Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Muguri de primavara

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020
Unele flori din gradina au inceput sa rasara din bulbi, derutate de aceasta primavara aparenta. Lalelele si chiar gladiole au inceput sa scoata capul din pamant. Nu ma ingrijoreaza ghioceii si zambilele, pentru care dezvoltarea in aceasta perioada este normala, dar ceilalti bulbi cred ca vor fi distrusi la prima racire inevitabila ce va urma. Totusi primavara adevarata mai este departe, ce trebuie facut pentru a preveni inghetul la florile ce incep sa mijeasca deja?

Cele doua magnolii tinere din curte le-am invelit cu panza de sac pentru a le feri de lumina, poate isi incetinesc inmugurirea deaocamdata. Nu stiu, e bine sau nu e bine?

Edited by dingo31, 20 January 2023 - 12:59.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Nu o sa incetinesti nimic, inmugurirea nu e de la lumina ci de la temperaturi. Nu ai ce sa le faci, asta e.

#3
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
pt florile din bulbi poti folosi paie sau frunze sa le acoperi cand temperaturile vor cobori nocturn pe minus
vor fi bine pt ca si peste zi va fi cald, daca sunt ingropati bine in pamant bulbii nu cred ca vor pati ceva
totusi nu stiu cum va fi cu inflorirea...

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
florile le poti pune in jardiniere si le poti ingriji mai usor asa, lre tii in casa sau pe un hol noaptea sau chiar si ziua daca ai lumina...
n-ai ce face, tre sa te adaptezi...

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
E destul de nasol , nu prea ai ce face ! Ia cativa baloti de paie si acoperi florile exact inainte de temperaturi cu mult sub minus , pentru atenuarea socului .
La magnolii ''sacii'' tot atunci , nu acum .
Mai e o substanta pentru stropit , o am dar nu am folosit-o pana acum si nu stiu cat functioneaza , deci nu pot da verdicte .

#6
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Magnolia face bobocii de floare din toamna. Nu te teme. Ce vezi tu acum sunt boboci din octombrie. Nu de luna asta. Alti muguri nu are acum,pentru ca ea intai face flori si apoi frunze.
Nu va mai faceti atatea griji. Stiu ele plantele mai bine ce au de facut. Nu le pacaleste o saptamana de caldura.
Da sacul ala jos de pe biata magnolie. Nu o mai chinui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate