Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Raspberry Pi 4 pentru Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.01.2023
Salut, Baieti.

Vreau sa fac o investitie in cumpararea unui Raspberry Pi 4 pentru a tine pe el un VPS, instaland Ubuntu linux server cu SSH enabled. Treaba este ca nu gasesc pe stoc sau sunt destul de scumpe pentru ce ofera (699 lei varianta cu 2GB starter kit) si nu merita investitia.

In mare parte, cred ca varianta de 2GB sau 4GB mi-ar ajunge pentru un VPS pe care sa imi fac de cap. (Un Bot Discord sau hosting ocazional website, eventual ceva media transfer remote)

Intrebarea mea este what the f.. is happening with stocks??? Aveti si alte variante?


P.S In momentul de fata folosesc un VPS pe la 1 euro/luna cu 1 core si 512mb RAM, cred ca un Raspberry Pi 4 ar fi net superior.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt probleme cu cipurile - nu au suficiente. Criza globala din timpul pandemiei inca nu s-a rezolvat.
In ultimii doi ani am vazut doar de 2 ori in stoc la distribuitorul local. Si au disparut in cateva ore.

Nu mai zic, si atunci au vandut la pachet si cu ce nu ma interesa...

Vad ca din intamplare azi mai au pachete de 2 si 4 Gb - https://www.optimusd...ci-raspberry-pi

E 549 cel de 2 Gb.

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 Andreibq, on 16 ianuarie 2023 - 10:25, said:

P.S In momentul de fata folosesc un VPS pe la 1 euro/luna cu 1 core si 512mb RAM, cred ca un Raspberry Pi 4 ar fi net superior.
In niciun caz! Asta poate daca ai avea nevoie de mai mult ram.
In rest, in bugetul asta de 500-600lei, mai bine cauti un PC SFF SH. Gasesti multe variante cu procesoare destul de bune, i3/i5, 4/8GB RAM, daca ai noroc gasesti ceva si cu SSD. Oricare dintre astea va fi cu mult mai performant decat un rPI.

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Explaining Computers are prezentări detaliate și pentru alte SBC în afara de RP4. Poate din ce prezintă el te atrage ceva care să găsești în stoc.

https://youtube.com/...ainingComputers

Edited by nei-k, 16 January 2023 - 11:44.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,812
  • Înscris: 30.08.2006
Nu sunt probleme cu cipurile. Raspberry 4 e suficient de performant ca sa fie utilizat pe scara larga in industrie. Avem cateva sute de RPI 4 in fabrica. Aduc o economie substantiala de energie electrica pentru ca functioneaza non stop. Orice dispozitiv de diagnosticare sau de informare are un RPI 3 sau 4. Chiar daca pretul ajunge la 1000 lei tot se cumpara dar asa nu mai devin accesibile pentru proiecte personale.
Ca alternativa, cumperi un mini pc sh care e peste un RPI4 sau treci pe un abonament superior.

Edited by Leo2006, 16 January 2023 - 11:49.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Vrei cam multe de la rPi4 si te va dezamagi.

Pe OLX gasesti des la preturi ok.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Leo2006, on 16 ianuarie 2023 - 11:47, said:

Nu sunt probleme cu cipurile.
Ba inca sunt destule.
Multe companii au probleme in procurarea lor si si-au modificat inclusiv gama de produse din cauza asta.
Ma tot lovesc de chestii de-astea si la munca unde unele produse vin cu intarziere de luni de zile si in viata de zi cu zi. Cu echipamentele industiale e si mai rau - intarziere si de peste un an.

Am tot cautat sa-mi iau un player FiiO M3Pro mai bine de un an. Am gasit acum o luna intr-un depozit al unui distribuitor din UK. FiiO a eliminat toata gama de produse low-end si midrange - mai afce doar cateva player foarte scumpe - pastreaza procesoarele ptr ele.

Cei de la Raspberry au si spus de cateva ori chestia asta.

E intradevar o problema suplimentara cererea lor in industrie, mai ales ca ele nu au fost gandite initial ptr asa ceva.
Ptr a o contracara cei de la Raspberry ofera prioritar catre scoli sau universitati - pe baza de liste.

Oricum sunt sperante sa se rezolve ceva anul asta.

Insa cu ceva cresteri de pret...
https://www.raspberr...-its-good-news/

#8
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.01.2023
Salut,

Am fost foarte ocupat la lucru si n-am mai dat pe forum.

 eiffel, on 16 ianuarie 2023 - 11:34, said:

Sunt probleme cu cipurile - nu au suficiente. Criza globala din timpul pandemiei inca nu s-a rezolvat.
In ultimii doi ani am vazut doar de 2 ori in stoc la distribuitorul local. Si au disparut in cateva ore.

Nu mai zic, si atunci au vandut la pachet si cu ce nu ma interesa...

Vad ca din intamplare azi mai au pachete de 2 si 4 Gb - https://www.optimusd...ci-raspberry-pi

E 549 cel de 2 Gb.
Mi se pare destul de mult 550 lei pentru o "jucarie" cu asa specificatii, nu se justifica o cheltuiala. (Amortizarea vine undeva dupa 9 ani si cel mai probabil va fi dead pana atunci).

 NikoroB, on 16 ianuarie 2023 - 11:43, said:

In niciun caz! Asta poate daca ai avea nevoie de mai mult ram.
In rest, in bugetul asta de 500-600lei, mai bine cauti un PC SFF SH. Gasesti multe variante cu procesoare destul de bune, i3/i5, 4/8GB RAM, daca ai noroc gasesti ceva si cu SSD. Oricare dintre astea va fi cu mult mai performant decat un rPI.
M-am gandit la un mini pc, vreau ceva cat mai mic si sa consume putin. Un pc tower consuma destul de mult si n-am nici loc pentru el, vreau sa-l tin in caminul studentesc.

 Adm, on 16 ianuarie 2023 - 12:52, said:

Vrei cam multe de la rPi4 si te va dezamagi.

Pe OLX gasesti des la preturi ok.
N-am facut benchmarking dar sa inteleg ca ar fi destul slab upgrade-ul in comparatie cu VPS-ul meu cu 1 core si 512mb ram?

 eiffel, on 17 ianuarie 2023 - 10:02, said:

Ba inca sunt destule.
Multe companii au probleme in procurarea lor si si-au modificat inclusiv gama de produse din cauza asta.
Ma tot lovesc de chestii de-astea si la munca unde unele produse vin cu intarziere de luni de zile si in viata de zi cu zi. Cu echipamentele industiale e si mai rau - intarziere si de peste un an.

Am tot cautat sa-mi iau un player FiiO M3Pro mai bine de un an. Am gasit acum o luna intr-un depozit al unui distribuitor din UK. FiiO a eliminat toata gama de produse low-end si midrange - mai afce doar cateva player foarte scumpe - pastreaza procesoarele ptr ele.

Cei de la Raspberry au si spus de cateva ori chestia asta.

E intradevar o problema suplimentara cererea lor in industrie, mai ales ca ele nu au fost gandite initial ptr asa ceva.
Ptr a o contracara cei de la Raspberry ofera prioritar catre scoli sau universitati - pe baza de liste.

Oricum sunt sperante sa se rezolve ceva anul asta.

Insa cu ceva cresteri de pret...
https://www.raspberr...-its-good-news/
Gasesc doar pe aliexpress la preturi exagerate, sper sa se rezolve in curand..

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mi se pare destul de mult 550 lei pentru o "jucarie" cu asa specificatii, nu se justifica o cheltuiala. (Amortizarea vine undeva dupa 9 ani si cel mai probabil va fi dead pana atunci).
Pai cand a aparut Pi 4, varianta de 4 Gb era vreo 385 de lei - fara accesorii.
Cam atata tin minte ca am dat eu pe ea.
Mai gaseai Pi3 sub 200 de lei.

Dar asta era inainte de pandemie.

Linkul dat sus - cu cei de la Optimus - e cel oficial - distribuitorul Pi in Romania - au contract cu cei de la Raspberry - nu pot vinde la alt pret decat cel oficial - probabil de-aia includ si accesorii in "kit"-uri, ca sa poata cere mai mult.

Si banuiesc ca oricum iti vor trebui o sursa si o carcasa..
Care costa si alea ceva...

Singura mea problema cu kit-urile astea e ca eu prefer sa folosesc alte surse sau carcase decat ale lor...

Edited by eiffel, 18 January 2023 - 10:27.


#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 Andreibq, on 17 ianuarie 2023 - 21:16, said:

M-am gandit la un mini pc, vreau ceva cat mai mic si sa consume putin. Un pc tower consuma destul de mult si n-am nici loc pentru el, vreau sa-l tin in caminul studentesc.
N-am facut benchmarking dar sa inteleg ca ar fi destul slab upgrade-ul in comparatie cu VPS-ul meu cu 1 core si 512mb ram?
Un minipc SFF probabil ca nu consuma mai mult de 35-50W in full load si undeva pe la 20w in idle, deci nu-i cine stie ce.
Da, un VPS va fi mult mai performant. Procesorul pi-ului este destul de modest si in plus este pe arhitectura arm si nu x86. Acum depinde ce joburi vrei sa rulezi pe el.

#11
Andreibq

Andreibq

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.01.2023

 eiffel, on 18 ianuarie 2023 - 10:20, said:


Prin sursa cred ca te referi la acel charger al lor de 5V cu 3A.

Vad ca varianta de 4GB a fost 301 lei https://www.optimusd...5756931182.html

Daca iau pe la 300-350 lei varianta de 4GB + un charger 40 lei + un card de 32GB mult mai rapid decat "gunoaiele" lor + un case cu un cooler, ies mult mai ieftin si performanta este net superioara fata de kit-ul pe care il gasesti pe optimus.


 NikoroB, on 18 ianuarie 2023 - 10:26, said:

Cred ca un exemplar like this https://www.interlin...pBoCw9kQAvD_BwE, ar fi mult mai performant si ajung la aceleasi costuri daca stau sa ma gandesc.

Edited by althea, 18 January 2023 - 10:57.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Andreibq, on 18 ianuarie 2023 - 10:37, said:

Prin sursa cred ca te referi la acel charger al lor de 5V cu 3A.

Vad ca varianta de 4GB a fost 301 lei https://www.optimusd...5756931182.html
1. Da. Nu prea merge cu orice charger insa.
2. La vreo cateva luni de la aparitie au scazut pretul. Initial au fost modele de 1 Gb, 2 Gb si 4 Gb Ram. Au scos modelul de 1 Gb si la celelalte le-au scazut pretul la nivelul versiunii mai mici - 2 - >1, 4 -> 2...

Quote

Daca iau pe la 300-350 lei varianta de 4GB + un charger 40 lei + un card de 32GB mult mai rapid decat "gunoaiele" lor + un case cu un cooler, ies mult mai ieftin si performanta este net superioara fata de kit-ul pe care il gasesti pe optimus.
Posibil. Numai sa gasesti.

#13
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010

 Andreibq, on 18 ianuarie 2023 - 10:37, said:

Cred ca un exemplar like this https://www.interlin...pBoCw9kQAvD_BwE, ar fi mult mai performant si ajung la aceleasi costuri daca stau sa ma gandesc.

Sau mini pc Beelink Mini S la 550 lei, cu procesor cu TDP 15W.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate