci (si nu mai trimite scrisorile cred). m-a pus sa scriu ca am primit cele 9 hartiute, la 3 avand popriri de cate 2 ori, la ing in 2012 si 2015(cred ca in 2012 deja nu mai aveam contul pe motiv de nefolosire al contului/card expirat), la unicredit in 2013 si 2017- in 2013 ar fi trebuit sa imi prinda bani, iar in 2016 deja cica mi-a anulat banca contul fiindca imi expirase buletinul si nu m-am dus cu cel nou. la brd in 2017 si 2021 desi nu am avut conturi. la BT in 2015 desi n-am avut cont, la intesa sanpaolo in 2017 iarasi n-am avut conturi, la raiffeisen  in 2015 iarasi fara conturi.

aveam deci popriri pentru 6 banci, desi am avut mai demult doar  la 2 carduri. a zis ca "sistemul" trimite automat, ca nu-si explica de ce la 6 banci. si sa ma duc totusi la toate.

mi-a zis ca sunt grupate mai multe amenzi in "debite 75/76" 1 in 2007 si 3 in 2009 fiindca probabil mi-au venit si atunci dar s-au reintors, eu nu cred fiindca mi-ar fi prins bani pe un card daca nu ar fi fost prima scrisoare de poprire in 2014 pe care am si primit-o.

prima banca la care am mers a fost raiffeisen, i-am spus angajatei de acolo ca nu stiu sa am cont la ei, a luat sistarea, am cerut sa imi dea ceva la mana ca au primit-o, mi-a dat o copie dupa ea, mi-a zis ca va ajunge la bucuresti si probabil pe luni incolo se va ridica. pe urma am insistat sa afle daca am avut cont ceva, s-a uitat pe pc si s-a mirat ca nu am avut, a si intrebat o colega ce se intampla oare cu sistarea trimisa. am plecat de acolo buimac.
urmatoarea, intesa, nu mi-au luat sistarea pe motiv ca nu ma gasesc la ei si deci nu au ce sa faca cu ea daca nu am cont. sa o pastrez desi nu ar trebui sa apara daca voi vrea vreodata sa deschid cont, daca de acum incolo nu vor mai fi popriri. la fel la brd si bt, desi la brd cica imi apare doar numele prin 2002, probabil fiindca oi fi platit ceva prin ei sau nu-si explica, nefiind vorba de cont.

la ing si unicredit au zis sa pastrez sistarile fiindca in cazul in care a venit poprirea cat inca mai aveam conturile(nu m-au anuntat bancile cand le-au inchis, nici de popriri), posibil sa nu-i lase sa-mi faca un cont nou in viitor daca nu le arat sistarea.

mi se pare incredibil in 2023 sa-mi spuna ca sistemul a trimis aiurea popriri, ca nu le poate anula electronic, ci trebuie sa trimita plicuri(desi nu-s conturi si deci vor arunca bancile plicurile la gunoi sau in vreun sertar?!) sau sa ma duc eu personal si sa ma "refuze" sa le ia, desi unde am avut conturi sa le pastrez pt orice eventualitate, ba chiar pe toate...pt ca Romania.

dar avem aplicatie cu ghiseul, am uitat sa le cer sa imi dea (oare imi dau ei?!) sa imi pot face cont, dar voi folosi doar de distractie, nu am incredere acum in nimic, nici in stat nici in banci. poate in 2030..

Edited by Punter, 15 February 2023 - 03:26.


#21
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,612
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă se pune poprire, informare de poprire se trimite la toate băncile existente și te cauta după CNP, și unde te găsesc, "te popresc".

#22
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
După cum spuneam, nu trebuia să mă găsească la niciuna, mai ales după 2015/16, când sigur nu mai aveam nici cele 2 conturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate