Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Independenta financiara, pensionare voluntara cu bani din portofoliu

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 Bogotta, on 06 februarie 2023 - 13:21, said:

Am dat eu. Ce vrei mai mult ?
Exact, alea erau companii care promiteau, nu inteleg de ce le consideri de incredere

Theranos si FTX de incredere? FTX era pe crypto, nu pot sa inteleg oamenii care considera investitia in crypto ca ceva sigur.
  Eu spun de exemple de teapa cu companii unde cumparari actiuni, nu unde dai bani cuiva sa-ti aduca profituri mult mai mari decat restul, ca acolo clar ceva pute.
  Uite, dau eu un exemplu, Robin Hood, cand a fost povestea cu Game Stop, dar si asta este discutabil, la ce discutam noi nu prea se aplica.

  Ca idee, pentru detinere pe termen lung, nu folosesti Robin Hood, eToro sau altele de genul, te duci unde tu detii actiuniile iar firma doar intermediaza.

Edited by cristiandrei, 06 February 2023 - 14:56.


#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Este boring, dar daca te uiti longterm pe 20-40 de ani, ai un constant 7% p.a. care mi se pare mai mult decat satisfacator fara sa faci nimic. DGI este mai interesant pentru ca ai cashflow.

Le combin pentru ca mi se pare cea mai "sigura" strategie long term.

#21
idc123

idc123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 10.03.2022
Ar trebui clarificate putin lucrurile, cu niste exemple.

 abac, on 06 februarie 2023 - 11:41, said:

Cele mai mari fraude financiare s-au produs de catre companii super legit, serioase, din lumea civilizata.

 Bogotta, on 06 februarie 2023 - 11:57, said:

Fraude au loc si in tari civilizate, poate mai rar ca la noi insa cu efecte mult mai grave: vezi ENRON, Lehman Brothers, Wirecard, Wells Fargo si mai noile Theranos, FTX .

Enron, FTX, Theranos, etc, iti iau banii si iti promit profituri.

Companii ca XTB, IB, sunt doar un intermediar. Fac profit din comisioane. Daca dau faliment nu poate nimeni fugi cu actiunile tale. Nu are ce face cu ele, legal sunt actiunile tale, care sunt inregistrate in numele tau. Cel putin la companiile cu un sistem legal stabil din tarile din vest. Deci daca ai investitiile la IB, e irelevant ca IB da faliment, n-ai pierdut nimic daca IB da faliment, e un proces legal prin care iti vei recupera actiunile relativ repede.

Ca sa extindem putin de aia investesti in ETFs. Iarasi un exemplu: un ETF SP500

Ala nu e companie, e o colectie de actiuni la 500 de companii. SP500 nu are cum sa dea faliment. Companii individuale din el pot face fraude, pot da faliment, si chiar au dat de-a lungul timpului, dar expunerea ta e minima, de aia investesti in el prin definitie.

Discutia despre risc in contextul asta e ortogonala. Daca grija cuiva aici e riscul probabil ca nu are ce sa caute sa investeasca in piata de actiuni in general. Singurul risc investitional mai mic decat cel de a investi in felul asta e sa investesti in treasuries ale tarilor cu rating f bun. Dar in nici un caz riscul nu e legat de frauda.

Ar fi mult mai interesant sa discutam despre celelalte aspect despre modul asta de investitii, cu rabdare si pe termen lung.

Pentru moderatori, credeti ca ar fi util sa faceti un subforum dedicat specific independentei financiare? Sunt multe detalii interesante care merita discutate acolo care nu prea se potrivesc in piata valutara si bursa sau orice alt forum.

#22
idc123

idc123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 10.03.2022

 cristiandrei, on 06 februarie 2023 - 12:46, said:

Eu merg pe actiuni la companii pe care le consider sigure, obligatiuni, poate ETF-uri in viitor. Ma intereseaza, pentru RO, si cat dau dividende. Pt US la fel, sa ofere si dividende, dar pentru EU este aiurea cu dubla taxare.

Chestia cu dividendele e o prejudecata (n-am gasit un termen corect pentru "fallacy"). Studii temeinice arata ca nu exista o corelatie pozitiva pe termen lung intre valoarea totala si dividende, ba chiar s-ar putea sa fie o anti corelatie, cu caveat-ul ca nu stiu cum sunt tratate fiscal in Romania dividendele fata de castigurile de capital.

Un video foarte bine documentat despre asta aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f5j9v9dfinQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 28.07.2008

 idc123, on 06 februarie 2023 - 17:24, said:



Pentru moderatori, credeti ca ar fi util sa faceti un subforum dedicat specific independentei financiare? Sunt multe detalii interesante care merita discutate acolo care nu prea se potrivesc in piata valutara si bursa sau orice alt forum.
Nu sunt moderator, dar, o, da, votez pentru un asemenea sub forum.
Unde sa fie analizate, discutate, contrazise sau whatever, sfaturile unui Iancu Guda, bunăoară, strict ca exemplu

#24
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

 idc123, on 06 februarie 2023 - 21:07, said:

Chestia cu dividendele e o prejudecata (n-am gasit un termen corect pentru "fallacy"). Studii temeinice arata ca nu exista o corelatie pozitiva pe termen lung intre valoarea totala si dividende, ba chiar s-ar putea sa fie o anti corelatie, cu caveat-ul ca nu stiu cum sunt tratate fiscal in Romania dividendele fata de castigurile de capital.

Un video foarte bine documentat despre asta aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f5j9v9dfinQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am urmarit filmul, nu schimba cu nimic. Si da, sunt un stock picker, acum. Asa cum dividendele trecute nu sunt o garantie a dividendelor viitoare, tot asa evolutia trecuta nu este o garantie a evolutiei viitoare.
De ce prefer sa aiba si divdende bune? Pentru ca prefer sa am un influx de capital pe care sa il reinvestesc, in aceleasi companii, sau in altele.
Prefer sa nu fiu nevoit sa vand din actiuni pentru a avea lichiditati. Sa spunem ca esti pensionat, tu lunar vei avea nevoie de bani, cum scoti acei bani din bursa? Vinzi actiuni si/sau incasezi dividende. Acum fiecare cum prefera.

#25
idc123

idc123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 10.03.2022

 cristiandrei, on 07 februarie 2023 - 09:43, said:



Am urmarit filmul, nu schimba cu nimic. Si da, sunt un stock picker, acum. Asa cum dividendele trecute nu sunt o garantie a dividendelor viitoare, tot asa evolutia trecuta nu este o garantie a evolutiei viitoare.
De ce prefer sa aiba si divdende bune? Pentru ca prefer sa am un influx de capital pe care sa il reinvestesc, in aceleasi companii, sau in altele.
Prefer sa nu fiu nevoit sa vand din actiuni pentru a avea lichiditati. Sa spunem ca esti pensionat, tu lunar vei avea nevoie de bani, cum scoti acei bani din bursa? Vinzi actiuni si/sau incasezi dividende. Acum fiecare cum prefera.

De acord, fiecare cu preferintele lui, nu te judec, doar iti dau niste surse de informatii.

Preferintele mele sunt bazate pe date istorice, de multe zeci de ani, nu inseamna ca te subestimez sau desconsider, si nici ca incerc sa te conving ca logica mea e mai buna :)
E o discutie intreaga despre stock picking vs. ETF (pe care nu o abordez), dar si aici sunt ETFs care sunt axate pe dividend stocks, daca esti convins ca asta te intereseaza. VYM si VEA de exemplu la Vanguard, nu stiu ce echivalente sunt la IB. Si daca vrei si o comparatie cu SP500 pe 10 ani (ajustata pentru dividende) uite aici: https://portfoliosla...parison/VYM/SPY

Apropos, si SP500 are stocks cu dividende, doar ca nu optimizeaza pentru asta.

Si ca sa raspund intrebarii tale, din punct de vedere al returns nu are absolut nici o diferenta daca incasezi dividende sau vinzi actiuni, ai chiar mai putina flexibilitate cu dividende. In ziua de ex-dividend actiunile unei firme scad exact cu valoarea dividendelor, deci practic e acelasi lucru. Poti crea exact acelasi cash flow vanzand stock/ETF in valoare fixa la o data fixa pe care o alegi tu pentru actiuni care nu dau dividende. E exact acelasi lucru ca si dividendele in ce priveste cash flow si fiscal. Avantajul e ca o poti face la ce sume vrei tu si la ce perioade vrei tu pe cand dividendele au date rigide si pot fluctua cu deciziile companiei.

#26
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003
Cu un stil de viata echilibrat, ordonat, cu reguli clare, discutate si acceptate in cuplu si maxim 1 copil cred ca se poate ajunge la acest tip de independenta financiara.
Desigur daca banul este scopul principal in viata atunci nu.

Cu un capital fix de 200k Euro investiti strict in depozite si titluri de stat + un venit comun stabil lunar de sub 10k Lei + liniste sufleteasca ( armonie in famile ) + sanatate  => cred ca sunt sanse sa se ajunga acolo.

Acel venit lunar de sub 10k lei inseamna mai putin timp zilnic alocat jobului/afacerii din partea fiecarui membru al familiei. 4 ore pe zi cu tendinta de scadere spre maxim 2-4 ore pe zi.

In concluzie cred ca pentru atingerea independetei financiare e nevoie si de liniste, pace sufleteasca,armonie in cuplu deci credinta.

#27
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

 idc123, on 06 februarie 2023 - 10:09, said:

3. Chestia cu SWR (safe withdrawal rate) de 4% e exagerata. Pentru cei ce nu stiu, teoria e ca daca ai ajuns sa ai de 25 de ori cheltuielile anuale, atunci iti poti permite sa cheltui 4% pe an (1/25) fara sa iti fie teama ca vei ramane fara bani vreodata. In realitate ai nevoie de mult mai putin, din multe motive: viata ta e limitata, peste o anumita varsta ajungi de fapt sa cheltuiesti mult mai putin, ajungi la un moment dat sa iei si pensie, etc. In realitate, probabil ca poti cheltui lejer peste 7% din portofoliu, in functie si de cand incepi sa il cheltui.
Ideea unui portofoliu nu e sa il consumi. Luam un MAXIM 4% SWR nu ca sa mancam 25 de ani. Ci fiindca estimam un CAGR de 7% mediu pe 100 de ani calculat si din acel 7% luam 4% ca sa ii lasam 3% crestere ca sa acopere inflatia, medie si ea, pana anul urmator.
Investim sa furctificam portofoliul nu ca sa il consumam.

 EMPP, on 06 februarie 2023 - 09:32, said:

tocmai că randamentele sunt alea care te scot.am firme în portofoliu SNN și mai nou SNP de la care preimesc 90% din suma investită dividend anual iar valoarea de piață este mai mare cu 730% .
Nu l-a asta m-am referit cand am zis "Nu fugiti dupa randamente!".

 daddypuff, on 06 februarie 2023 - 14:48, said:

Pe aceeasi strategie merg si eu. Intrebam ca-s curios de care strategie esti mai multumit, DGI sau cea de ETF-uri? Nu de alta dar ETF-urile mi se par foarte boring.

Daca nu e plictisitor, ceva faci gresit.

 KiloW, on 06 februarie 2023 - 12:57, said:

Calculul e corect, însă presupui că vei avea aceleași cheltuieli. Ai sa zicem 35 ani și cheltui 3000roni pe luna. Probabil la 35 ani ai de plătit credite (astea ar putea fi incluse la investii parțial), ai copil mic de crescut etc.
Probabil la 55 nu mai plătești credite, copii sunt independenți, poți locui într-o casa mai mica, în teorie ai putea fi mai frugal decât la 25.
Esti foarte tanar de crezi ca la 35 ai cheltuieli mai mari decat la 55.
Apoi, cand se schimba datele, ecuatia e aceasi. Datele tu le pui. Ca si daca faci diabet, posibil sa iti dublezi cheltuielile in anumite particularitati.

Edited by MooF2010, 09 February 2023 - 20:56.


#28
idc123

idc123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 10.03.2022

 MooF2010, on 09 februarie 2023 - 20:56, said:

Ideea unui portofoliu nu e sa il consumi. Luam un MAXIM 4% SWR nu ca sa mancam 25 de ani. Ci fiindca estimam un CAGR de 7% mediu pe 100 de ani calculat si din acel 7% luam 4% ca sa ii lasam 3% crestere ca sa acopere inflatia, medie si ea, pana anul urmator.
Investim sa furctificam portofoliul nu ca sa il consumam.

Pana la urma daca vrei sa optimizezi trebuie sa iei si reducerea portofoliului ca o optiune si se leaga si de ce obiective pe termen lung ai. Daca te astepti ca atunci cand mori ai un portofoliu la fel de mare ca atunci cand ai devenit independent financiar, atunci da, cam trebuie sa aplici regula aia de 4%. Si asta iti da avantajul ca le poti lasa copiilor o mostenire. Dar asta inseamna ca trebuie sa strangi un portofoliu mult mai mare decat daca te gandesti ca il reduci progresiv in timp. De aici am mentionat cei 7%.

Problema cea mare e ca nu stii cand mori, nu stii daca mori subit sau dupa o boala lunga, ca atunci socotelile ar fi mult mai simple. Dar in afara situatiilor de boala indelungata cu cheltuieli foarte mari pe zeci de ani (rare de altfel), toate datele (cel putin alea din vest) arata ca in general cheltuielile iti scad considerabil dupa o anumita varsta.

Dupa 75-80 de ani, daca ajungi pana acolo, nu mai poti calatori, nu te mai intereseaza masini noi, in general stai in casa si nu prea ai energie sa faci nimic. Cel putin asta e valabil pentru majoritatea oamenilor. Daca ai ca obiectiv sa iti traiesti viata cat mai esti in putere, atunci vei avea cheltuieli mai mari intre ~50 de ani (presupunand ca ai strans acel portofoliu) si 75 de ani, decat dupa. Asta evident daca iti doresti asta.

Fiecare e diferit, dar pentru multi realitatea e ca dupa 50 de ani cei mai multi au trecut de varful intelectual, e posibil sa fii burned out si devine mai greu sa iti gasesti un job nou. Dar esti inca in putere fizic si psihic sa faci ceva placut cu viata ta fara sa mai vrei sa fii stresat de jobul de zi cu zi. Multi isi iau un job mult mai putin platit dar foarte placut de exemplu. Daca ai planuit bine lucrurile astea si presupui ca esti ca majoritatea oamenilor care o sa slow down foarte tare dupa 70-75 de ani, atunci e ok sa presupui ca iti vei reduce cheltuielile spre batranete. Si la varsta aia e posibil ca o mare parte din acele cheltuieli sa fie deja asigurate de pensie.

Daca ti-ai crescut copiii sa fie responsabili, nici nu e nevoie sa le lasi mostenire si oricum, daca mori tarziu ei vor fi la pensie cand te duci tu oricum.

Deci, ca sa raspund direct la ce ai spus, poate avea sens pentru multi sa isi planuiasca portofoliul ca sa il consume optimizat de-a lungul vietii. Alternativa e sa stranga mult prea mult, si sa nu mai aibe timp sau energie sa se bucure de ce au strans. Asa cum am spus, fiecare e diferit si are valori si prioritati diferite, dar astea se schimba in timp. Si eu la 20 de ani nu-mi imaginam ca as vrea vreodata sa nu lucrez, si lucram 12 ore pe zi, 6-7 zile pe saptamana in mod foarte pasionat :). Dar realitatea e mult mai complexa decat niste reguli rigide de 4% si de cum o vedem in momentul de fata fiecare dintre noi.

Sunt multe moduri de a optimiza portofoliul si a planui strategii de cheltuire a banilor care sa iti optimizeze viata si sa te faca independent financiar cu compromisuri foarte decente.
Dar toate astea sunt chestii complexe care ar fi foarte interesant de discutat intr-un sub-forum separat (hint catre admins :) )

#29
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

 MooF2010, on 09 februarie 2023 - 20:56, said:

Daca nu e plictisitor, ceva faci gresit.

Asta e o parere subiectiva si tine de la persoana la persoana. Si da, investitia lunara intr-un ETF, pentru mine, e plictisitor.

#30
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am gândit și eu asta în termeni de formule în trecut, dar o dată cu trecerea timpului am luat deciziile care mi s-au părut logice, nu neapărat o formulă urmată până în pânzele albe.
Am economisit cât de mult am putut, am avut întotdeauna grijă să țin cheltuielile familiei jos, fără să fiu exagerat de zgârcit.
Am trecut prin perioade în viață când veniturile familiei au scăzut, chiar am consumat din economii uneori, iar în prezent mă preocup mai ales de modul în care voi lucra în continuare, am avantajul că pot lucra independent și să accept venituri cu 30-50% mai mici, dar lucrând cu 40-50% mai puțin. În acest moment al carierei mele este o variantă bună și este poate implementarea unui început de 'retire early'.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate