Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Stiri rastalmacite

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Gregan

Gregan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.09.2019
Ce parere aveti despre astfel de stiri?

De ce trăiesc româncele mai mult, dar mai prost decât bărbații
O fată născută în România în anul 2020 are o speranță de viață de 78 de ani, în timp ce un băiat născut tot atunci va trăi cu 8 ani mai puțin, adică 70 de ani, potrivit datelor Eurostat. Dincolo de speranța efectivă de viață, datele spun că, în medie, fata va trăi 61 de ani relativ sănătoși, iar băiatul, 59 de ani. Diferența de ani înseamnă că, deși trăiesc mai mult decât bărbații, româncele au considerabil mai mulți ani de sănătate precară decât bărbații: 17 ani în cazul lor, față de 11 ai bărbaților.
sursa articol

Femeile traiesc mai mult, au parte de mai multi ani sanatosi, dar tot ele sunt prezentate ca victime. Cumva, pare ca e vina barbatilor ca mor mai repede. Mie mi se pare un feminism gretos, cum vedem tot mai des in presa romaneasca.



Un alt exemplu pe care il vedeti foarte des in presa este cel cu abandonul scolar la fete. Este prezentat ca o uriasa problema, dar stiti ca de fapt sunt mai multi baieti care abandoneaza studiile? Doar ca nimanui nu-i pasa de asta, nu veti vedea niciun articol pe acest subiect.

„În ceea ce privește abandonul pe sexe, se evidențiază o frecvență mai amplă a situațiilor de abandon în cazul populației școlare masculine (în anul școlar 2018/2019, 2,3% băieți și 2% fete – în creștere cu 0,5 p.p. atât în cazul băieților, cât și în cazul fetelor)”, potrivit raportului.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Le ignor.
Jurnalismul nu mai e jurnalism.

#3
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 25.12.2016
Te agiti degeaba. Majoritatea presei din Romania si din Europa este (detinuta) de stanga, iar subiectele aferente sunt impinse in fata in toata reteaua de publicatii si televiziuni. In ultima vreme exista chiar o campanie de legalizare a drogurilor, de atenuare a pedepselor... am citit saptamana trecuta in Libertatea (parca) opinia unui drogat care spunea ca statul ar trebui sa acorde despagubiri celor care si-au bagat in vena sau au consumat diverse substante!

#4
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postwaterman, on 17 ianuarie 2023 - 10:06, said:

Le ignor.
Jurnalismul nu mai e jurnalism.

Foarte adevat ceea ce ai spus.
Nu mai este deoarece practic nu mai conteaza calitatea. Exista concurenta, dar absolut toate standardele au scazut pana la partea de mocirla.

#5
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Mare parte din jurnalismul de azi e o tampenie.
Titlurile sunt facute incat sa dai click. SOC! NU AI SA CREZI! TOATA LUMEA E INMARMURITA!
Acum cativa ani aceste titluri erau specifice unor pagini de rahat, dar acum si paginile considerate mai serioase scapa astfel de mizerii sau, in cel mai bun caz, precum in exemplul tau, baga o pastila ca sa dai click.
Cand eram adolescent eram incantat de ziare/pagini de sport. Desigur ca si acolo se aplica aceeasi tactica.
Eu nu prea mai citesc pagini "de stiri". Prefer sa-mi iau informatiile de pe forumuri. Consider ca imi pierd vremea cu rastalmaceli, can can si informatii calde despre persoane mondene despre care nu imi pasa.

#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
antena 3 nu a lasat stacheta jos. Posted Image

View Postambr0zie, on 17 ianuarie 2023 - 10:38, said:

Eu nu prea mai citesc pagini "de stiri". Prefer sa-mi iau informatiile de pe forumuri.
si de unde isi iau informatiile forumistii? tot de la stirile alea..impachetate in parerea lor..franturi de franturi impachetate..

Edited by Punter, 17 January 2023 - 10:42.


#7
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 17.08.2022

View PostGregan, on 17 ianuarie 2023 - 09:51, said:

, potrivit raportului.

Ma intreb care raport?
Sursa articolului din Hotnews (!?) este o platformă de jurnalism multimedia,
numita Panorama, care afara de raportul OMS din 2016, foarte general si fara referire la Romania in mod special,
nu arata alta sursa. Se ocupa mai mult de cancerul uterin, de sanatate la mod general.

Despre abandon scolar ca si de numarul elevilor pe grade de invatamant
citim raportul ministerului invatamantului.Raport privind starea învățământului
preuniversitar din România  2020 – 2021
https://www.edu.ro/s...tare invatamant
/Raport_stare_invatamant_preuniversitar_RO_2020_2021.pdf

Asa ca ma intreb....-care sunt stirile rastalmacite?

#8
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostGregan, on 17 ianuarie 2023 - 09:51, said:

Un alt exemplu pe care il vedeti foarte des in presa este
Și-a prins fiica de 16 ani în timp ce făcea sex cu profesorul de Informatică

Se stie ca ea era de vina/si-a cerut-o/era curva. Presa de la noi inca e misogina, feminism gretos in presa - cai verzi pe pereti.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004

View PostPunter, on 17 ianuarie 2023 - 10:42, said:

antena 3 nu a lasat stacheta jos. Posted Image
Pai mai jos de atat nu au unde sa o lase...

#10
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Statistica e cel mai usor de prostit prostii, sa minti ci cifrele in mina. De exemplu, asta cu speranta de viata: toti o dau inainte cu o, nu, vai, oamenii mor inainte sa se bucure de pensie, sau, sau iau acolo, pensie 1-2 ani. Doar ca... speranta aia de viata E LA NASTERE, or, noi inca avem o mortalitate infantila (pina la un an) foarte mare. Or, daca 9 oameni traiesc 80 de ani si unul moare la sub 1 an, speranta lor medie de viata in statistici E DE 72 DE ANI.

In realitate, LA VIRSTA PENSIONARII, speranta de viata a romanilor e mult mai mare, peste 75 de ani la barbati, si 80 la femei. Sint multi pensionari (din cei pensionati anticipat si pe cauza de boala) care au stat la pensie mai mult decit in timpul muncii, dar asta nu mai sint titluri bune de dat pe sticla.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postambr0zie, on 17 ianuarie 2023 - 10:38, said:

Cand eram adolescent eram incantat de ziare/pagini de sport. Desigur ca si acolo se aplica aceeasi tactica.
mai intru si eu ocazional pe pagini de sport si aflu cu ce se imbraca nevasta lui cristiano, detalii despre cearta dintre shakira si pique (care s-a si lasat de sport) sau ce bolid de 15.000 de oiro si-a luat vreo rezerva obscura de la fcsb…    :)

on-topic, poti sa filtrezi putin stirile, informatia exista, chiar in articolul dat exemplu. tine doar de tine cum o interpretezi.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Invatam cum sa le interpretam.
De multe ori am luat tzeapa dand click pe niste nimicuri de stiri sau am fost mintit, manipulat, dus in eroare de articole care se vroiau a fi serioase sau care spun adevarul.

#13
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

View PostPunter, on 17 ianuarie 2023 - 10:42, said:

si de unde isi iau informatiile forumistii? tot de la stirile alea..impachetate in parerea lor..franturi de franturi impachetate..
Mai degraba filtrate. Informatiile despre COVID si despre razboi le-am luat de aici. Pe alte teme, din alte parti. Chiar consider ca am fost mai bine informat.
Nici televiziunea nu sta mult mai bine.
Eu nu prea ma uit la TV de felul meu, dar uneori mai deschideam, din reflex. Chiar si la posturile de stiri vad aplecarea spre can can, fatalitate si multa prostie.

#14
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 17.08.2022

View Postambr0zie, on 17 ianuarie 2023 - 13:44, said:

Mai degraba filtrate. Informatiile despre COVID si despre razboi le-am luat de aici.

Posibil ca in curand multi, platforme, forumuri sau bloguri sa-si ceara scuze pentru pressing-ul
facut in vederea vaccinarii, daca efectele adverse capata substanta

#15
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View PostBursul, on 17 ianuarie 2023 - 12:39, said:

Invatam cum sa le interpretam.

Poftim ia si interpreteaza:

https://ro.wikisourc...și_variațiuni

Dupa cum se vede nimic nu e nou sub soare.

#16
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
numai un imbecil isi ia stirile de la tv. numai un imbecil si mai mare se uita la tv. persoanele in varsta sau necajite sunt excluse din categoria de mai sus.
sa ai internet si sa te uiti la stiri este un semn clar de imbecilitate.
numai timbrul prezentatorilor de stiri ar trebui sa iti dea de gandit, daca bineinteles nu ai fi un imbecil.
ati urmarit stirile in perioada carantinei? acolo aveati dovada clara despre cum controleaza guvernul media.
o tara de imbecili care au preluat din occident numai cacaturile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate