Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sate cu apă curentă, canalizare și alte facilități

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaliency, on 28 ianuarie 2023 - 19:25, said:

SF-uri

.Nu-i nevoie de pompe de apa, ci doar de vacuum Posted Image ??


Problema nu e canalizarea, ci tratarea apelor uzate.Sint curios daca statia de la Zetea mai este in functiune.
Eu asta am vazut ca se practica si nedumerit am incercat sa ma informez.
Am vazut ca se face un sant, se pune de-a valma conducta mica de PE si eram intrigat. Pare ca poate functiona.

#20
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Post_Smiley_, on 28 ianuarie 2023 - 19:25, said:


n-am prea inteles exact ce vrei sa spui, dar daca te intrebi cine plateste, e simplu: pot fi accesate fonduri europene (nerambursabile, sau in procent foarte mare - gen 90%). problema e ca se fura mai greu la fondurile astea europene si proiectele nu sunt usor de implementat/realizat, asa ca multi prefera "investitiile" simple platite integral de statul roman.


ps: fondurile europene asigura utilitatile pana la poarta; de acolo pana in casa se trag pe cheltuiala beneficiarului.
Pai eu asta nu prea inteleg, asfalt s-a pus in multe sate, apa s-a pus, gaze, terenuri de sport, dar canalizari nu se fac. De ce? Daca aia au fost capabili de asfaltare ce-i opreste sa faca si canalizari? De aici rezulta ca nu lenea si coruptia e problema din moment ce restul s-au putut realiza. Tre' sa fie altele motivele.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Canalizarea e cea mai complicata si costisitare utilitate de construit si intretinut.
Daca stai la casa, stii sigur asta.

Edited by pasilla, 28 January 2023 - 19:42.


#22
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostIocan, on 28 ianuarie 2023 - 19:25, said:

Uite, eu stau într-un sat cu asfalt (pe o stradă secundară, nu la trafic de tiruri), canalizare, curent, apă curentă, gaz și net cu fibră optică. Satul are vreo 4 magazine alimentare, vreo 6-7 crîșme, 2 medici de familie și notar. Și nu e ceva excepțional, mai sînt și alte sate prin zonă cu utilități de-astea.
La mine este si cu piscina, un sat aflat de 4km de mine.

#23
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
Fonduri pentru construirea unui sistem de canalizare si a unei statii de epurare se gasesc usor; problema este de unde bani pentru energia consumata,intretinere,salarii,chimicale ?

Civilizatia costa, si nu tot romanul vrea sa si plateasca pentru asta.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaliency, on 28 ianuarie 2023 - 19:48, said:

si nu tot romanul vrea sa si plateasca pentru asta.
ori nu poate sa isi permita.

Edited by pasilla, 28 January 2023 - 19:50.


#25
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014

View Postlaffin, on 28 ianuarie 2023 - 19:31, said:

provita de sus?
Zetea-Harghita

ori nu poate sa isi permita.

Sigur.Si-s multi.

Dar multi si cei ce asteapta mocaciune pe viata, cu buda-n papusoi, ca statul nu face si nu drege,ori ca primarul 'nu-i de-a nostru' e 'de la ailalti'

#26
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View PostIocan, on 28 ianuarie 2023 - 19:23, said:

Primarul pesedist din Ciugud a fost dat afară din PSD.
Probabil pentru că făcea notă discordantă cu ceilalți primari pesediști.

Corect 100 % . Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by xmanyacs77, 28 January 2023 - 20:01.


#27
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View PostIocan, on 28 ianuarie 2023 - 19:25, said:

Uite, eu stau într-un sat cu asfalt (pe o stradă secundară, nu la trafic de tiruri), canalizare, curent, apă curentă, gaz și net cu fibră optică. Satul are vreo 4 magazine alimentare, vreo 6-7 crîșme, 2 medici de familie și notar. Și nu e ceva excepțional, mai sînt și alte sate prin zonă cu utilități de-astea.

Fibra are absolut toata tara, pentru ca nu tine de stat, de primarii si alti retardati. E privat, asa ca se poate extinde pana in ultimul catun.
Si ti-l instaleaza a doua zi, nu trebuie sa astepti 2 ani, cum ar fi daca s-ar ocupa statul de asta.

Primarul din Ciugud nu fura pentru partid, n-avea ce sa caute in PSD. Dar ca el gasesti foarte rar.

Edited by cumparator, 28 January 2023 - 20:03.


#28
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Fix de fibră te-ai împiedicat.

#29
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View PostIocan, on 28 ianuarie 2023 - 20:01, said:

Fix de fibră te-ai împiedicat.

Nu asta a fost intentia, am vrut doar sa subliniez ca statul e total esuat. Daca utilitatile erau private (poate ca n-ar fi o idee rea), erau peste tot, ca netul.
La mine s-au bagat tevi de canalizare si apa in pamant acum 2 ani si de atunci nimic. Si nimic va ramane. Ceea ce e super enervant.

Edited by cumparator, 28 January 2023 - 20:06.


#30
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postcumparator, on 28 ianuarie 2023 - 20:05, said:

...
La mine s-au bagat tevi de canalizare si apa in pamant acum 2 ani si de atunci nimic. Si nimic va ramane. Ceea ce e super enervant.
Adică s-au sifonat niște bani. Nasoală situație. La mine primarul a fost "capul răutăților". De cele mai multe ori de el depinde.

... și nici măcar nu-mi pot manifesta recunoștința votindu-l, că am domiciliul în oraș...

Edited by Iocan, 28 January 2023 - 20:11.


#31
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006
Au furat de au rupt. Cica e si o ancheta, care probabil se va finaliza in 10 ani.

#32
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postcumparator, on 28 ianuarie 2023 - 20:05, said:

Nu asta a fost intentia, am vrut doar sa subliniez ca statul e total esuat. Daca utilitatile erau private (poate ca n-ar fi o idee rea), erau peste tot, ca netul.
La mine s-au bagat tevi de canalizare si apa in pamant acum 2 ani si de atunci nimic. Si nimic va ramane. Ceea ce e super enervant.

... Afirmatiile sunt foarte eronate.
Retelele existente in RO - transport/distributie energie IT/MT/JT, transport/distributie gaz, canalizare, apa curenta, etc, etc, se afla in proportie de ~ 95% in proprietatea statului roman, si sunt date spre administrare, in proportie de ~ 80% catre investitori privati (ENEL, EON, Apa Nova, ENgie, etc, etc, etc).

Volumul de investitii (original) necesar creerii acestor sisteme a fost enorm, si numai statul ar fi putut sa le construiasca.

On-topic:
Dpdv al companiilor private, nu are sens economic sa traga curent/gaze/apa la Poplaca, unde au , poate , 500 de "potentiali clienti" , ultra saraci, din facturile carora nu se va recupera investitia facuta in vecii vecilor.

#33
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021

View Postadip1962, on 28 ianuarie 2023 - 18:18, said:


Harta aia e la misto pentru ca eu stau in zona "necontaminata" dar defapt apa e plina de kkt si nu se poate bea..

View Postadip1962, on 28 ianuarie 2023 - 18:18, said:


Harta aia e la misto pentru ca eu stau in zona "necontaminata" dar defapt apa e plina de kkt si nu se poate bea..

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpasilla, on 28 ianuarie 2023 - 19:04, said:

Aici explica mai clar.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hSOPnOMezPg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dezavantaj, tevile au diametre mici si sunt necesare statii de vacum ce au nevoie de electricitate. Dar sistemul e mai ecologic.

Edited by andreic, 28 January 2023 - 20:25.


#35
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021

View Postcumparator, on 28 ianuarie 2023 - 20:05, said:

Nu asta a fost intentia, am vrut doar sa subliniez ca statul e total esuat. Daca utilitatile erau private (poate ca n-ar fi o idee rea), erau peste tot, ca netul.
La mine s-au bagat tevi de canalizare si apa in pamant acum 2 ani si de atunci nimic. Si nimic va ramane. Ceea ce e super enervant.
la fel si la noi.
Au sapat prin 2 sate in fata casei la toti oamenii. Cateva luni a durat toata distractia timp in care au blocat masini, au parcat utilaje in fata portii oamenilor au distrus gazon care avea. Pentru ce? Ca sa bage o teava pentru apa rece. Si ghici ce? Nu functioneaza, nu curge apa deloc prin acea teava. Si pompa de la care trebuia sa se alimenteze e acoperita de vegetatie acuma de parca a trecut prin sfarsitul lumii

#36
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
apa curenta a mai ajuns la sate cu toate ca are miros puternic de sulf, cel putin la mine la tara in jud Vaslui asa este. totodata satul are si canalizare...

in schimb canalizarea e lux la sate aflate la 20km de Iasi, se folosesc fose.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate