Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

cum vă simțiți după operația de hernie?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Din pacate o sa ajung si eu sa ma operez de hernie de disc zilele următoare.Sincer nu mai sunt asa speriat ca la inceput. Intrebarea este voi care v-ați operat cum va simtiti dupa operatie fata de așteptările avute? Cum v-ați integrat in campul muncii? In ce fel a schimbat viata de zi cu zi .. sper sa nu deranjeze intrebarea.
Mulțumesc


#2
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Chill, e o operatie de rutina, a patit-o prietena mea, a patit-o o colega de birou, a patit-o mama altei colege de birou. In functie de clasic/laparoscopic recuperarea e mai usoara. Dupa operatie va trebui sa te protejezi o perioada, fara carat greutati, fara intoarceri agresive ale trunchiului si in principiu dupa vreo 8 saptamani esti ok, sunt persoane operate care fac bodybuilding. E bine sa nu neglijezi recuperarea de dupa, gimnasica de recuperare, gasesti si pe youtube. Hai noroc la operatie!

#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asculta ce-ti spune medicul.
Dupa operatie, oricum ar fi facuta, o sa te simti perfect. Dupa cca 24 ore trece efectul anesteziei, reincep durerile, dar de data asta sunt localizate pe taietura sau sunt remanente, pana se relaxeaza muschii. Dupa externare sa nu te puna dracu' sa faci altceva decat ti s-a spus. Nu alergi, nu iesi la plimbare si in general nu faci nimic o saptamana. Recuperarea dureaza cca 3 saptamani. Nu ridici nimic peste 1-2 kg, 3 luni. Apoi poti ajunge la 5 kg. Ia-ti gandul de la schi cel putin un an.
Sub nicio forma nu trata cu lejeritate operatia. Si repet, nu iesi din cuvantul medicului. Eu am facut-o si doar eu stiu ce-am patimit.

Edited by adip1962, 20 January 2023 - 08:54.


#4
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

 tomcatsk8, on 20 ianuarie 2023 - 07:57, said:

Chill, e o operatie de rutina, a patit-o prietena mea, a patit-o o colega de birou, a patit-o mama altei colege de birou. In functie de clasic/laparoscopic recuperarea e mai usoara. Dupa operatie va trebui sa te protejezi o perioada, fara carat greutati, fara intoarceri agresive ale trunchiului si in principiu dupa vreo 8 saptamani esti ok, sunt persoane operate care fac bodybuilding. E bine sa nu neglijezi recuperarea de dupa, gimnasica de recuperare, gasesti si pe youtube. Hai noroc la operatie!
mulțumesc de răspuns.

 adip1962, on 20 ianuarie 2023 - 08:46, said:

Asculta ce-ti spune medicul.
Dupa operatie, oricum ar fi facuta, o sa te simti perfect. Dupa cca 24 ore trece efectul anesteziei, reincep durerile, dar de data asta sunt localizate pe taietura sau sunt remanente, pana se relaxeaza muschii. Dupa externare sa nu te puna dracu' sa faci altceva decat ti s-a spus. Nu alergi, nu iesi la plimbare si in general nu faci nimic o saptamana. Recuperarea dureaza cca 3 saptamani. Nu ridici nimic peste 1-2 kg, 3 luni. Apoi poti ajunge la 5 kg. Ia-ti gandul de la schi cel putin un an.
Sub nicio forma nu trata cu lejeritate operatia. Si repet, nu iesi din cuvantul medicului. Eu am facut-o si doar eu stiu ce-am patimit.
va mulțumesc de răspuns. In niciun caz nu tratez cu lejeritate.V-ați operat de mult?

Cat ati stat in medical?

Edited by geo_fly, 20 January 2023 - 09:02.


#5
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
A avut bunica-miu vreo 3 operatii de hernie de disc, ca nu statea deloc locului. La 1 luna dupa operatie, el sapa in gradina. Oricum, a murit de altceva. Se mai vaita de spate, dar nimic grav!

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 geo_fly, on 20 ianuarie 2023 - 07:01, said:

Din pacate o sa ajung si eu sa ma operez de hernie de disc zilele următoare.Sincer nu mai sunt asa speriat ca la inceput. Intrebarea este voi care v-ați operat cum va simtiti dupa operatie fata de așteptările avute? Cum v-ați integrat in campul muncii? In ce fel a schimbat viata de zi cu zi .. sper sa nu deranjeze intrebarea.
Mulțumesc
ma simt asa cum m-am asteptat, mai bine
gimnastica din terapie de recuperare daca se poate zi de zi
te gandesti de 4-5 ori inainte sa te apuci de a ridica ceva, primele zile dupa operatie trebuie sa ai grija chiar la un pahar cu apa,
te feresti mai mult de curenti de aer rece

multe lucruri o sa-ti apara in scrisoarea medicala

Edited by MarianG, 20 January 2023 - 13:41.


#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 geo_fly, on 20 ianuarie 2023 - 07:01, said:

Din pacate o sa ajung si eu sa ma operez de hernie de disc zilele următoare.Sincer nu mai sunt asa speriat ca la inceput. Intrebarea este voi care v-ați operat cum va simtiti dupa operatie fata de așteptările avute? Cum v-ați integrat in campul muncii? In ce fel a schimbat viata de zi cu zi .. sper sa nu deranjeze intrebarea.
Mulțumesc
Operatia se impune daca
1 Durerile sunt insuportabile
2 Apar manifestari de "amorteala" unui membru inferior
Daca iti imaginezi ca vei scapa de dureri dupa operatie ,te inseli
In cadru acestei afectiuni exista o faza acuta,cand iti imaginezi ca vei murii de durere,daca treci de aceste episoade nu va fi chiar asa rau
Vorbesc din proprie experienta

#8
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007

 florinellll, on 20 ianuarie 2023 - 15:23, said:


Operatia se impune daca
1 Durerile sunt insuportabile
2 Apar manifestari de "amorteala" unui membru inferior
Daca iti imaginezi ca vei scapa de dureri dupa operatie ,te inseli
In cadru acestei afectiuni exista o faza acuta,cand iti imaginezi ca vei murii de durere,daca treci de aceste episoade nu va fi chiar asa rau
Vorbesc din proprie experienta
eu am simtomele celei de-a doua variante. Amorțeală si nu am control cum trebuie pe degetul mare

#9
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Revin după operația de hernie de disc. E a 3
a zi. Fiecare zi ma simt mai bine. luni o sa vina si kinetoterapeutul pt cateva exerciții. săptămâna viitoare pt vineri sper să-mi scoată firele si sa merg acasa.

#10
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Bravo, succes si recuperare usoara!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate